LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PostgreSQL (23) - Optimalizujeme rychlost

O optimalizaci dat v tabulkách jsme již v tomto seriálu psali, nyní se podíváme, jaké nástroje nám PostgreSQL server nabízí pro optimalizaci databáze a dotazů.

7.8.2006 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 16581×

Vyčištění

PgSQL manipuluje se svými datovými soubory stejným způsobem, jaký je v souborových databázích dbf a SQLite. Upravené nebo vymazané věty nejsou ve skutečnosti odstraněny, ale označeny jako neplatné a v případě updatů přibyde v souborech další věta, která je vracena. Dalším „nepořádkem“, který se v databázi hromadí jsou zrušené transakce. To znamená, že databáze, která je používána aktivně, nejen pro čtení, postupně zvětšuje své nároky na diskový prostor i přesto, že v ní je defakto konstantní počet záznamů. Proto je zapotřebí ji občas takzvaně vyčistit, k čemuž server nabízí příkaz VACUUM.

Syntaxe je následující: VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] [tabulka], přičemž význam parametrů je následující:

  • FULL provede plné vyčištění tabulek, dočasně bude PgSQL potřebovat dostatek volného místa na discích i v  paměti, po dobu provádění tohoto čištění budou tabulky exkluzivně zamčeny.
  • FREEZE je odstranění všech duplicit „hrubou silou“. Tato varianta se vylučuje s předchozí.
  • VERBOSE vám vypíše vše co PgSQL s databází dělá.
  • tabulka je, jako všechny ostatní, volitelným parametrem. Nebude-li uveden název tabulky, provede se VACUUM na celou aktuální databázi, bude-li uveden, provede se vyčištění jen této tabulky.

Použití VACUUM je dosti náročné na výkon stroje, což poznáte především, když máte v tabulkách větší množství dat, proto je vhodné pečlivě zvážit, kdy se bude tento příkaz provádět a vhodně jej načasovat, například krátkým skriptem v Pythonu/Perlu/PHP, který bude spouštěn cronem. Pokud je databáze opravdu aktivně a masivně používána, přičemž drtivě nepřevažjí výběry, je vhodné tuto údržbu provádět denně v době, kdy není žádný, nebo je naprosto minimální provoz. Pokud je situace jiná, je mnoho výběrů, ale minimum, mazání a updatů vět je možné zvolit delší intervaly, například týden, měsíc, 3 měsíce. Mnohem obvyklejší postup je provádět VACUUM denně na opravdu živých tabulkách a na těch, ve kterých dochází ke změnám dat v dlouhých intervalech provádět tento příkaz v delších intervalech.

Příkaz VACUUM má ještě jednu modifikaci, která provede nejen vyčištění databáze, ale i sesbírá statistiky, které mohou urychlit, obvykle ve větších databázích opravdu urychlí, výkonnost prováděných příkazů. Syntaxe příkazu je VACUUM [ FULL | FREEZE ] [ VERBOSE ] ANALYZE [ tabulka [(sloupec1 [, ...] )]]. Ten modifikátor, který provede i tuto analýzu se jmenuje ANALYZE, oproti předchozí variantě je možné udělat analýzu cíleně vůči určitým sloupcům.

Příklady:

-- vycisteni a analyza tabulky dealers podle sloupce active
VACUUM VERBOSE ANALYZE dealers(active);

-- proste vycisteni cele databaze s vystupem informaci
VACUUM FULL VERBOSE;

Pokud nechcete psát skript, který byste spouštěli cronem, můžete spouštět přímo konzolový/terminálový příkaz vacuumdb, který má podobné parametry, jako VACUUM, ale navíc mu předáte patřičné připojovací řetězce k databázi. Jeho parametry naleznete buď v původní dokumentaci, nebo je získáte zadáním vacuumdb --help, či s podrobnějším popisem pomocí man vacuumdb. Použití této možnosti je vázáno na přístup k možnosti spouštět programy na straně serveru, kteroužto možnost na většině běžných webhostingů mít nebudete.

Přerovnání tabulky

Přidávání dat do tabulek, případně jejich mazání, pokud jsou indexovány, provádí server v několika krocích. Napřed přidá novou větu do tabulky, případně ji z tabulky vymaže, a poté občerství všechny indexy, jichž se tato změna dotkla. O významu indexů jsme již v seriálu měli 12. díl. V indexech jsou data uspořádána rozumným způsobem, v tabulkách jsou data za sebou tak, jak byla vkládána, mazána a aktualizována, což je velice neefektivní.

Data v tabulce lze přerovnat podle jednoho indexu, k tomu slouží příkaz CLUSTER. Název tohoto příkazu může svádět k tomu, že s jeho pomocí se spojují PgSQL servery do clusterů pro rozdělení potřebné zátěže mezi více strojů, ale není tomu tak, k tomu jsou, na rozdíl od MySQL, zapotřebí externí nástroje.

Syntaxe příkazu CLUSTER je CLUSTER index ON tabulka, kde index je ten, podle něhož chcete přerovnat tabulku. Příkaz existuje i ve formě CLUSTER tabulka, kdy jsou data přerovnána podle indexu, který byl naposledy k dané tabulce pro přerovnávání použit. Příkaz CLUSTER použitý samostatně přerovná všechny již v minulosti rovnané tabulky a indexy použije stejným způsobem, jako CLUSTER tabulka.

Opět, stejně jako u VACUUM, existuje i pro tuto funkci konzolový ekvivalent clusterdb, jehož parametry naleznete buď na stránkách s dokumentací PostgreSQL, nebo v un*xech obvyklým způsobem clusterdb --help, či man clusterdb.

Analýza příkazů

PgSQL je standardní databázový server ovládaný příkazy v SQL. Co se děje při provádění jednotlivých příkazů, a s jejich následnou analýzou a optimalizací, nám pomůže příkaz, opravdu jen SQL, takže použitelných v psql konzoli, aplikaci či jiném nástroji pro tuto databázi, EXPLAIN, který zobrazí posloupnost operací příkazu uvedeného na EXPLAIN. Příkaz má syntaxi EXPLAIN [ANALYZE] [VERBOSE] SQLPŘÍKAZ, význam parametrů je následující:

  • ANALYZE bez tohoto parametru je udělána jen analýza průběhu příkazu, s tímto parametrem je příkaz i proveden, leč při analýze SELECTU výsledek neuvidíte.
  • VERBOSE bude vypsán úplný strom prováděných operací místo jejich pouhého souhrnu.

V zobrazení výstupu tohoto uvidíte nejen časovou náročnost prováděného příkazu, ale i použité indexy a v případě spojování několika tabulek uvidíte i použité způsoby spojení. Tento příkaz prokáže veliké služby při tvorbě databáze a návrhu dotazů, kterými získáváte data. Ve výstupu uvidíte hodnoty cost, které vám ukáží časovou náročnost prováděných příkazů, rows ukazuje počet řádků, které se mohou aktuáně vrátit z databáze a width jejich délky v bytech.

EXPLAIN SELECT * FROM lsoft.dealers AS t1 LEFT JOIN lsoft.orders AS t2
  ON t1.dealers_id=t2.dealers_id WHERE t1.active=TRUE;

--vysledek:
                              QUERY PLAN                              
----------------------------------------------------------------------
 Hash Left Join  (cost=1.09..2.21 rows=4 width=356)
   Hash Cond: ("outer".dealers_id = "inner".dealers_id)
   ->  Seq Scan on dealers t1  (cost=0.00..1.06 rows=4 width=323)
         Filter: active
   ->  Hash  (cost=1.07..1.07 rows=7 width=33)
         ->  Seq Scan on orders t2  (cost=0.00..1.07 rows=7 width=33)
(6 řádek)

Závěr

V tomto díle jsme se seznámili s nástroji, které nám umožní optimalizovat uspořádání dat v databázích a zjistit, kde máme slabá místa v tvorbě dotazů a indexaci tabulek. V příštím díle se podíváme na to, co jsou to pohledy, které nám při větším množství dat, nebo dlouhých větách mohou významně urychlit práci s databází, případně jednotlivým uživatelům omezit přístup pouze k některým datům.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Duvody pro vacuum 7.8.2006 12:30 Pavel Stěhule
L Re: Duvody pro vacuum 9.8.2006 10:32 Lukáš Zapletal
VACUUM doplnění 7.8.2006 12:49 Pavel Stěhule
Order na linuxoch 12.8.2006 14:48 blindmen
Co dal 6.9.2006 10:22 Tomk




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze