LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> XnView

Prohlížeč obrázků se spoustou užitečných funkcí pro konverze obrázků vzdáleně připomínající slavný ACDSee pro Windows.

18.6.2004 10:00 | o.k. | Články autora | přečteno 12338×

XnView je multiplatformní prohlížeč obrázků napsaný francouzským programátorem Pierre Gougeletem. Na úvod bych měl ještě zmínit, že tento program není šířen pod GPL licencí, což možná nejednoho z vás odradí. Tento program je označen jako freeware pro soukromé účely a tedy nekomerční využití. Protože však autor sympatizuje s Linuxem a FreeBSD, tak na těchto platformách je možné XnView používat i pro čistě komerční účely.

Domovskou stránku projektu nalezneme na adrese www.xnview.com. Sekci obsahující soubory ke stažení naleznete zde. Já jsem si stáhnul statickou binárku *.tgz, je zde však i možnost stažení rpm balíčku.

Protože se jedná již o binární soubory, které stačí nakopírovat do systému, tak je instalace velice jednoduchá a věřím, že ji zvládne každý.

Rozbalení archívu provedete příkazem

tar zxvf XnView-x86-unknown-linux2.x-static.tgz

poté přejdete do adresáře XnView-1.68-x86-unknown-linux2.x-static/ a jako uživatel root spustíte příkaz

./install

který provede nakopírování potřebných souborů do adresáře /usr/local.

Objevil jsem menší chybu ve skriptu install, takže pokud ještě není opravená, tak si ji opravte. Chyba se projeví takto:

  OS  : Linux, version 2.4.24
./install: line 26: syntax error near unexpected token `('
./install: line 26: `   uid=*(root)*)'

Problém je pouze ve špatné interpretaci závorek na řádku 26. Stačí použít zpětných lomítek k potlačení interpretace znaků ( a ).

Opravený řádek číslo 26 bude potom vypadat následovně:

uid=*\(root\)*)

pak již vše bude fungovat tak jak má a během chvilky budete mít po spuštění skriptu install program XnView nainstalovaný (lépe řečeno do systému nakopírovaný).

RPM balíčky tohoto programu jsem nezkoušel, ale věřím, že instalace těchto balíčků nebude problematická.

Pokud spustíme program xnview bez parametrů, tak se nám objeví pro někoho asi dosti nevzhledně vyhlížející hlavní menu.

XnView - hlavni menu

Spustíme-li xnview s cestou k nějakému obrázku, tak se jeho vzhled rázem změní do příjemnějšího v němž již budeme mít pocit, že s obrázkem můžeme opravdu něco dělat.

XnView - hlavni menu

Nebudu zde však zabíhat nějak do podrobností a vysvětlovat jednotlivé volby v menu a další drobnosti. Rád bych zde popsal některé vlastnosti díky nimž se možná rozhodnete, že XnView vyzkoušíte a třeba se nakonec stane vaším oblíbeným prohlížečem obrázků. Menu a funkce, které obsahuje jsou opravdu intuitivní záležitostí.

Uvádím zde tedy spíše soupis klíčových vlastností, které by měly program XnView pozdvihnout.

XnView má jednoduchý a pro někoho možná trochu spartánský vzhled, ale dle mého názoru jsou jednotlivé položky menu celkem logicky uspořádány a nikdy jsem je nemusel složitě hledat. Samozřejmě si můžete v menu povolit pouze ta tlačítka, která chcete používat a ostatní nepovolené se vám nezobrazí, čímž menu zpřehledníte. Je zde i možnost "skinovatelnosti", což znamená, že si můžete vytvořit vlastní vzhled jak je patrné i z obrázku níže.

XnView - hlavni menu

Samozřejmě je mně jasné, že menu není to hlavní co určuje kvalitu prohlížeče, ale na druhou stranu je to to první co po spuštění spatříte.

XnView dokáže pracovat se 400 grafickými formáty což je číslo, kterým se může pochlubit málokterý prohlížeč obrázků. Exportovat dokáže do 50 různých grafických formátů. Pokud tedy hledáte zda XnView umí ten či onen formát, který potřebujete a pro nějž jste zatím nenašli prohlížeč, tak se podívejte na stránku http://perso.wanadoo.fr/pierre.g/xnview/enformats.html na níž naleznete seznam všech formátů, které XnView dokáže zobrazit a do kterých umí ukládat.

Xnview umí dělat screenshoty a to jak jednotlivých oken, tak i celého desktopu stejně tak dobře jako třeba velmi známý program KSnapshot. Tady jsem narazil zase na menší problém. Pokud dělám screenshot kompletního desktopu, tak je výsledek v trochu přehozených barvách, což lze snadno změnit přehozením palety barev RGB->BGR, i to XnView lehce zvládá i když to samozřejmě neomlouvá to původní špatné přehození při tvorbě screenshotu.

Připadá mně, že autor XnView si za svůj zdroj inspirace musel vzít prohlížeč ACDSee, protože XnView má obdivuhodně podobnou sadu funkcí. Další funkci, kterou bych tedy chtěl pozdvihnout je funkce, která umožňuje prohlížený obrázek umístit na plochu.

Další sadou funkcí, které rozhodně stojí za zmínku jsou funkce pro práci s obrázkem umožňující konverze barev, libovolné otáčení obrázku, změnu jeho velikosti a oříznutí obrázku. Tyto funkce jsou vhodné pro ty, kteří si chtějí upravit svoje obrázky a pro něž se zdá složitý program Gimp, který by těmto lidem každý jistě na úpravu obrázků doporučil. Je však pravdou, že případnou redukci červených očí by s programem XnView však asi těžko dělali.

XnView - funkce pro upravy obrazku XnView - funkce multikonvert XnView - okno prohlizece

Funkce, která mě na programu XnView nejvíce potěšila je možnost konverze obrázků na základě určitých pravidel - tedy multikonverze. Díky tomu, že program XnView je distribuován zároveň s konverzním programem NConvert, který zajišťuje věci kolem konverze obrázků není multikonverze v tomto programu ničím složitým. Tohle je věc, kterou jsme již dlouho potřebovali a dočasně jsme ji řešili bash skripty a programem convert, kde však výsledná konverze nikdy nedosahovala stejné úrovně jako konverze prováděná programem Gimp.

Fuknce multikonvert je velice intuitivní, stačí vybrat množinu obrázků na kterých chceme dané operace provést a pak již jen vybereme operace se seznamu, které chceme provést a celou operaci spustíme stiskem tlačítka "Go" a v daném výstupním adresáři nalezneme kýžený výsledek našeho snažení. Pro hromadnou tvorbu náhledů a jednoduché operace je multikonverze k nezaplacení.

Další věcí, kterou XnView zvládá s přehledem je generování HTML alba z dané série obrázků. Takže pokud někdo příliš nevládne HTML kódu tak XnView to vyřeší za něj. Stačí zvolit velikosti náhledů, počet náhledů v řadě a ve sloupci, nastavit výstupní adresář kam se bude výsledné album generovat a o zbytek se už XnView postará sám.

XnView - generovani HTML alba Mozilla - HTML album z XnView

Na závěr nemohu nezmínit, že funkce typu "Slideshow", zvětšování, zmenšování náhledů obrázků i samotných obrázků v okně prohlížeče a jim podobné na které je každý z obdobného prohlížeče obrázků zvyklý zde samozřejmě nechybí, stejně tak jako možnost podpory českého jazyka, kterou XnView má.

Klady:
  • velice rychlý start
  • základní konverze obrázků
  • multikonverze (poměrně rychlá)
  • velký počet grafických formátů s nimiž lze pracovat
  • filtry s efekty pro práci s obrázky
  • hexadecimální prohlížeč
  • možnost editace metadat obrázků
  • možnost vytváření panoramatických obrázků
  • Slide show
  • hardwarově nenáročný - svižně fungující i na Pentiu 120MHz a 16MB RAM
Zápory:
  • pomalejší načítání obrázků do okna prohlížeče (a to i velice malých obrázků)
  • pro někoho možná spartánský vzhled
  • divoké "resizování" hlavního okna při změně obrázku o odlišné velikosti (dá se však poměrně dobře potlačit vhodným nastavením)
  • odlišně barevně generovaný screenshot celého desktopu (vyřeší swap barev RGB->BGR)
  • klávesa ESCAPE ukončuje celý program

Pokud jste programu XnView nepřišli na chuť a nelíbilo se vám jeho ovládání nebo některá z věcí, která je pro vás důležitá, tak nezoufejte, prohlížečů obrázků je v Linuxu spousta. Zkuste se podívat do našeho adresáře do sekce GRAFIKA a podsekce "prohlížeče". Zde naleznete spoustu prohlížečů obrázků a určitě si vyberete ten, který vám nejvíce vyhovuje a třeba o něm napíšete taky článek, který se jej pokusí přiblížit pro více uživatelů Linuxu, tak jako jsem se zde o to pokusil já.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rpm 18.6.2004 11:21 Ivan Majer




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze