LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Audacity III. - Efekty a ekvalizace

V minulém článku jsme se zabývali samotným nahráváním. Nyní přijde na řadu oprava případných chyb, efekty a ekvalizace.

7.12.2011 00:00 | Petr Horáček | Články autora | přečteno 19751×

Oprava chyb

Nejideálnější by samozřejmě bylo nahrát vše bez chyb – ušetříme si tím spoustu času a máme jistotu, že bude skladba celistvá. Pokud se vám z jakéhokoli důvodu nepovede nahrát stopu bezchybně (ani na více pokusů), jsou zde různé možnosti opravy:

  • Nahrazení části – jednoduše nahrajeme znovu část skladby ve které se vyskytla chyba a nahradíme původní obsah. Je lepší nahrazovat větší celky, jako například celou sloku, aby bylo nahrazení co nejméně nápadné, ale není to nutné. Tento způsob opravy se nemusí hodit vždycky, je ideální pro nahrazení části zpěvu nebo nástrojů s krátkým dozvukem.

  • Nahrazení části s částečným překrytím – u některých nástrojů nám může jejich dozvuk bránit v prostém nahrazení (dozvuk z předchozí části může zasahovat i do části, kterou chceme nahradit a při prostém nahrazení by byl zvuk „useknutý“) v těchto případech nahrajeme opravovanou část do nové stopy a zeslabením jedné a zesílením druhé necháme stopy splynout. Provedeme v podstatě to samé, jako při vkládání úryvku do jiné písně, které jsme si popsali v prvním díle seriálu.

  • Změna výšky tónu – při přehmatu v hraní se dá použít efekt pro změnu výšky tónu (Efekty → Změnit výšku). Efekt sám zjistí tón vybraného úseku stopy a nabízí několik možností pro jeho změnu: v počtu půltónů, v procentech, a nebo frekvenci.

Pluginy

Do Audacity se dá nainstalovat spousta pluginů, poskytujících nové efekty, generátory a více možností pro analyzování zvuku.

Existují tři typy pluginů: Standardní efekty (základní výbava Audacity), LADSPA, Nyquist a VST (ten je dostupný jen pro Windows a Mac), lze je nainstalovat buď manuálně (návod bývá na stránce onoho pluginu) nebo přes správce balíčků.

Doporučuji balíček pluginů CAPS ( http://www.quitte.de/dsp/caps.html). Pro instalaci se dá použít správce balíčků, stačí jen vyhledat „CAPS“ a spustit instalaci.

Po instalaci pluginů a restartování Audacity, by měly být nové pluginy ihned dostupné v nabídkách. Pokud chcete některé skrýt, zrušte jejich zobrazení v nabídce nastavení (Úpravy → Preferences → Effects).

Efekty

Nyní si popíšeme vlastnosti nejdůležitějších zvukových efektů Audacity.

Reverb

Reverb neboli hall simuluje dozvuk charakteristický pro uzavřené prostory. Balíček CAPS obsahuje reverb efekty pod názvy: Plate, Plate2x2, JVRev.

Nastavitelné hodnoty:
  • bandwidth – nastavuje útlum vysokých frekvencí zvuku ještě před posláním signálu do okruhu efektu.

  • tail – délka dozvuku. Větší délka dozvuku navozuje větší vzdálenost zdroje zvuku nebo větší místnost.

  • damping – nastavuje útlum vysokých frekvencí ve zvuku.

  • blend – poměr hlasitosti mezi původním signálem (dry) a dozvukem (wet). Čím vyšší hodnota, tím větší je hlasitost dozvuku.

Echo

Echo neboli delay přidává k původnímu zvuku ozvěnu, původní zvuk se několikrát zopakuje a postupně se zeslabuje. Echo je obsažené už v základní instalaci Audacity.

Nastavitelné hodnoty:

  • čas zpoždění

  • faktor dozvuku – násobek hlasitosti ozvěny oproti původnímu zvuku

Kompresor

Pokud je na nahrané stopě, proti vaší vůli moc velká dynamika (v některých částech je zvuk moc slabý a jinde naopak silný.), můžete použít nástroj Kompresor, který slabé části zesílí a naopak. Je obražen v základní instalaci Audacity.

Nastavitelné hodnoty:
  • práh – úroveň zvuku, která je potřebná pro aplikaci kompresoru

  • noise floor – spodní hranice síly zvuku pro použití kompresoru. Zvuk pod touto hranicí se nebude zesilovat (tím se zabraňuje zesilování šumu atd.)

  • ratio – udává sílu komprese

  • attack time – doba od překročení prahu, za kterou se spustí komprese.

  • decay time – udává dobu, za kterou se kompresovaný zvuk vrátí zpět do normální hodnoty

Zkreslení

Pro tzv. clipping CAPS nabízí efekt Clip, stačí pouze nastavit míru zkreslení.

Simulátory

Existuje spousta pluginů simulujících skutečné aparáty. V balíčku CAPS jsou efekty simulující zesilovač (většinou začínají Amp-), předzesilovač (Preamp-) a reprobox (Cabinet). S nimi lze dosáhnout mnoha „zvuků“. Pomocí přednastavení u některých efektů můžete dostat zvuk legendárních zesilovačů a reproboxů pouhým výběrem čísla, je to jen na vás. Podrobnější specifikace a přednastavení naleznete na http://quitte.de/dsp/caps.html#Emulation .

Kvákadlo

Kvákadlo mění frekvenci signálu a vytváří zvuk podobný kvákání. Ve standardních efektech Audacity je efekt Kvákadlo (Wahwah), v balíčku CAPS je efekt AutoWah.

Chorus, Phaser, Sweep

Další kytarové efekty.

Ekvalizace

Zvýraznění těch správných frekvencí má velký vliv na výsledný zvuk nástroje. Doporučuji nastudovat článek Frekvence, panorama a hloubka z portálu Muzikus.cz ( http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Frekvence-panorama-a-hloubka-Tema-mesice~21~srpen~2007/  ), v části Frekvence jsou užitečné rady pro aplikaci ekvalizéru.

Použití ekvalizéru:

Vyberte stopu a spusťte ekvalizér (Efekty → Ekvalizace), můžeme pracovat buď rovnou s křivkou, vytvářením uzlů a posouváním, a nebo s grafickým ekvalizérem (Graphic EQ) a posouvat křivku pomocí posuvníků. Posuvníkem Lenght of Filter nastavujeme zakulacení křivky. Vytvořenou křivku můžeme uložit a později použít (tlačítko Save/Manage Curves).

Příklad:

Ekvalizace elektrické kytary – podle výše uvedeného článku by křivka při ekvalizaci měla vypadat asi takto:

To je pro tentokrát vše. V dalším díle budeme pokračovat tvorbou panoramatu a hloubky nahrávky.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze