LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Kontact III.

V třetí díle o Kontactu se podíváme blíže na Knihu adres - KAddressBook, projedeme si jeho rozhraní a ukážeme si, co musíme udělat, abychom načetli kontakty z Gmailu. Také si ale postěžujeme na úložiště Akonadi a nastíníme si jeho vyhlídky do budoucna. Představíme si také dva nástroje na správu poznámek, které jsou součástí Kontactu.

15.6.2011 10:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 8416×

KAddressBook

Adresář se v Kontaktu jmenuje prostě KAddressBook (Kniha adres) a spustíme jej buď z KDE menu nebo z menu KMailu jako Nástroje - Kniha adres. Přivítá nás poměrně minimalistické okno rozdělené na tři sloupce.

První sloupec zobrazuje Knihy adres, což jsou zdroje kontaktů. Ve druhém sloupci je přehled kontaktů a úplně napravo detail právě zvoleného. Zatím je náš adresář prázdný, přidáme tedy první kontakt kliknutím na tlačítko Nový kontakt, objeví se okno s bohatými možnostmi pro vyplnění detailů rozdělené do sedmi záložek.

KAddressBook

KAddressBook nám dává opravdu volnou ruku při vyplňování údajů a nevěřím, že by si někdo mohl stěžovat na nedostatek kolonek, možná spíše naopak. V první záložce nazvané Kontakt máme možnost vyplnit hlavní komunikační kanály jako e-maily, IM, telefony apod. Zaujalo mě pole pro přiřazení výslovnosti jména (ve formátu wav, můžete pak jen kliknout a výslovnost se přehraje). Pro seznam fyzických lokací kontaktu je vyhrazena další záložka Místo. Je zde i mapka celé planety kde můžete zadat souřadnice které se zobrazí jako červená tečka na mapě. Můžete si vybrat z přednastavených hlavních měst všech států nebo je zadat ručně. Mapka je bohužel neinteraktivní, což je možná škoda, umím si představit různé vizualizace pro zobrazení více kontaktů, vzdáleností mezi nimi a podobně.

KAddressBook

KAddressBook - umístění

KAddressBook

Záložka Obchod slouží k zaznamenání obchodních informací o kontaktu, jako logo firmy, kancelář apod. Pod záložkou Osobní zase lze nastavit narozeniny dané osoby, výročí a případně jméno partnera. Kontact vás pak na tyto data bude upozorňovat na Souhrnu (což se mi bohužel nepovedlo v této verzi nastavit, chybí mi plugin Speciální dny).

Další dvě záložky slouží pro přidání informací, které se nevešly nikam jinam. Záložka Notes (Poznámky) je prostě textové pole do kterého lze zadat libovolné údaje. Poznámky zvládají i něco formátovaného textu pokud ho odněkud zkopírujete. Volitelná pole mají stejnou funkci jako poznámky, ale mají více strukturovanou formu, můžete tedy ke každému kontaktu přidat například hodnotu typu datum.

Velmi užitečná je poslední záložka Nastavení šifrování, u jednotlivého kontaktu si můžete nastavit, jestli na jeho e-mail vždy posílat podepsané e-maily, šifrované a případné kombinace. Nepostradatelná funkce, pokud s některými osobami chcete komunikaci šifrovat vždy.

KAddressBook - šifrování

Ve výchozím nastavení se zobrazuje v prostředním sloupci pouze položka jméno, pravým kliknutím myší jde přidat některé další. KAddressBook se umí přepnout i na tzv. jednoduchý pohled (Nastavení - Zobrazit jednoduchý pohled), kdy se zobrazují pouze kontakty a můžete se mezi nimi přepínat pomocí tlačítek předchozí/další. Moc praktické mi to ale nepřijde.

Pokud přecházíte z jiného klienta, asi nebudete všechny kontakty zadávat ručně, pokud chcete osobu, od které například přišel e-mail přidat do adresáře, klikněte na e-mail pravým a zvolte Přidat do knihy adres. Pro hromadný import KAddressBook zvládá formáty vCard, CSV, LDIF (nebo přímo import z LDAP serveru) a GMX (což je, předpokládám, nějaký interní formát tohoto německého e-mailového poskytovatele).

KAddressBook - přidání z e-mailu

KAddressBook nám pro vyhledávání poskytuje pole nad kontakty, které automatický hledá ve všech položkách kontaktů. Nějaké pokročilejší hledání bohužel není k dispozici, což je škoda, umím si představit něco v podobném stylu jako virtuální složky v KMailu. KAddressBook nám ale nabízí skupiny - často potřebuji sdružit nějaké osoby (dočasně nebo natrvalo) v nějaký seznam a přesně tento problém skupiny řeší.

Na nástrojové liště klikneme na tlačítko Nová skupina, dialog pro vyplnění je prostý. Vyplníme jméno skupiny (a případně změníme knihu adres do které seznam zařadit) a pak už jen vkládáme do seznamu kontakty, kde se nám pochopitelně nabízejí možnosti pro doplnění. Bohužel v KMailu v Ubuntu 11.04 mi doplňování z KAddressBooku moc nefungovalo, možná je chyba ve mně, ale podezírám spíše přechod na Akonadi.

KAddressBook - seznamy

Přechod na Akonadi

S novými verzemi KDE 4 se postupně přechází na Akonadi, což je jednoduše řečeno systém pro ukládání rozličných PIM dat (kalendáře, kontakty, e-maily...). Akonadi je nezávislé na použitém desktopu a mohly by ho v budoucnu využít i jiné aplikace než Kontact, kterým by tak Akonadi poskytovalo jednotné úložiště a aplikace by nemusely opakovaně implementovat stejnou funkcionalitu.

Bohužel přechod na Akonadi je bolestivý a provází ho spousta problémů, trochu ve stylu KDE 3 - KDE 4. Akonadi má přinést nějaké výhody, já ale nevěřím že vytváření e-mailových klientů za deset minut, je k něčemu jinému, než hraní si s technologickými možnostmi. Podobně jako díky Phononu můžeme udělat přehrávač videa za pár vteřin... bohužel neumí titulky a přehrát moc formátů.

Neumím si moc představit, jaký e-mailový klient by na Akonadi přešel. Evolution? Mají evolution data server. Thunderbird? Obávám se, že indexaci zvládnou lépe sami. Něco nového pro KDE? Kdy by to dohnalo možnosti KMailu?

Samozřejmě Akonadi by přineslo i některé výhody, osobně vidím jeho možnosti na různé plasma widgety, které vám pak jednoduše mohly zobrazovat data z kalendáře nebo kontakty dostupné skrze všechny aplikace a podobně.

Integrace s Gmailu kontakty

Abych Akonadi jen nehanil, prvním ovocem jeho vzniku jsou zdroje dat - my si to vyzkoušíme na používání kontaktů z Gmailu, do budoucna by měly vzniknout podobné "zdroje dat" například pro Facebook.

KAddressBook - integrace s Gmail

Nainstaluje si balíček akonadi-kde-resource-googledata, při vytváření nové Knihy adres (Soubor - Nový - Přidat knihu adres...) přibude nová volba Zdroj Akonadi pro kontakty Google. V dialogu jsme dotázáni na e-mail a heslo.

Pokud jsme údaje zadali správně, vytvoří se nová kniha adres s trochu kryptickým názvem akonadi_googledata_resource_0 obsahující naše kontakty z Gmailu. Knihu adres můžeme samozřejmě přejmenovat - klikneme na ni pravým tlačítkem myši a vybereme Vlastnosti složky. Zde si můžeme zadat vlastní název a třeba i změnit ikonku. Bohužel mám asi podobný problém jako autor blogu s návodem ohledně Akonadi a pokud přidám kontakt v KAddressBooku, tak se na Gmailu neobjeví.

KAddressBook - vlastnosti složky

Poznámky v Kontactu

Kontact může obsahovat dvě komponenty, které bychom označili jako poznámky - KNotes (Vyskakovací poznámky) a KJots (Poznámky). Napřed se podíváme na KNotes.

Poznámky KNotes nevypadají na první pohled moc vábně - prázdná plocha. Pokud klikneme na tlačítko Nová poznámka objeví se dialogové okno pro přidání nové poznámky. Na to, že jde o pouhé poznámky, jsou k dispozici i nějaké formátovací možnosti - můžeme tvořit seznamy, měnit barvu textu a podobně. Vytvořené poznámky jsou v přehledu poměrně neforemně natěsnány vedle sebe - šlo by to udělat nějak lépe, ale není to zas až tak podstatné, KNotes ožijí hlavně na vaší ploše.

KNotes

Poté, co z KDE menu spustíte KNotes, se na vaší ploše zobrazí vytvořené poznámky. Pokud jste zkoušeli některé plasma widgety z KDE (kliknete pravým tlačítkem na plochu a zvolíte Přidat widgety...), tak víte, že podobnou funkcionalitu nabízí widget Poznámky. Kterou možnost zvolíte je samozřejmě na vás, KNotes mají výhodu zobrazování v přehledu Kontactu, plasma widget Poznámky jsou zase trochu hezčí (třeba mu jde nastavit průhlednost a chová se jako ostatní plasma widgety).

KNotes - plocha

KNotes - souhrn

KJots

Pokud se v Kontactu nezobrazuje komponenta nazvaná Poznámky, tak doinstalujeme balík kjots. Jak se KJots liší od Vyskakovacích poznámek? KJots jsou více strukturované, informace řadíte do tzv. Knih, které se člení do stran. Nemusíte se bát, že by to byla nutně pomůcka jen pro spisovatele, berte pojem "kniha" jen jako orientační, pro představu.

KJots

Stránky knihy jsou pak klasické poznámky, kde si můžeme poznačit informace, které uznáme za vhodné. Klikneme-li na nadřazenou knihu, zobrazí se přehled všech jejich stran. Co mi rozhodně chybí, je možnost přiložení přílohy k poznámce, takovou funkcionalitu nabízí například podobný program Zim.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze