LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Data z elektrické zásuvky - užitečná technologie nebo zdroj problémů?

V poslední době se velmi často píše a hovoří o přenosu datových signálů pomocí elektrovodné sítě.

3.5.2004 08:00 | DoubleR | Články autora | přečteno 7330×

Takový článek vyšel např. v časopise PC World č. 3/2004 na str. 78 pod názvem „Data z elektrické zásuvky". To samozřejmě vypadá lákavě – žádné drahé bezdrátové nebo ADSL připojení, dostupné by mělo být všude, kde je zavedena elektřina, takže už aby to tu bylo! Jenže … každá mince má dvě strany, pojďme se podívat na tuto technologii blíže.

PLC (Power Line Carrier, někdy také nazvané PLT – Power Line Technology nebo BPL - Broadband Over Power Line) využívá k širokopásmovému přenosu dat elektrovodnou síť. Z principu věci vyplývá, že k dosažení potřebné přenosové kapacity je třeba určité šířky pásma. Počítačoví fandové se neptají, kde ji vzít – to je nakonec věcí poskytovatele připojení a ti jsou, jak známo, především zainteresováni na komerčním efektu celé technologie. Ta prý by měla být levná, jak pro poskytovatele, tak i pro uživatele a proto by prý měla být schopná konkurovat ADSL i bezdrátům a těší se tedy značnému zájmu. Skutečnost je však přesně opačná.

Elektrovodná síť není konstruována jako víceúčelové přenosové médium. Její parametry jsou nastaveny na síťový kmitočet 50 Hz a nikoli na kmitočty vyšší. Zkoušky však prokázaly, že po síti lze za určitých podmínek přenášet i kmitočty v pásmu krátkých vln, které nyní opouštějí profesionální služby, rozhlas apod. Potřebné šířky pásma by se pak mělo dosáhnout využitím celých krátkých vln, tedy 2 až 30 MHz.

Technologie PLC není levná. Pro zajištění signálu v potřebné kvalitě by bylo třeba přibližně na každých 800 m trasy instalovat opakovač. Vedení elektrovodné sítě vyzařuje, nasazení PLC by tedy znamenalo znemožnění příjmu prakticky všech signálů v krátkovlnných pásmech. Stejně tak není vedení elektrovodné sítě imunní vůči signálům, přicházejícím z vnějšku – jakýkoli signál z krátkovlnného vysílače by tedy způsoboval rušení a výpadky připojení. Navíc nelze očekávat, že by se provozovatelé elektrovodných sítí podřídili požadavkům ISP, kteří by chtěli využívat tuto technologii – přebudování elektrovodných sítí tak, aby byly vhodné k přenosu vf signálů by bylo nepředstavitelně drahé. Stav elektrovodné sítě je dán a nikdo prakticky nemá možnost zvýšit spolehlivost či přenosovou kapacitu těchto vedení.

I když je krátkovlnné spojení často nahrazováno např. satelitním, jsou v krátkovlnných pásmech stále alokovány mnohé služby a národní kmitočtoví regulátoři jsou ze zákona povinni tuto oblast spektra chránit. Střetává se zde mnoho zájmů, kromě armády, zastupitelských úřadů a různých nouzových systémů je tato část spektra zajímavá i pro vědu a výzkum. Je třeba také upozornit na jedinečné vlastnosti šíření krátkých vln, jako jediné totiž umožňují šíření na velké vzdálenosti odrazem od ionosféry a jsou proto nenahraditelné. V pásmu krátkých vln leží i mezifrekvenční kmitočty mnoha přijímačů a měřicích přístrojů, které by se tak staly nepoužitelné. Konečně je zde i 2,5 milionu radioamatérů a několik desítek milionů uživatelů CB radiostanic, jejichž práva jsou zakotvena v příslušných ustanoveních drtivé většiny států.

Pokusný provoz PLC linek v řadě států (v Evropě např. v Německu a Rakousku) skutečně potvrdil existenci rušení a poměrně nízkou spolehlivost připojení. Analýzy odborných pracovišť v Japonsku způsobily, že tam údajně nikdy nebude provoz takových linek povolen. O slovo se hlásí i odborníci na počítačovou bezpečnost, kteří upozorňují na snadnou možnost průniku do těchto sítí i na velmi snadné vyřazení takových sítí z provozu – stačilo by k síti připojit malý vysílač o výkonu pár wattů, který by snadno zlikvidoval připojení pro stovky počítačů v širokém okruhu, přitom by mohlo být poměrně obtížné takový vysílač lokalizovat. Kolem této technologie tedy vznikl bouřlivý flamewar bez vítězů i bez poražených. Nachytalo se jen pár internetových fandů, pár novinářských lovců senzací, kterým chyběla patřičná technická průprava a pár ziskuchtivých ISP, kteří většinou rychle ustoupili, jakmile zjistili, o co běží.

I přes silný lobbing kolem technologií PLC (zejména v USA) jim odborníci nedávají příliš mnoho šancí a spíš je přirovnávají ke snahám využít cesty v jihoamerickým pampách jako přistávací dráhy pro nadzvukové letouny (asi neznají české silnice :-).
Poměrně dobrá shoda však panuje v názoru na budoucnost internetu šířenému pomocí satelitních spojů, zde se očekává postupné zlevňování, které by mělo zpřístupnit internet i obyvatelům chudých zemí třetího světa.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze