LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> GQview

logo GQviewV dnešní době digitálních fotoaparátů má každý ve svém počítači množství fotografií. Proto každý určitě bude někdy potřebovat prohlížeč obrázků, dnes se podíváme na jeden z nich a sice na GQview.

8.9.2004 08:00 | Vasek | Články autora | přečteno 10699×

Mezi základní funkce tohoto grafického prohlížeče patří:

  • jednoduché ovládání pomocí myši
  • zoomování
  • náhledy, s možností uložení pro opětovné použití a podpora .xvpics formátu
  • možnost výběru více položek najednou pro přesouvání, kopírování, mazání, přejmenování
  • drag and drop
  • slideshow
  • plno-obrazovkový režim
  • lze otevřít obrázek v externím editoru
  • vytváření sbírek obrázků
  • vyhledání duplicitních obrázků podle jména, velikosti, datumu, rozměrů či obsahové podobnosti
  • podpora EXIF

Práce s programem

oknoprogramu

Po spuštění aplikace se otevře okno, které vidíte na obrázku. Okno programu má několik částí: v levém horním rohu aplikace najdeme nabídkové menu a pod ním ikony nejčastěji používaných funkcí, zbývající levá čast okna se skládá z okna pro procházení adresářovou strukturou a okna souborů, ve kterém se zobrazují grafické soubory v aktuálním adresáři. Celou pravou část okna aplikace zabírá okno obrázku.

režim zobrazení do okna

Obrázek zobrazíme tak, že si vyhledáme v okně adresářů příslušné umístění obrázku. V seznamu grafických souborů obsažených v daném adresáři vyhledáme přislušný obrázek a kliknutím na něj ho otevřeme v okně obrázků. Obrázky se standardně otevírají v režimu 1:1 (ve skutečné velikosti), při dnešních velikostech digitálních fotografií je zřejmé, že obrázek nebude zobrazen celý, ale jen jeho část. Pokud chceme při libovolné velikosti okna vždy vidět celý obrázek, nastavíme si režim "Přispůsobit do okna". Přepnutí do tohoto režimu lze provést několika způsoby: přes menu Zobrazit -> Do okna, pomocí klávesové zkratky X anebo z kontextové nabídky, kterou vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek, položkou Přizpůsobit do okna.

režim zobrazení náhledů

GQview má kromě již dvou zmíněných režimů (1:1, do okna), další režim, který umožňuje obrázky libovolně zvětšovat či zmenšovat až do poměru 32:1 (1:32). Opět existuje několik způsobů jak to provést. Pomocí menu Zobrazit -> Zvětšit(Zmenšit), s využitím klávesové zkratky = (pro zvětšení) a - (pro zmenšení) anebo z kontextové nabídky. Pro přepnutí do zobrazení 1:1 slouží klávesová zkratka Z.

celoobrazovkový režim

Pokud se přestáváte orientovat ve změti názvů souborů, které se zobrazují v okně souborů, nemusíte zoufat. GQview nám umožnuje nechat si u názvů souborů zobrazit náhledy obrázků pomocí Zobrazit -> Do okna nebo pomocí klávesové zkratky T. Prohlížeč nabízí celou řadu dalších pohledů na fotografie mezi, kterými nechybí celoobrazovkový režim (Zobrazit -> Celá obrazovka či klávesová zkratka F). Tento režim je vhodný k prezentování fotografií, jelikož je možné pomocí kláves PgUp/PgDn přecházet na předcházející/následující obrázek. V tomto režimu je možné také spustit automatickou prezentaci (tzv. slideshow), provede se to z kontextového menu. Doba setrvání jednoho obrázku se nastavuje v Úpravy -> Nastavení.

zobrazení EXIF informací

Všechny digitální fotoaparáty ukládají do souboru kromě obrázku i meta-informace tzv. EXIF (Exchangeable Image File Format). Mezi těmito informacemi najdeme: datum pořízení, typ fotoaparátu, clonu, expoziční čas, použitou kompresi atd.. V GQview lze EXIF informace zobrazit z menu Zobrazit -> EXIF údaje či klávesovou zkratkou Ctrl E.

Při velkém množtví fotografií je potřeba nějakým způsobem fotografie organizovat do sbírek. I s touto prací nám může GQview pomoci. V menu Zobrazit -> Správce třídění či Ctrl S máme možnost zobrazit jednoduchý nástroj pro správu sbírek.

Editace fotografií

Jednoduché editace fotografiií se staly samozřejmostí u prohlížečů obrázků, tak ani GQview nemůže být vyjímkou. GQview umí fotografie otáčet a převracet a umožnuje editovat obrázky v externím editoru (Gimp, Xv, Xpaint). Při otáčení si lze vybrat z jedné předdefinovaných rotací Vlevo, Vpravo, O 180° a Zrcadlení, Převrácení. Všechny funkce pro otáčení najdeme v nabídce Úpravy -> Otočit.

nástroj na vyhledávání duplicitních fotografií

Nástroj, který dělá z GQview neocenitelného pomocníka pro správu fotografií, je vyhledávání duplicitních obrázků. Tuto funkci najdeme v menu Soubor -> Najít duplikáty či klávesovou zkratkou D. Použití této funkce je jednoduché, stačí přesunout vybrané soubory do dialogového okna funkce, která následně vyhledá duplicitní fotografie. Tato funkce umožnuje vyhledávat duplicitní soubory podle několika kritérií: názvu souboru, velikosti souboru, data vytvoření, rozměrů fotografie, kontrolního součtu, cesty, a také podle EXIF informací.

Závěr

GQview je užitečný nástroj na prohlížení a jednoduchou správu vašich fotografických sbírek. Jako jeho velké plus vidím funkci na vyhledávání duplicitních fotografií a podporu EXIF.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

suhlas 8.9.2004 09:09 balki
dotaz 16.9.2004 12:33 Petr Hrachovec
Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 16.9.2004 17:01 Ladislav Tenk (jr)
  L Re: Potřeboval bych rady ohledně instalace her v Mandrake 9.2 17.9.2004 18:54 Pavel Kácha




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze