LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (37)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

2.11.2007 06:00 | MaReK Olšavský | read 12596×

DISCUSSION   

Nové distribuce

Údajně nejbezpečnější Un*x, OpenBSD, vyšel ve verzi 4.2. Novinek je poměrně hodně. Poprvé, podle některých informací, je ke stažení 200 MB ISO obraz (ftp/http, torrent). Byla rozšířena podpora platforem Sparc64, HPPA a Alpha, systém získal nativní podporu SATA, opravy se dotkli i IDE. Pokud jej některý uživatel na desktop, může si zvolit KDE 3.5.7, Gnome 2.18, nebo XFce 4.4.1. Vzhledem k povaze systému se dá očekávat, spíše, instalace na servery.

Největší novinkou, navíc očekávanou, jenž vyšla v plánovaný termín, je rodinka kolem distribuce Ubuntu. Vyšla verze 7.10 „Gutsy Gibbon“ hlavních instačních setů Ubuntu (Gnome 2.20), Kubuntu (KDE 3.5.8), Edubuntu a Xubuntu (XFce 4.4.1). Tyto základní verze distribuce se liší jen výchozím desktopem a tím, jaké jsou používány defaultní aplikace. Zejména v případě KDE se podaři husarský kousek, implementace poslední verze, jenž vyšla pouze několik dní před uvolněním distribuce. Tato verze opět není LTS. Jádro je verze 2.6.22, OpenOffice.org 2.3.0, Pidgin 2.2.1, o akcelerovaný „3D desktop“ se stará Compiz Fusion. Mimochodem, mírně se pozměnilo grafické téma :-). Pokud jste zájemci o audio vizuální tvorbu, můžete využít instalační médium Ubuntu Studio 7.10, které ihned obsahuje software pro práci s grafikou, zvukem a videem (mimochodem, vše je ve standardních repozitářích, pročež není problém si software doinstalovat do standardního Ubuntu).

Damn Small Linux 4.0 pokračuje ve stopách svých předchůdců. Ještě stále je používáno jádro řady 2.4, konkrétně 2.4.31, windows manager Fluxbox byl nahrazen JWM. Starému jádru, osobně, přisuzuji nemožnost používat tuto minimalistickou distribuci s USB myší a klávesnicí. Distribuce se mi velmi osvědčila jako záchranná pro zkolabované PC, ale i jako „malý desktop na vizitku“

Sabayon Linux pravděpodobně nepatří k tomu nejznámějšímu, co lze mezi distribucemi najít, ale rozhodně je zajímavý. Jde o cestu jak nainstalovat Gentoo za pár minut, jak jej popisují sami autoři. Nová verze je 1.1 „Professional“. Výchozím desktopem je KDE 3.5.7, obsahuje OpenOffice.org 2.2.1 (což je zvláštní vzhledem k dlouhé době od vydání OOo 2.3). Po instalaci je další správa balíků stejná jako o Gentoo, tj. vše se překládá ze zdrojových kódů.

Hry a multimédia

Nejvýznamnější novinkou této sekce je Gimp 2.4, jenž patří mezi nejznámější a nejpoužívanější open source aplikace. Na první pohled je vidět změna všech ikon i úpravy menu, vylepšené nástroje pro výběr, fotografy potěší nástroj pro odstanění efektů červených očí a opravy chyb optiky, ze změn si dovolím ještě zmínit vylepšenou práci, i nový filtr, při změně velikosti obrázků. Pro nejrozšířenější distribuce by již měly být hotové balíky v repozitářích. Proti minulé verzi přibyla podpora MNG (alternativa k animovanému GIFu).

Zajímavým se jeví prográmek Perl Audio Converter, jenž byl v době psaní článku ve verzi 4.0.0-beta 3 a je možné, že velmi záhy bude dokončena finální verze. Konvertovat umí téměř libovolné formáty (AAC, AC3, APE, AU, FLA, FLAC, LA, MP2, MP3, MP4, OGG, RA, RAM, RAW, SND, SPX, VOC, WAV, WMA, …) a oprošťuje uživatele od potřeby zkoumat parametry různých kodeků pro vzájemné převody audio formátů. Mimo jiné umí z některých video formátů vytáhnout zvuk a zkonvertovat jej.

Spíše pro hračičky je emulátor uBee512 verze 2.1.0. Emuluje poměrně neznámý počítač MicroBee. Počítač se příliš nerozšířil, je pro něj k dispozici pouze několik her, ale i přesto se může jednat o zajímavost pro fand všemožných emulátorů a krásných starých strojů.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

O programu Bluefish není často slyšet a poslední rok vše vypadá spíše na umrtvení projektu (těžko se vylepšuje tak propracovaný editor), přesto ve vývojové větvi se něco děje a výsledkem je verze 1.1.5. Vylepšuje se zvýrazňování syntaxe (uživatelé dobře vědí, že Bluefish občas zapomene zvýrazňovat), auto completion, skládání bloků zdrojových kódů, vylepšený výkon při práci se vzdálenými soubory přes pomalejší linku. Označení nestabilní nesouvisí se stabilitou programu ale s přidáváním a ubíráním vlastností. K vývoji patří i Anjuta DevStudio, jenž vyšlo ve verzi 2.2.2, opravena byla hlavně stabilita tohoto mocného IDE pro vývojáře v GTK (XFce/Gnome).

Vývojářům, jejichž aplikace musí spolupracovat s počítačovou sítí, nebo komunikovat se vzdálenými servery přes internet, by mohla být velmi nápomocná aplikace WANem, jenž vyšla ve verzi 1.1.3. Aplikace umí v lokální síti emulovat chování internetového připojení, tj. včetně omezení šířky pásma, dlouhých odezev, ztrát nebo duplikování packetů, … Aplikace je distribuována v podobě LiveCD.

Závěrečný drobek

Sázíte texty v elegantním, výkonném a minimalistickému TeXu? Využijte nadstavbu TeXlipse, jenž vyšlo ve verzi 1.2, pro mohutné IDE Eclipse. Propojíte geparda s mamutem :-).

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2803x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz