LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Perl (8) - Podmínky

V dnešním díle si probereme jeden z dalších základních elementů vyšších programovacích jazyků a tím jsou podmínky.

3.12.2004 10:00 | Josef "jose" Kadlec | Články autora | přečteno 9931×

Než začneme samotnými podmínkami, jakožto strukturovanými příkazy, je potřeba se zasvětit do tzv. bloků, což je vlastně také strukturovaný příkaz. Jedná se tedy o strukturu, která obsahuje další příkazy a dohromady tvoří celek - tzn. že v nich lze například vytvářet lokální proměnné. Dalším takovou kosmetickou vlastností je to, že za posledním příkazem bloku nemusí být středník. Blok, jakožto základní strukturovaný příkaz je tvořen příkazy, které jsou ohraničeny složenými závorkami, takže obecná struktura vypadá takto:

{
    prikaz1;
    prikaz2;
    prikaz3;
    ...
}

Toto bylo potřeba říci, protože většina dalších strukturovaných příkazů (podmínky, cykly, atd.) budou právě využívat této závorkové konstrukce.

A nyní již k podmínkám. Podmínky tedy řídí nějaký blok a rozhoduje o tom, zdali bude kód proveden, či ne a to na základě vyhodnocení pravdivostní (true, či false nebo tedy pravda, či nepravda) podmínky. Ovšem kámen úrazu může být právě ono vyhodnocení, protože mohou nastat případy, kdy toto rozhodnutí může být krajně nejisté. Samozřejmě se musí vycházet z čísel a řetězců, takže jako nepravda bude brána hodnota 0, prázdný řetězec a řetězec, který obsahuje pouze nulu v numerické podobě, takže 0 a nakonec ještě nedefinovanou proměnnou. Ostatní hodnoty by měly být brány jako pravda (true). Samozřejmě to platí i pro výrazy, které následnou hodnotu vytvoří, takže například:

56 - 2 * 28 - bude vyhodnoceno jako nepravda, protože výsledek je 0
0 ."" - výsledný řetězec tvoří pouze 0, takže opět nepravda

Oproti tomu bude např. číslo 343 vyhodnoceno jako pravda a nebo řetězec "=0" bude též vyhodnocen jako pravda, protože řetězec neobsahuje pouze 0, atd. Většinou si však vystačíme s porovnáním dvou číselných hodnot a nebo porovnáním dvou řetězců a to pomocí operátorů, které jsme si vysvětlili v díle Perl (4) - skaláry II.

Nejčastější formou podmínky je příkaz if, který má několik variant. Nejjednodušší má takovýto obecný zápis:

if ( pravdivnostni_vyraz)
{
     prikaz1;
     prikaz2;
     ...
}

Příkazy se provedou, pokud je pravdivostní výraz vyhodnocen jako pravda (true). V opačném případě se příkazy neprovedou - tzn. část kódu bude přeskočena a provádění kódu bude pokračovat až za blokem příkazů.

Další varianta příkazu se používá, pokud potřebujete v případě vyhodnocení pravdivostního výrazu jako nepravda, spustit jiné příkazy. Obecný zápis vypadá takto:

if ( pravdivnostni_vyraz)
{
     prikaz1;
     prikaz2;
     ...
} else
{
     prikaza;
     prikazb;
     ...
}

Takže příkaz prikaz1, prikaz2, atd. budou spuštěny v případě, že pravdivostní podmínka byla vyhodnocena jako pravda. V případě, že byla vyhodnocena jako nepravda, spustí se příkazy prikaza, prikazb, atd.

Je potřeba zmínit, že umístění složených závorek je plně na vás a vašem formátování kódu.

Pokud potřebujete vytvořit několik podmínek za sebou, lze použít další variantu if, která má takovýto obecný zápis:

if (pravdivnostni_vyraz1)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
} elseif (pravdivnostni_vyraz2)
{
   prikaza;
   prikazb;
   ...
} elseif (pravdivnostni_vyraz3)
{
   prikazI;
   prikazII;
   ...
} else
{
   prikazA;
   prikazB;
   ...
}

Pokud je tedy vyhodnocena některá z podmínek příkazu elseif, bude vykonána příslušná část programového kódu. Pokud nebude vyhodnocená žádná z podmínek, vykoná se blok, který následuje za příkazem else. Tuto konstrukci lze také vytvořit pomocí příkazů if a else, ale to je nepřehlednější varianta - budete muset použít více složených závorek.

Ale co když chcete spustit určitý příkaz (příkazy) pouze v případě, kdy je podmínka vyhodnocena jako nepravda (false)? Buď můžete použít příkaz if a else, kde v bloku příkazu if nebudou žádné příkazy a nebo použít příkaz unless, který má obecný zápis takovýto:

unless (pravdivnostni_vyraz)
{
   prikaz1;
   prikaz2;
   ...
}

Příkazy budou vyhodnoceny pouze v případě, že pravdivostní podmínka je vyhodnocena jako nepravda (false).

Dalším příkazem (nebo spíše operátorem) je "?". Obecný zápis tohoto ternárního operátoru bude vypadat takto:

pravdivnostni_vyraz ? vyraz_pravda : vyraz_nepravda;

U této podmínky nepracujeme s příkazy, ale s výrazy. Pokud se tedy vykoná pravdivostní výraz jako pravda, vyhodnotí se výraz vyraz_pravda. Pokud jako nepravda, tak vyraz_nepravda. Ukažme si tuto podmínku na jednoduchém příkladě:

$var = $x < $y ? $x : $y;

To znamená, že jestli bude pravdivostní výraz $x < $y vyhodnocen jako pravda, bude vrácena hodnota proměnné $x. V opačném případě bude vráceno $y. Stejného efektu bychom mohli docílit i použitím příkazu if a else.

K podmínkám by to bylo asi pro tuto chvíli vše. V příštím díle si přiblížíme cykly a jejich zákoutí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze