LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Audacity I. - Seznámení a základní funkce

Hledáte zvukový editor se snadným ovládáním a množstvím funkcí? Audacity je svobodný multiplatformní zvukový editor vyvinutý Dominikem Mazzonim. Ve velice přívětivém prostředí zde můžete snadno upravit svou oblíbenou píseň nebo nahrát vlastní skladbu. Program podporuje celou řadu zvukových formátů. Umožňuje vám nahrávání, střih i mix zvuků, úpravu délky skladby, výšky tónů a v neposlední řadě disponuje spoustou efektů (echo, delay, tremolo, kvákadlo,..) a pluginů. V první části tohoto seriálu se vám pokusím přiblížit základní funkce a ovládání.

8.11.2011 00:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 34246×

1. Instalace

Audacity lze stáhnout z http://audacity.sourceforge.net/download/linux?lang=cs nebo za pomoci Správce balíků Synaptic (Ubuntu) a podobně.

2. První seznámení


Pracovní prostředí Audacity

O rozmístění a funkcích všech prvků se nebudu dlouze rozepisovat, při přejetí myší nad prvkem se zobrazí krátká nápověda. Hlavní ovládací panel obsahuje:

 • nástroje (výběr, nástroj Obálka, úpravu zvukové křivky, lupu, posuv a vícenástrojový režim)

 • ovládaní pohybu po časové ose

 • ukazatel a nastavení hlasitosti na vstupu a výstupu

 • ikonky pro práci se stopou (smazání, kopírování, vložení, vyjmutí a práce s lupou)

 • výběr vstupního a výstupního zařízení

Pod ovládacím panelem se nachází spektrogramy jednotlivých stop. To by myslím pro začátek stačilo, nyní se můžeme dát do práce!

3. Základní funkce

Na ukázkové písničce si předvedeme všechny základní funkce Audacity. Vytvoříme výřez jedné skladby, spojíme ji s druhou a předvedeme si pár efektů.

Import

Abychom měli s čím pracovat, musíme nejprve importovat do programu nějakou skladbu - Soubor → Import → Zvuková data (Ctrl + Shift + I). Nahrávání může chvíli trvat. Po chvíli se objeví nová zvuková stopa (pokud je importovaná skladba stereo, bude stopa dvojitá).

Vyjmutí, oříznutí a ticho

Když budeme potřebovat písničku například jako podklad k videu, nemusí se nám hodit celá, zde využijeme nástroj Vyjmutí . Nástrojem pro výběr vybereme počáteční část písničky,  která se nám nehodí a stiskneme na ikonku vyjmutí (Delete), to samé uděláme s koncem písničky. Oříznutí a Ticho fungují přesně tak, jak na ikonce vypadají, k tomu snad není co dodávat.

Obálka, Fade in a Fade out

Teď, když skladba postrádá původní začátek a konec, by se nám hodil postupný náběh z ničeho a konec do ztracena. Nejjednodušší by bylo použít efektů Fade in a Fade out (Efekty → ), stačí vybrat kus stopy a použít efekt. My se ale naučíme používat nástroj Obálka, který slouží k upravování hlasitosti na částech stopy, nezávisle na zbytku. Vybereme nástroj , označíme si záchytné body mezi kterými chceme měnit hlasitost a pohybujeme s nimi, sami určitě přijdete na to, jak nástroj funguje. Začátek skladby by měl vycházet z ničeho a konec by se měl zeslabovat do ztracena. Nyní máme výřez skladby připraven k další práci.

Efekty

Seznam efektů obsažených v základu Audacity, mnoho dalších se dá stáhnout v podobě pluginů. Pro použití stačí vybrat část stopy (nebo celou) a použít efekt.

 • Automatické zeslabení – slouží k synchronizaci například hudby a hlasu moderátora, vrchní stopa je hudba na pozadí, spodní stopa je slovo moderátora, vybereme vrchní stopu a aktivujeme na ni efekt. Stopa se při mluvení moderátora (vycházející ze spodní stopy) zeslabí.

 • Do ztracena (Fade out)

 • Echo – ozvěna

 • Ekvalizace – nastavení hlasitosti různých frekvencí pomocí grafického ekvalizéru. Např. Zesílení basů, zeslabení středů a zesílení výšek.

 • Fázor (Phaser) - vezme signál, zkopíruje ho, kopie fázově posune a pak je znovu smíchá s původním signálem. Vznikne těžko popsatelný houpavý zvuk.

 • Invertovat – obrácení zvuku. Pokud například dáte vedle sebe dvě stejné stopy a jednu invertujete, zvuky se vzájemně vyruší a není slyšet nic.

 • Kompresor – vyrovná dynamiku. Sníží rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hlasitostí.

 • Kvákadlo (Wahwah) – kytarový efekt používaný i Jimi Hendrixem.

 • Normalizovat – upraví hladinu zvuku

 • Obrátit (Reverse) – záznam bude pozpátku

 • Odstranění praskání

 • Odstranění šumu

 • Opakovat – zopakuje označenou část stopy několikrát za sebou.

 • Odstranit ticho – části stopy s nižší hlasitostí než je udáno budou smazány.

 • Postupný náběh (Fade in)

 • Příkazový řádek Nyquistu

 • Sliding time scale/Pitch shift – postupné zrychlení nebo zpomalení

 • Zdůraznění basů

 • Zesílit

 • Změnit rychlost

 • Změnit tempo – na rozdíl od změnění rychlosti nezmění i výšku.

 • Změnit výšku

 • Úrovně

Efekty si můžete sami vyzkoušet na skladbě.

Vložení druhé skladby

Importujeme druhou skladbu, opět se objeví nová stopa, z ní vybereme nějakou kratší část a použijeme oříznutí.

Nyní posuneme nástrojem pro Posuv druhou stopu do místa, ve kterém chcete, aby stopa zazněla.

Aby nehrály obě skladby zároveň, musíme udělat v první stopě místo. Možnosti jsou dvě, buď vybereme část první stopy o něco menší než je stopa druhá a použijeme funkci ticho, a nebo klikneme nástrojem Výběr do jednoho místa první stopy a vytvoříme zde prázdný prostor – Generovat → Ticho, čas vyberte o něco kratší než je délka druhé stopy (hned uvidíte proč).

Aby byl přechod mezi skladbami přirozenější použijeme opět nástroj Obálka nebo Fade in + Fade out. Výsledek by měl vypadat asi takto:

Ukládání a export

Automaticky se skladba ukládá jako projekt, pokud si chcete váš výtvor uložit do audio formátu použijte Soubor → Exportovat. Pro export do MP3 potřebujete knihovnu Lame MP3 Encoder, pokud ji nemáte získáte ji přes správce balíčků.

Závěr

Dnes jsme se naučili základy práce s Audacity, v příštím dílu si řekneme něco o nadstandardních efektech, nahrávání a homestudiu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

raw data 8.11.2011 09:34 Jan Němec
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze