LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> amaroK

amaroK je rychle se vyvíjející přehrávač a správce hudebních souborů určený primárně pro pracovní prostředí KDE.

30.3.2005 06:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 8901×

Úvod

Pracovní prostředí KDE sice obsahuje aplikace pro přehrávání (Noautun) i správu hudebních souborů (Juk), ale ty mi moc nevyhovují; takže jsem raději používal osvědčený XMMS. S amaroKem jsem se poprvé setkal asi před rokem, tehdy byl ještě ve vývojové fázi, moc toho neuměl a ani nebyl příliš stabilní. Od té doby se mnoho změnilo.

Instalace

Přímo na stránkách projektu amarok.kde.org je možné stáhnout balíčky pro jednotlivé distribuce (Debian, Gentoo, Mandrake, SuSE, Slackware, ale také FreeBSD ...) a samozřejmě zdrojové kódy. Protože amaroK má poměrně dlouhý seznam požadovaných a volitelných balíčků, doporučil bych Vám zvolit překlad zdrojových kódů. Co tedy budete potřebovat? Určitě se neobejdete bez KDE-libs ve verzi 3.2 (nebo novější) a knihovny pro práci se značkami tag-lib. Pro přehrávání musíte mít nainstalován nějaký multimediální framework, autoři doporučují buď gstreamer s pluginy nebo xine 1.0.0. V nouzi vystačíte i se zvukovým serverem aRts. Pokud si chcete užívat vizualizací, budete muset nainstalovat vizualizační XMMS pluginy a libvisual 0.2 a SDL 1.2.0. Kompletní seznam volitelných komponent najdete v přiloženém README souboru. Na druhou stranu, z KDE balíčků je nutně potřeba jen KDE-libs , takže není problém používat amaroK i v jiných pracovních prostředích nebo okenních manažerech (testoval jsem XFCE).

Samotná instalace se provede standardně zadáním:

./configure --prefix=`kde-config --prefix`
make
su -c "make install"

První spuštění

Pokud provádíte aktualizaci z předchozí verze, raději před spuštěním restartujte KDE. Pokud naopak instalujete amaroK poprvé, zobrazí se Vám po spuštění průvodce základním nastavením. Nejprve si zvolte, zda chcete zobrazovat okna přehrávače a seznamu skladeb odděleně (jako XMMS) nebo mít vše v jednom VELKÉM okně (jako Juk). Ve druhém (a posledním kroku) průvodce vyberte adresář nebo adresáře s Vašimi hudebními soubory. amaroK zvolené adresáře rekurzivně prohledá a z nalezených souborů mp3 a ogg (ačkoliv umí přehrávat i další formáty, například wma, s3m) sestaví kolekci. Novinkou určenou pro pokročilejší uživatele je volitelné ukládání informací do databáze mySQL, což umožní vzdálený přístup ke kolekci.

První pohled

Samotné okno přehrávače nepřichází s ničím přelomovým - najdete tu tlačítka pro ovládání přehrávání, tlačítko s ekvalizérem, úroveň hlasitosti, vizualizaci a ukazatele pozice ve skladbě. Desetistupňový ekvalizér bohužel vůbec nepodporuje práci s předvolbami, škoda. Mnohem zajímavější je okno se seznamem skladeb (tedy hezky česky playlistem). Levá část obsahuje panel sloužící ke správě kolekce, zobrazování informací o přehrávané skladbě a dalším zajímavým činnostem, hlavní část okna zabírá vlastní playlist. Položky playlistu je možné třídit podle mnoha kritérií - podle jména skladby, interpreta, alba, žánru nebo třeba podle oblíbenosti. Přímo z playlistu můžete posílat skladby k vypálení pomocí k3b nebo upravovat tagy. V tag editoru můžete pomocí tlačítka Naplnit značky pomocí MusicBrainz stáhnout metainformace přímo z internetu. Tato funkce pracuje překvapivě spolehlivě spolehlivě, horší je ovšem podpora u českých a slovenských interpretů. Při přehrávání lze použít náhodné pořadí, smyčku skladby nebo celého seznamů, vcelku zajímavý je i režim automatického doplňování playlistu. Mezi skladbami jsou aplikovány přechodové efekty (ztlumení - fade out a prolínání - cross fade).

Informační panel

Nyní se podrobně podíváme na panel v levé části okna. Pomocí záložek se můžete přepínat mezi jeho jednotlivými kartami - Kontext, Kolekce, Seznamy skladeb, Media Device a konečně Soubory. Na kartě Kolekce naleznete do stromové struktury seřazené skladby Vaší kolekce - na nejvyšší úrovni jsou abecedně seřazeni interpreti, pod jednotlivým interpretem seznam alb a konečně na nejnižší úrovni je seznam skladeb z daného alba. Toto uspořádání ovšem můžete v podstatě podle libosti upravit. Na tuto kartu se obraťte také v případě, že chcete vyhledat nějakou skladbu z kolekce. Karta Seznamy skladeb slouží k práci s playlisty - vytváření, otevírání je asi samozřejmostí, amaroK však přináší i chytré playlisty. Pomocí nich snadno sestavíte seznam podle všech skladeb daného žánru, od daného autora, náhodný seznam 25, 50 nebo 100 skladeb nebo seznam Vašich oblíbených skladeb. Pokud disponujete solidním spojením k internetu, vyzkoušejte i nabídku streamovaného audia. Kartu Media Device ocení jen majitelé i-Podů, slouží totiž k synchronizaci skladeb na tomto přehrávači s amaroKem. Snad další verze přinesou podporu i dalších přenosných přehrávačů. Karta Soubory zobrazuje souborovou strukturu počítače a použijete ji asi jen pokud chcete přehrát soubory neuložené v kolekci. Na závěr jsem si ponechal kartu Kontext, kterou budete používat neustále. Kontext obsahuje tři podkarty - na první (Domů) naleznete seznam deseti nejnovějších, nejoblíbenějších a nejméně přehrávaných skladeb. Na druhé (Aktuální) informace o přehrávané skladbě včetně informací o dalších skladbách od stejného interpreta a obrázku obalu alba. Na poslední (Text) se zobrazuje text přehrávané skladby. Kvůli licenčním důvodům se bohužel texty neukládají na disk, takže je musíte pokaždé stahovat ze serveru lyrc.com.ar znova. Na druhou stranu i na mém modemovém připojení se obvykle dočkám do 5 sekund.

Další možnosti

AmaroK podle počtu přehrávání hodnotí jednotlivé skladby. Pokud máte zájem, zapojte do projektu Audioscrobbler, který sdružuje hudební fanoušky z celého světa, ale česká komunita není zatím moc početná. Zasíláním informací o přehrávaných skladbách se můžete seznámit s lidmi s podobným hudebním vkusem nebo získat tipy na podobné skladby. Přiznávám se bez mučení, že zrovna tuto službu jsem netestoval. Již jsem lehce zmínil, že amaroK zobrazuje obrázek obalu alb. Na rozdíl od textů skladeb se naštěstí covery ukládají na disk. Správce obalů naleznete jako první položku v menu Nástroje. Alba se stahují ze serveru Amazon, na výběr je mezinárodní, britský, francouzský, německý a japonský mirror. AmaroK podporuje i rozšíření funkčnosti prostřednictvím python skriptů. Několik jich je přímo součástí amaroKu, další se čas od času objeví na kde-apps.org, další lze stáhnout ze stránek projektu. Mezi zajímavější skripty patří alarm (spouštění přehrávání ve zvolenou dobu) nebo export playlistu do HTML. Ke skriptům se dostanete přes menu Nástroje. Další možnosti už jenom zmíním - povedený OSD (On Screen Display), přehrávání audio CD, skinování Kontextu nebo nabídka vizualizací.

Nastavení

Většina globálního nastavení je shromážděna v dialogu Nastavení - Nastavit amaroK. Nejdůležitější je asi karta Zvuk, na které si zvolte z nabídky podporovaných multimediálních frameworků. Na kartě Kolekce můžete podle potřeby do Vaší kolekce přidávat nebo odebírat adresáře. Ostatní záložky už snad nepotřebují další vysvětlení.

amaroK Live

Autoři amaroKu připravili live distribuci na bázi PCLinuxOS sloužící k demonstraci možností přehrávače. Na CD kromě KDE, amaroKu naleznete jako přídavek skladby publikované pod Creative Commons Sampling licencí. ISO soubor o velikost 290mb lze stáhnout třeba z tohoto mirroru.

Závěr

amaroK je podle mého subjektivního názoru nejlepší přehrávač pro KDE (a možná i pro Linux). Ale nezvyklé ovládání, velké množství požadovaných balíčků hodně lidí od amaroKu odradí. Pokud máte velkou sbírku audio souborů, určitě amaroK vyzkoušejte. Už jsem zvědavý, co nového přinese další verze :-).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

ze by? 30.3.2005 21:59 j.j.
L Re: ze by? 30.3.2005 22:45 Vladimír Jarý
  L Re: ze by? 1.4.2005 22:39 MartinS
superkaramba 4.4.2005 12:58 qaz




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze