LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Free Pascal (4) - Sockety (dokončení)

Minule jsme si ukázali server komunikující s klienty v rámci jednoho unixového stroje, dnes si tedy ukážeme odpovidající klientský program a také se koukneme na to, jak tuto ukázku upravit, aby používala TCP/IP.

5.5.2004 08:00 | Aleš Hakl | Články autora | přečteno 13157×

Náš klient bude ještě jednodušší než server. Jednoduše se připojí k serveru a pak střídavě čte řádky ze standardního vstupu a socketu a vypisuje je do socketu respektive na standardní výstup. Pokud se na standardním vstupu objeví prázdný řádek, klient spojení uzavře a skončí.

Stejně jako v případě serveru začínáme vytvořením socketu:

s:=socket(AF_UNIX,SOCK_STREAM,PF_UNIX);
if s=-1 then begin
  halt(1);
end;

Voláme naprosto stejnou funkci socket(2), která naprosto stejně buďto vrací deskriptor socketu nebo -1 v případě chyby.

Nyní vytvoříme spojení:

if not connect(s,fileName,sin,sout) then halt(2);

Funkce connect(2) vytvoří proudové spojení k jinému programu resp. počítači (kdo by to byl řekl, že? ^_~). Opět voláme formu specifickou pro Free Pascal, jenž přijímá jako adresu rovnou cestu ve filesystému a v posledních dvou parametrech vrací pascalské "soubory" pro náš socket.

Dále se "soubory" sin a sout naprosto běžně pracujeme a nakonec je zavřeme funkcí close.

Ukažme si, jak může vypadat použití naší jednoduché ukázky použití socketů:

$ ./unix-server &
[1] 21522
$ ./unix-client
Server: prichozi spojeni od:
Mnauu
foobar
raboof
quux
xuuq

$ ps
  PID TTY       TIME CMD
21110 pts/6 00:00:00 bash
21522 pts/6 00:00:00 unix-server
21524 pts/6 00:00:00 unix-server <defunct>
21550 pts/6 00:00:00 ps
$ killall unix-server
[1]+ Terminated ./unix-server
$

Nejprve jsem pomocí shellového operátoru &, který způsobí start procesu na pozadí, spustil server. Dále jsem spustil klienta, ten se připojil k serveru a vypsal první řádek,který od něho přišel (Mnauu). Poté jsem zadal dvě řádky (foobar a quux) a od serveru přišly odpovídající odpovědi, které klient vypsal (raboof a xuuq). Všimněte si ve výstupu příkazu ps procesu s číslem 21524, jedná se o proces zombie, o němž jsme mluvili ve druhém dílu. Vzniká tak, že proces, který obsluhoval klienta, sice skončil, ale jeho rodičovský proces(21522) si nevyzvedl jeho návratovou hodnotu.


Protokol TCP/IP se po stránce obsluhy socketů příliš neliší od Unix Domain Sockets, jediným rozdílem je, že musíme řešit převod adres a čísel portů do tzv. síťového pořadí bytů (tj. big-endian, zatímco procesory x86 používají little-endian). Také je nanejvýše vhodné umožnit uživateli zadávat adresy jako jména počítačů a nikoli jejich číselné adresy. Oba tyto problémy řeší jednotka inet.

Tato jednotka obaluje většinu funkcí specifických pro sockety v doméně AF_INET. Tedy funkce pro převod jmen počítačů na adresy a naopak, funkce pro převod názvů služeb na čísla portů a naopak a také funkce pro převod pořadí bytů mezi tzv. hostitelským(tj. takovým, které používá cílová platforma) a výše zmíněným síťovým pořadím.

O TCP/IP a socketech v doméně INET by se dalo teoretizovat jistě ještě dlouho, ale vrhněme se na vlastní přepis pro použití TCP/IP. Provedl jsem několik úprav předchozího příkladu. Forma patche nám umožní si jednoduše ukázat změny oproti variantě s Unix Domain Sockets.

Změny proběhly logicky v obou částech našeho programu. Pro komunikaci nejdůležitější části kódu jsou ovšem víceméně duplikovány jak v serverové tak klientské části. Protože klient je jednodušší, začnu popis úprav tam:

s:=socket(AF_UNIX,SOCK_STREAM,PF_UNIX);
if paramcount<>1 then begin
  writeln('Usage: ',paramstr(0),' <address>');
  halt(4)
end;
s:=socket(AF_INET,SOCK_STREAM,0);

Na začátku programu si pro jistotu zkontrolujeme, jestli uživatel zadal právě jeden parametr a případně uživatele poučíme, že chceme jeden parametr. Poté vytvoříme socket v doméně AF_INET, což není nic jiného než IPv4, konkrétně v případě SOCK_STREAM protokol TCP.

Nyní ještě musíme zpracovar vstup od uživatele, tj. převést jméno počítače na jeho číselnou adresu. A poté vytvoříme spojení.

if not connect(s,fileName,sin,sout) then halt(2);
host.NameLookup(paramstr(1));
addr.family:=AF_INET;
addr.port:=ShortHostToNet(port);
addr.addr:=HostToNet(LongInt(host.IPAddress));
host.done;
if not connect(s,addr,sin,sout) then halt(2);

V jednotce inet je definováno několik objektů, jež obalují funkce pro převod jmen na adresy a naopak, čísel portů na názvy služeb a podobně. Zde právě vytváříme voláním konstruktoru NameLookup instanci objektu (úmyslně neříkám třídy, jedná se totiž o datový typ object) THost tak, že zadáme jméno počítače, který nás zajímá. Samozdřejmě je možno použít i IP adresu. Dále vyplníme strukturu TInetSockAddr, což je stejná struktura jako sockaddr_in v C. Zadáme tedy adresní doménu (AF_INET) a adresu a port protější strany v síťovém pořadí bytů. Poté tuto instanci opět zrušíme destruktorem done. A dále opět použití pro Free Pascal specifické varianty funkce connect(2), tentokráte pro datový typ TInetSockAddr.

A další kód klienta je naprosto identický jako v předchozí variantě, myslím, že na tom je krásně vidět o čem sockety vlastně jsou: ve skutečnosti jsme změnili dvě volání funkcí a máme fungující TCP klient. Zbytek úprav je zejména pro pohodlí uživatelů (převod jmen na adresy) a lepší přenositelnost našeho programu(převod na síťové pořadí bytů, to by totiž bylo možné implementovat aritmetickými operacemi a nebo dokonce ponechat na uživateli).

V serverové části již nebudu popisovat všechny úpravy, pouze se zaměřím na některé zajímavé:

function getName(addr :longint ):string;
var
  h : THost;
  a : longint;
begin
  a:=NetToHost(addr);
  h.AddressLookup(THostAddr(a));
  getName:=h.Name;
  h.done;
end;

Tato funkce slouží k převodu IP adresy příchozího spojení na jméno připojujícího se počítače. Jedná se vlastně o inverzi toho, co s instancí objektu THost děláme v klientské části.

addr.addr:=0;
if not bind(s,addr,sizeof(addr)) then halt(1);

Zde vyplňjeme položku addr naší vlastní IP adresou na, které chceme naslouchat klientům, speciální hodnota 0.0.0.0 (0 bez oddělení jednotlivých byte, vcelku nezávisle na jejich pořadí ^_~) znamená, že chceme použít všechny adresy rozhraní daného počítače.

Ostatní úpravy jsou většinou pouze o záměnách proměnných, a proto nepovažuji za nutné, je nějak dále rozebírat. Po upgradu na fpc 1.0.10 jsem na dvouch počítačích narazil na to, že program používající jednotku inet nešel zkompilovat a dostal jsem chybové hlášení linkeru o neexistenci proměnné h_errno. FPC 1.0.10 nainstalovaný apt-getem na debian unstable to nedělá, ale na gentoo instalované fpc z binárního balíčku to dělá. Není mě jasné co přesně toto chování způsobuje. Jednoduchým (a poněkud diskutabilním) řešením je ve zdrojovém kódu jednotky inet odstranit z definice promšnné GetDNSError část external name 'h_errno';, toto řešení ma ovšem ten důsledek, že poznáme že nastala chyba, nikoli už jaká.. Tím bych i uzavřel téma socketů a pomalu se přesuneme od obalů kolem knihovny jazyka C k programování v Pascalu.

Screenshot

Příště bych rád začal s knihovnou FCL, která ač je zatím neuplná a nedokončená, již nyní obsahuje mnoho zajímavých a užitečných tříd.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze