LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> SCONS - Nástroj pro sestavování software - 2

V prvním díle jsme se seznámili s nástrojem SCons. Dnes se na něj podíváme trochu blíž.

7.7.2005 07:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 8998×

Předmluva

Ačkoliv jsem se s SCons seznámil a líbil se mi jeho přístup k projektu jako k celku, byl jsem líný se ho pořádně učit a používat. Pod pojmem používat si představte předělávání stávající autotools konfigurace do SConsu. Znáte to, když to víceméně funguje, nevrtejte moc do toho.

V té době jsem zrovna dokončoval jeden z FSP souvisejících projektů. Jednalo se o knihovnu fsplib, která zapouzdřuje FSP protokol do libc-like API. Knihovna je velmi malá, zdrojové texty mají cca 35 kB. Velice mně překvapilo, že po použití GNU Autotoolů, konktétně libtool, autoconf a automake nabobtnal výsledný tarball tak, že po zakomprimování měl 250 kB. To rozhodlo.

SConstruct

Tím, čím je pro GNU Autotools soubor configure.ac, je pro SCons soubor SConstruct. Tento soubor je umístěn v hlavním adresáři projektu a je souborem, který hledá SCons po spuštění. Pokud se nenacházíme v hlavním adresáři projektu, lze scons spustit s přepínačem -u, který zajistí hledání tohoto souboru směrem vzhůru v adresářové struktuře. Tuto volbu budete určitě často používat. Každý projekt musí mít právě jeden SConstruct.

SConscript

Jelikož je z hlediska údržby nepraktické mít všechno uložené v centrálním souboru, jsou tu SConscript soubory. Tyto soubory nejsou hledány implicitně, ale je nutné SCons říci v kterých adresářích se mají hledat. Pokud soubor SConstript neexistuje, není to na rozdíl od chybějícího SConstruct fatální chyba.

Soubory SConstript a SConstruct jsou shodné co do syntaxe a použití. Je tedy jedno, do kterého z nich námi požadovaný příkaz uvedeme. Běžná praxe je používat SConstruct jako náhradu configure.ac a SConstript jako náhradu Makefile.am.

scons

Nástroj scons se spouští příkazem scons. Pokud pomineme utilitu sconsign sloužící k human readable výpisu .sconsign souborů, je to také jediný program, který je v tomto systému obsažen.

Syntaxe příkazu scons se podobá syntaxi příkazu make. Toto nám usnadní jeho naučení, jelikož od nynějška budeme psát místo make scons. SCons tedy přejímá nejpopulárnější přepínače utility make s přihlednutí k rozšířením zavedeným v GNU Make.

Nejčastěji budeme používat: -j pro paralelní buildy, -k pro sestavení co největší části buildu v případě kompilační chyby, -i pro ignorování veškerých chyb a -n pro běh naprázdno. Kromě optionů jsou podporovány i volby scons target a scons proměnná=hodnota.

Zajímavá je volba -c. Tato volba provede clean k zadanému nebo implicitnímu targetu. Specialitou SCons je, že cleanup akce nemusí být na rozdíl od make nikde specifikovány. Jelikož SCons ví, které soubory z kterých vzniknou při kompilaci, umí tyto informace zužitkovat a provést obrácenou akci.

Sledování aktuálnosti souborů

SCons nevyužívá na rozdíl od make datum poslední modifikace souboru, místo toho používá jeho MD5 signaturu. Pokud používáte systémy pro správu verzí, které při checkoutu nenastavují datum poslední modifikace podle vzdáleného systému (například GNU Arch nebo Subversion) rozhodně to oceníte zejména v případě hlavičkových souborů, které často lavinovitě zaviní zbytečnou rekompilaci celého projektu.

Kromě časových značek nebo obsahových signatur je nutné i sledování závislostí mezi jednotlivými soubory. Pokud zná SCons použitý programovací jazyk zdrojového souboru, je schopno automaticky detekovat jeho závislosti. Pokud ne, je nutné závislosti specifikovat explicitně nebo naučit SCons nový programovací jazyk, což je kupodivu velmi snadná úloha. Ve většině případů na to stačí méně než 2kB Python kódu. Standardně je podporováno C, C++, D, Fortran a IDL.

.sconsign

Závislosti, časové značky a MD5 signatury jsou ukládány do souborů .sconsign, které najdete v každém adresáři obhospodařovaném systémem SCons. Tyto soubory jsou binární a jak již bylo zmíněno, utilita pro jejich vypsání v textovém tvaru se nazývá sconsign. Ještě by stálo zato poznamenat, že z .sconsign nejsou automaticky odstraněny záznamy o již neexistujících souborech.

Rychlost SCons

Na závěr bych ještě cosi poznamenal o rychlosti SCons. Pokud srovnáte SCons s make zjistíte, že je SCons několikanásobně pomalejší. Je to dáno několika faktory: SCons je naprogramováno v interpretovaném programovacím jazyce a kontroluje u souborů i obsah, nejen časové značky. Místo benchmarků SCons vs GNU Make je nutné změnit pohled na věc.

Vývoj programů probíhá obvykle v cyklu: edit, compile, test, debug. Délka tohoto cyklu je řekněme 20 minut. Doba, kterou z tohoto cyklu zabere buildovací utilita (nepléct s časem stráveným kompilátorem), tvoří zanedbatelný zlomek tohoto času. Naproti tomu po půlroce používání SCons mohu tvrdit, že se přechod Autotools -> SCons rozhodně vyplatil, jelikož se snížil čas potřebný k obhospodařování build systému, který se navíc u složitějších projektů velmi špatně debugoval.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze