LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Loki Installers for Linux Gamers

Dnes se podíváme na zajímavý projekt, ve kterém jsou vytvářeny instalátory pro oblíbené hry tak, aby maximálně zjednodušily instalaci a to i pro hry, které neběží v linuxu přímo.

19.7.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 19753×

Hry v linuxu

Pokud si chce hráč počítačových her něco zahrát a současně nemá chuť používat nějakou herní konzoli nebo OS Windows, má několik možností, např.:

  • zahrát si hry, které byly napsány přímo pro linux; téměř každá větší distribuce jich několik (desítek, stovek ...) má
  • zkusit hry, které běží ve windows i v linuxu, které využívají knihovny dostupné pro obě prostředí (např. SDL)
  • podívat se, jestli výrobce hry neposkytuje verzi pro linux (jako příklad lze uvést id Software, díky kterým si můžete nativně v linuxu zahrát třeba Quake 3 Arena, Return to Castle of Wolfenstein atd.)
  • snažit se "vyemulovat" prostředí (se kterým hra pracuje) tak, aby bylo možné spuštění

Loki installers

V projektu Loki installers for Linux Gamers (liflg) je k dispozici několik (při psaní toho článku to bylo 38) instalačních programů, které mají za úkol maximálně zjednodušit instalaci a hraní her původně po operační systém Windows.

Installery by se daly rozdělit na dva druhy – jsou pro hry, které v linuxu běží nativně a pak pro hry, které vyžadují nějakou "emulaci prostředí".

Wine(x)

Wine je akronym "Wine Is Not an Emulator" a to znamená, že neemuluje např. instrukce procesoru; WINE vytváří windows API a umožňuje spouštět aplikace na linuxu téměř stejně rychle, jako by běžely na windows. Pořádný popis programu Wine ale není cílem tohoto, článku, takže pouze shrnu to, co je teď důležité:

  • Wine je uveřejněn pod licencí GNU/GPL a může fungovat nezávisle na OS Windows a přitom dokáže spouštět aplikace psané přímo pro toto prostředí
  • Cedega (dříve WineX) je jednou z komerčních verzí programu Wine a snaží se o "emulaci" prostředí DirectX, ve kterém je část (troufám si říct většina) her bohužel napsána (bohužel proto, že tento produkt firmy Microsoft běží pouze na windows). Na vývoji pracuje společnost TransGaming a za poplatek si můžete stáhnout poslední hotový a "stabilní" release, bez poplatku je přístupná pouze CVS verze.

Ať už používáte Wine nebo Cedega setkáte se obvykle s řadou problémů (pokud ovšem za Cedega platíte, máte nárok na podporu u her, které pod Cedega běží). Tím prvním problémem je vlastní instalace hry – pro neznalého je obvykle dost netriviální spustit instalátor a hru úspěšně nainstalovat, protože instalátor nepočítá se spouštěním v linuxu. Hlavním problémem jsou asi příliš obecná chybová hlášení – po prohledání webu zjistíte, že určité chybové hlášení může mít řadu příčin a ta vaše je třeba úplně jiná (např. chybějící DLL knihovna). Dalším problémem je následné vlastní spuštění hry, které také není obvykle příliš jednoduché.

Instalátory

Installery právě tyto problémy řeší. Stačí jednoduše stáhnout grafický instalátor využívající knihovny GTK, vložit instalační CD, zvolit adresář a potvrdit nebo zakázat několik voleb (jestli vytvářet symlinky v ~/bin, zástupce do nabídek KDE nebo GNOME, instalovat server/klient programu Punkbuster atp.). Pokud vše půjde jak má, hra se nainstaluje a můžete ji bezproblémově spustit. U většiny her je navíc přidán NOCD crack, takže (originální) CD nemusí být při hraní v mechanice. Dál tuto trošku kontroverzní vlastnost komentovat nebudu, prostě tam je ;-) (většinou, výjimkou potvrzující pravidlo je třeba Fallout 2).

Stažený soubor není nic jiného než obyčejný samorozbalovací archiv, který se rozbalí do adresáře /tmp a spustí vlastní installer. Obsah installeru (text) je v archivu reprezentován konfiguračním XML souborem, takže editace je poměrně snadná.

Mafia

Jako příklad funkčnosti installeru uvedu českou hru Mafia od českého vývojového studia Illusion Softworks. Mafia vyšla v září roku 2002 a stala se poměrně populární a prodávanou akční hrou s velice pěknou grafikou, výborným příběhem a minimálně v české verzi skvěle zvládnutým dabingem.

Samotná hra v seznamu mě velice překvapila, protože podle stránek TransGaming není možné v programu WineX (tedy Cedega) hru ani nainstalovat, natož pak spustit. Hra se ovšem nainstalovala bez potíží a také spuštění je poměrně bezproblémové. Bohužel mi nešlo načíst asi 50% map, ale myslím si, že to je vinou staré verze WineX (v novější verzi prý problémy už nejsou). Novou verzi Wine nebo Cedega CVS se mi zatím bohužel nepovedlo rozumně zprovoznit.

Instalace Mafie

Přesto se zdá, že hra běží opravdu slušně. Jediné co mi trošku scházelo, byl fullscene antialiasing, ale bez toho se dá obejít, navíc si myslím, že to je způsobenou starou verzí WineX (podobný problém jsem měl i ve hře Max Payne 2). Rozhodně vám doporučuji zapnout EAX, které je z nějakého důvodu defaultně vypnuté. Hra se dala hrát stejně dobře jako na windows, ostatně podívejte se na screenshoty, které jsem jako u dalších her, pořizoval přímo pod linuxem.

Závěr

Myslím si, že liflg je velmi zajímavý projekt. Výhodou také je stálý vývoj, pracuje se na dalších hrách a opravách installerů pro funkčnost s hrami jiných verzí, zdokumentována je i tvorba installeru vlastního. Pokud byste po nějaké hře opravdu toužili, není problém požádat o ni třeba na fóru.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nativne ? 19.7.2004 14:19 ZS-Man
L Re: Nativne ? 19.7.2004 15:10 Ondřej Čečák
Zmena URL projektu 10.2.2005 16:28 Ondřej Čečák




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze