LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SCONS - Nástroj pro sestavování software - 8

Pokračování autokonfigurace a psaní vlastních testů

30.8.2010 00:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 6064×

Pokročilé testy při autokonfiguraci

Než se vrhneme na psaní vlastních testů tak se ještě podíváme na tři vestavěné testy, které se do minulého dílu nevešly. Nejsou to všechny vestavěné testy které SCons obsahuje ale já jsem je v seriálu nezmínil. Vynechám testy které už jsou pro pokročilé SCons uživatele protože nemám v úmyslu probírat zde SCons tak do hloubky. Po prostudování toho seriálu by jste se měli stát dostatečně zruční ve SCons, abyjste ho mohli bezproblémů začít používat ve svých projektech.

Všechny tři testy si jsou dost podobné. SCons jimi předhodíme program jako řetězec a necháme ho zpracovat. Jednotlivé testy se liší pouze v tom jak daleko v jeho zpracování dojdem. Nejjednoduším případem je test TryCompile. Ten přeloží námi zadaný text v jazyku, který určuje koncovka souboru. Test na úspěšnou kompilaci se obvykle používá při psaní vlastních testů, ale dá se také použít pokud chceme otestovat něco složitějšího. Dobrý trik je používat direktivu C preprocesoru #error na kterou když překladač narazí tak přeruší překlad s chybou. Druhý parametr funkce TryCompile je koncovka souboru, kterou musíme uvést včetně tečky.

Zde si všimněte použití r""" syntaxe pro snadné víceřádkové řetězce v Pythonu. Je to nejjednoduší způsob jak zadat testovací C program do SConscruct.

fbsd8:/tmp> cat SConstruct
env = Environment()
conf = Configure(env)

print conf.TryCompile(r"""
#include <stdlib.h>
#ifdef NULL
#else
#error "NULL not defined"
#endif
""",'.C')

env=conf.Finish()
fbsd8:/tmp> scons -Q
1
scons: `.' is up to date.

Dalším stupněm je funkce TryLink. Ta program nejen přeloží, jako to dělá TryCompile, ale i slinkuje oproti knihovnám které jsou nadefinované v proměnné prostředí LIBS. Nepoužívá se to moc často, protože CheckLib případně jeho zlepšená varianta CheckLibWithHeader obvykle úplně dostačuje.

TryLink funkce je vhodná na ověření funkčnosti prostředí kompilátoru a používá se zejména při tvorbě uzavřeného softwaru, kde neděláme autodetekci jednotlivých komponent zda jsou k dispozici, protože víme dopředu jaké komponenty máme nainstalované a jen si před začátkem buildu zjistíme zda jsou funkční a zda máme všechno nastavené správně. Testovací program pak obsahuje odkazy na funkce z námi používaných knihoven - z každé stačí jedna. Jelikož se testovací program bude jen kompilovat a nikoliv spouštět není potřeba dbát na správnou posloupnost volání funkcí.

Pokud používáte překladač Clang tak si při psaní testovacích programů dejte pozor na jeho optimalizaci volání funkcí případně IPO. Ve zkratce jde o to, že pokud volaná funkce nemá deklarován postranní efekt a vrací hodnotu s kterou se dál nepracuje tak Clang volání této funkce vyoptimalizuje - volání se neprovede a funkce se ani nepřilinkuje. V tomto případě pak nezjistíme nic, protože test bude vždy úspěšný.

V tomto příkladu nejprve pomocí CheckLib najdeme knihovnu OpenSSL a pak zkusíme přeložit testovací program.

fbsd8:/tmp> cat SConstruct
env = Environment()
conf = Configure(env)

conf.CheckLib('ssl','SSL_connect')

print conf.TryLink(r"""
#include <openssl/ssl.h>

int main(int argc, char* argv[]) {
        SSL_library_init();
}

""",'.C')

env=conf.Finish()
fbsd8:/tmp> scons
scons: Reading SConscript files ...
Checking for SSL_connect() in C library ssl... (cached) yes
1
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
scons: `.' is up to date.
scons: done building targets.

Poslední z dnešní sady testovacích funkcí je TryRun. Ta je zajímavá a velmi užitečná. Tuto funkci ale nemůžeme použít pokud provádíme cross-kompilaci, protože testovaný program bude spuštěn na hostitelské, nikoliv cílové, platformě. Po zavolání této funkce dojde k přeložení, slinkování a spuštění programu. Pokud program skončí s návratovým kódem 0, tedy úspěšně, bude SCons frameworku předán jeho standardní výstup.

fbsd8:/tmp> cat SConstruct
env = Environment()
conf = Configure(env)

conf.CheckLib('ssl','SSL_connect')

print "Odpoved na otazku zivota, vesmiru a vubec je",conf.TryRun(r"""
#include <stdio.h>
#include <openssl/ssl.h>

int main(int argc, char* argv[]) {
        printf("%d",42*SSL_library_init());
		return 0;
}

""",'.C')[1]

env=conf.Finish()
fbsd8:/tmp> scons
scons: Reading SConscript files ...
Checking for SSL_connect() in C library ssl... (cached) yes
Odpoved na otazku zivota, vesmiru a vubec je 42
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
scons: `.' is up to date.
scons: done building targets.

Vlastní testy

Naprogramovat si vlastní testy je v SCons velmi jednoduché. Stačí jen naprogramovat Python funkci, která bude zavolána s konfiguračním kontextem jako argumentem a pak SCons poučit o tom, že máme k dispozici nový test.

Pro programování vlastního testu můžeme použít dosavadní testy z kterých se nám obvykle hodí dnes probírané funkce z rodiny Try... Kromě toho máme k dispozici celý Python včetně rosáhlé standardní knihovny a pokud to stále nestačí můžeme si do Pythonu nainstalovat dodatečné knihovny za cenu menší přenositelnosti námi napsaných testů.

V testu je dobré používat funkce Message a Result, které uživatelsky příjemně vytisknou průběh a výsledek testu. Nulová hodnota předaná funkci Result značí neúspěch, jednička úspěšné zakončení testu. Stejnou hodnutu musíme z funkce vrátit pomocí return. Pokud budeme potřebovat přistupovat k prostředí, které pomocí testu nastavujeme, tak ho najdeme v položce konfiguračního kontextu s názvem env.

Jazyk Python má jednoprůchodový parser a tak je potřeba test definovat předtím než ho předáme funkci Configure. Podívejte se na jednoduchý příklad. Všimněte si že se jméno testu nemusí shodovat se jménem funkce.

env = Environment()

def jepondeli(conf):
   import time
   conf.Message("Testuji zda je dnes pondeli... ")
   dnes=time.localtime(time.time())
   if dnes[5] == 0:
      rc=1
   else:
      rc=0
   conf.Result(rc)
   return rc

conf = Configure(env, custom_tests={'jePondeli':jepondeli})
if conf.jePondeli():
   env.Append(CPPFLAGS = "-DPONDELI")

env=conf.Finish()

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze