LINUXSOFT.cz
Username: Password:     
    CZ UK PL

> HTML (18) - rámy 3

V minulém díle jsme si ukázali několik příkladů, jak se dají po stránce rozložit rámy. Dnes si ukážeme zbývající atributy spojené s rámy.

7.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | read 17873×

DISCUSSION   

Atributy pro <frameset>

Pro <frameset> už známe atributy rows="" a cols="". Kromě nich můžeme použít i známé atributy id="", class="", title="", style="", onload="", onunload="".

Jejich význam je myslím dostatečně jasný z předchozích dílů, kde se mnohokrát objevily. Jediný atribut, který možná ještě nemáte dostatečně zažitý je onunload="". Tento atribut má význam ve spojení se scriptovacími jazyky (JavaScript a další) a kód, který je uveden jako jeho hodnota, se provede při opouštění stránky. Je to přesný opak atributu onload="", který provádí kód uložený jako svou hodnotu při načítání stránky.

Atributy pro <frame>

Pro element <frame> máme bohatší výběr než u <frameset>. Samozřejmě, že i u tohoto elementu jsou definovány atributy id="", class="", title="", style="". Použít můžeme i další atributy, teď si je všechny probereme.

name=""

Tento abribut přiřadí jméno právě definovanému rámci. Jméno napište jako hodnotu tohoto atributu a musí začínat písmenem anglické abecedy, další znaky už mohou být libovolné, ale myslím, že s anglickou abecedou naprosto bez problémů vystačíte i pro ostatní znaky v názvu, je to způsob, jakým se dá celkem dobře předejít problémům se špatným kódováním při přenosu nebo na straně klienta.

Pokud budete chtít otevírat například odkazy z menu v "hlavním" okně (předpokládejme klasický design s jednou lištou vlevo), stačí si rámce pojmenovat (nejlépe oba, ale stačí pojmenovat jen ten, do kterého chce zobrazovat odkazy) a potom používat u odkazů atribut tagret="", kde jako hodnota bude jméno rámu, kam chcete odkaz zobrazit.

Pro usnadnění práce můžete použít v hlavičce element <base>, kterým nastavíte, absolutní URI, ke kterému se budou všechna relativní URI na stránce odkazovat. Atributem tohoto elemmentu je href="", který slouží pro určení přesné adresy. Dalším atributem je target="", kterým právě určíte výchzí rám. Pokud je ale u odkazu definován napevno jiný rám než výchozí, použije se hodnota definovaná pro konkrétní odkaz. Další informace o atributu target="" se můžete dočíst v díle o odkazech.

longdesc=""

Hodnotou atributu je odkaz na "dlouhý popis" rámu a jeho obsahu, může doplňovat základní popis z atributu title="". Tento atribut najde využití hlavně na ne-vizuálních mediích.

src=""

O tomto atributu jsme si již říkali. Jak jistě víte, slouží pro určení zdroje odkud se má brát obsah rámce. Cestu k souboru můžete zadat absolutně i relativně.

noresize

Tento atribut nemá žádnou hodnotu. Pokud ho zapíšete do zdrojového kódu, dáte tím prohlížeči pokyn, že rámeci se nesmí měnit rozměry - rámce bude mít neměnnou velikost.

scrooling=""

Tímto atributem dáváme prohlížeči najevo, jak má pracovat s posuníky na okrajích rámce. Vybrat si můžeme ze tří hodnot: auto (posuvníky se použijí pokud je to nutné; výchozí hodnota), yes (posuvníky se objeví vždy), no (zakáže zobrazovat posuvníky).

frameborder=""

Běžně je mezi rámci vidět čára, která je odlišuje. Pokud ji nechcete zobrazovat, nastavte hodnotu tohoto atributu na 0 (nula), pokud se nám líbí, můžeme si jejich zobrazování pojistit pomocí hodnoty 1 (jedna).

marginwidth=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na levé a pravé straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z šířky rámu..

marginheight=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na horní a dolní straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z výšky rámu..

Element <iframe>

Rámy nemusí vždy zabírat celou plochu obrazovky. Může nastat i případ, že máte stránky napsané bez rámů, ale na jednom místě by se vám hodilo jakési okno s vloženým externím souborem. Přesně tento problém řeší element <iframe></iframe>, který na stránce vytvoří plovoucí rám, podobný prvku <textarea>, který znáte z formulářů. Jde o párový element, ukončovací znak je povinný.

<iframe> má stejné atributy jako obyčejný <frame> - jedinou změnou je, že nemá atribut noresize, což je pochopitelné, protože tento prvek má velikost pevně stanovenou. Kromě atributů vypůjčených od <frame>, disponuje <iframe> i třemi dalšími:

height=""

Tímto atributem nastavíte výšku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat výšku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

width=""

Tímto atributem nastavíte šířku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat šířku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

align=""

Můžete si určita, jak má být prvek na stránce zarovnaný. Použití je stejné jako u obrázků.

Mohou nastat problémy?

V případě, že prohlížeč neumí pracovat s <iframe>, zobrazí se místo stránky načtené pomocí src="" jen text, umístěný mezi <iframe> a </iframe>, proto je dobré, do těchto informací uvést i odkaz na stránku, která se v rámu měla objevit.

 

DISCUSSION

For this item is no comments.

Add comment is possible for logged registered users.
> Search Software
> Search Google
1. Pacman linux
Download: 4875x
2. FreeBSD
Download: 9064x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10944x
5. Onebase Linux
Download: 9659x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6241x

1. xinetd
Download: 2412x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4756x
4. LinPacker
Download: 9962x
5. VFU File Manager
Download: 3197x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7201x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2807x
8. Lefthand CRM
Download: 3561x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3117x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz