LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> KDE Interaktivní geometrie

Matematika, respektive geometrie, a kreslení geometrických útvarů již není jen nepříjemnou prací pro ruce, ale lze při zpracování geometrických úloh využít i počítač. V tomto článku se naučíte základní kroky pro vytvoření jednoduchého geometrického objektu pomocí programu Kig.

23.12.2004 06:00 | Vasek | Články autora | přečteno 9435×

Součástí KDE je nástroj umožňující vytváření jednoduchých geometrických útvarů. Tento nástroj se jmenuje Kig (KDE Interaktivní geometrie). Tento program lze spustit z KDE menu z nabídky škola hrou --> matematika -->KDE Interaktivní geometrie. Po spuštění se na obrazovce objeví následující okno programu.

hlavní okno programu

V programu máte možnost konstruovat tyto geometrické objekty: body, přímky, kružnice, kuželosečky atd.

Nakreslení bodu:

Objects --> Points --> Point nebo stisknutím příslušné ikonky na nástrojové liště. Bod jednoduše nakreslíte, pokud kliknete myší kamkoliv na rýsovací plátno. Body lze ovšem konstruovat tím, že stiskneme prostřední tlačítko myši. Přesněji můžeme body zakreslit pomocí zadání souřadnic (x, y), které oddělujeme středníkem. Po nakreslení bodu je možné s tímto bodem dále pracovat. Kliknutím pravým tlačítkem myši na bod vyvoláme kontextovou nabídku, kde máme možnost nastavit velikost a barvu značky bodu, nastavit textový popisek, či daný bod skrýt. Pokud bychom chtěli bod přesunout, není nic jednoduššího než použít metodu drag and drop.

nakreslené body kontextová nabídka

Konstruování dalších objektů

Další objekty je možné nakreslit dvěma způsoby. Prvním z nich je použít již nakreslený bod, od kterého začneme konstruovat další geometrický objekt. Vše se provádí z kontextové nabídky daného bodu přes položku Start, kde si v nabídce vybereme jaký objekt chceme nakreslit. Druhý postup pro nakreslení jiného geometrického útvaru, je použít menu Objects, kde najdeme mnoho různých objektů např. přímku, kruh, vektor, kuželosečku, úhel atd. Pro každý z těchto objektů existuje několik možností, jak jej zkonstruovat, například kružnici je možné zkonstruovat pomocí středu a poloměru, či středu a jednoho bodu na kružnici, a nebo pomocí středu a úsečky. Všechny nakreslené objekty lze přesunout či změnit jejich velikost. Nejdříve označíme bod, tím že na něj klikneme levým tlačítkem myši, bod se označí červenou barvou, a poté můžeme bod posunovat, čímž měníme i velikost objektu s tímto bodem zpraženým.

kružnice

Obdobně jako lze nakreslit kružnici lze stejně jednoduše nakreslit hyperbolu, parabolu a další kuželosečky. Jednotlivé kuželosečky, lze konstruovat následujícími technikami:

 • elipsa pomocí ohniska a bodů
 • hyperbola pomocí ohniska a bodů
 • kuželosečka pomocí 5 bodů
 • vertikální parabola pomocí třech bodů
 • parabola pomocí řídící přímky a ohniska
 • rovnoramenná hyperbola pomocí 4 bodů
 • kuželosečka pomocí řídící přímky, ohniska a bodů
 • hyperbola pomocí asymptot a bodu
 • asymptoty hyperboly
 • řídící přímka kuželosečky
 • základní přímky kuželosečky
hyperbola parabola

Práce s více objekty

Výběr více objektů provádíme jednoduše tak, že nakreslíme oblast, v které chceme vše vybrat. Barva objektů ve vybrané oblasti se změní na červenou. Pokud bychom chtěli vybrat nesouvislé objekty, je možné výběr jednotlivých objektů provést kliknutím s přidržením klávesy CTRL, čímž se objekty budou postupně vybírat. Takto vybrané objekty lze jednoduše přetažením přesouvat. Přesunutí je také možno provést z kontextové nabídky, kde vyberete příkaz Move. Mazání se provádí jednoduše stiskem klávesy Delete. Jednotlivé body lze překlápět pomocí středové a osové souměrnosti. Tuto vlastnost najdeme v kontextové nabídce bodu (obrazce) Transform --> Reflect over point či Transform --> Mirror.

Jako u bodu, tak i pro složitější geometrické obrazce máme možnost využít kontextovou nabídku k nastavování vlastností objektu. U jednotlivých objektů můžeme tedy nastavit barvu, tloušťku, či jiné vlastnosti vztahující se k danému objektu. Všechny tyto volby najdeme v kontextové nabídce. Set color; Set size. Set length. Geometrický útvar máme možnost skrýt pomocí volby Hide. Objekt, který se skládá z několika částí, je možné upravovat jako celek či jednotlivé části samostatně.

Popisky objektů

K jednotlivým grafickým útvarům lze dodat popisky prostřednictvím nástroje na přidávání popisků, jehož ikona se nachází na nástrojové liště (písmeno T). Kliknutím kurzorem na bod připojíme popisek k danému bodu. Poté se objeví dialogové okno, do kterého vepíšeme text popisku.

Nástroj pro vkládání popisku umožňuje vložit jako popisek informace o daném objektu (délka, směrnice atd.). Tyto specifické informace je možné vkládat následujícím způsobem: v dialogovém okně pro vložení popisku stačí v místě, kde chceme mít v popisku tuto informaci, napsat "1%", a poté si vybrat, co za informaci má nahratit tento námi definovaný argument. Pokud chceme v popisku použít více argumentů, stačí před procenty změnit číslo.

Pomocí kontextové nabídky je možné k objektu přidávat specifické popisky (délku, směrnici, a hlavně matematický předpis). U jednotlivých objektů se druh těchto specifických popisků mění podle typu objektu. Pokud chceme jako popisek použít matematický předpis daného objektu, je možné si vybrat z kartézského či polárního zápisu.

popisky objektů popisky objektů

Makra

Pomocí makra můžeme nadefinovat nový objekt, který se bude skládat ze známých objektů. Například můžeme vytvořit makro pro konstrukci kružnice vepsané do trojúhelníka. Nové makro lze vytvořit pomocí Types --> New macro, zde stačí nadefinovat zdrojové body a výsledný objekt, a makro je hotové.

Program je schopen pracovat nejen s kartézskými souřadnicemi, ale také můžeme používat polární souřadnice. Definice používané souřadné soustavy se provádí v Settings -->Set Coordinate system.

kartézké souřadnice polární souřadnice

Jako kterýkoliv program na práci s grafikou tak i Kig umožňuje pracovat v celoobrazovkovém režimu. Přepnutí do tohoto režimu se provádí přes kontextovou nabídku Toggle Full Screen Mode nebo z menu View --> Full Screen. Návrat z tohoto režimu je standardní, tzn. přes tlačítko ESC.

full screen

Nakreslený objekt lze uložit pro další zpracování v nativním formátu kig (jedná se o čisté XML) nebo ho můžeme exportovat jako obrázek pomocí příkazu: File --> Export To --> Image. V dialogovém okně, které se objeví, nastavíme velikost obrázku v pixelích. Do exportovaného obrázku je možné vložit/nevložit mřížku (grid lines) a osy (axes). Eportovaný obrázek lze uložit do těchto formátů bmp, eps,jpg, x-bitmap, x-pixmap,pcx, png.

nativní formát

Největší výhodou tohoto programu je možnost vytvářet si vlastní scripty v Pythonu pro tento program. Scripty je možné vytvářet prostřednictvím vnitřního tvůrce skriptů, kterého spustíme z nabídky Objects->Other->Script Object. Obdobnou funkci má z geometrických programů jen gnome program Dr.Genius.

scripty

Odkazy

Homepage: http://edu.kde.org/kig/
Download: ftp://ftp.kde.org/pub/kde/ je součástí balíku aplikací kdeedu

Závěr

Program KDE Interaktivní geometrie (Kig) je dobrý nástroj zjednodušující a ulehčující nudné rýsování geometrických obrazců. Jeho velkou předností je intuitivní ovládání a možnost vytváření scriptů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze