LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> Xfce 4.2.x podruhé

Minule jsme si předvedli desktop Xfce 4.2.x, jak se chová a co všechno by mohl umožňovat. Dnes se podíváme na několik užitečnývh pluginů, které lze do Xfce přidat.

20.7.2005 06:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 13708×

Některé z těchto pluginů jsou již součástí distribucí. Na stránkách projektu Xfce4-goodies je možné stáhnout další užitěčné pluginy do protstředí Xfce. Část z nich je možné umístit přímo na základní panel Xfce. To jaké pluginy máte již nainstalované se dozvíte po stisku pravého tlačítka myši na panelu a vybrání volby přidat novou položku. Tím se zobrazí okno s dostupnými pluginy. Pokud budete chtít některý z nich umístit na panel tak jej vyberete a přidáte tlačítkem "Přidat" nebo dvojklikem. Další si můžete stáhnout buď ve formě balíčků, nebo jako zdrojové kody a ty pomocí klasické trojkombinace ./configure && make && make install překompilovat. Po přidání na panel vyžaduje většina pluginů alespoň minimální nastavení. :-D

Nejprve zmíním ty, které se pokládají na panel Xfce"

xfce4-mixer
je grafický audio mixer. Pro srávnou funkci xfce4-mixeru je zapotřebí, aby jste měli v systému nainstalován ALSA. Pokud ho máte, tak vám xfce-mixer umožní spravovat hlasitost vaší zvukové karty.Po přidání na panel se vám objeví okno s možností nastavení, kde je třeba nastavit zvukovou kartu a dále také, které zařízení karty bude nastavováno přímo na panelu stiskem nad barevným pruhem (to proto, že na panelu je možnost měnit hlasitost jenom jednoho zařízení). K nastavení dalších zařízení (mikrofon, line-in, atd..) se dostanete klikem na ikonku repráčku.

Hodiny xfce    / xfce4-datetime
Tyto dva pluginy slouží prakticky k jedné a té samé věci a to, že ukazují datum a čas. S tím, že hodiny xfce jsou v prostředí defaultně. Každý s nich pracuje trochu jinak. Pokud zvolíte Hodiny xfce, tak ty ukazují v panelu jenom čas.Datum ukáží až ve chvíli, když nad ně najedete myší , tak nad panelem vyskočí datum včetně dne v týdnu.Co se nastavení týká , tak u těchto hodin lze nastavit jenom to, zda budou analogové nebo digitální, mají -li ukazovat sekundy a jestli mají zobrazovat čas dvanácti nebo 24-ti hodinový. U druhé varianty je na panelu zobrazen čas i datum. V nastavení se dá nastavit font, formát data a času a zda týden začíná v neděli nebo v pondělí.
U obou dvou variant je kalendář. Ten vyvoláte, když na hodiny kliknete levým tlačítkem myši. U hodin xfce je to xfce-kalendář, ve kterém lze plánovat. Pokud si něco naplánujete a ukončíte kalendář jenom "křížkem", tak se kalendář schová na panel úloh. Uplně ukončit ho lze pouze v menu Soubor nebo stiskem Ctrl+Q. U pluginuxfce4-datetime je kalendář jenom na prohlížení.

Oba dva kalendáře

xfce4-xkb      je klasický přepínač rozložení klávesnic, který funguje pouze za předpokladu, že máte v konfiguračním souboru iXů v sekci klávenice něco takového Option "XkbLayout" "cz_qwerty,us". U této utilitky lze nastavit pouze to, že se bude na panelu zobrazovat vlaječka jazyku nebo text.

xfce4-minicmd    je malá příkazová řádka v panelu Xfce, kterou já velice rád používám,třeba ke spouštění programů, které nemám v menu, nebo k mountování disků, které nejsou definované ve fstab. Mini command line má historii příkazů, které jste přes ni spustili, kterou se prochází šipkami. Pokud už jste v ní jednou příkaz použili, tak stačí napsat část a po stisknutí klávesy Tab se zbytek textu doplní. U mini command line neni co nastavovat.

xfce4-clipman    je manažer schránky textu, do kterého lze uložit větší množství textu, pro kopírování nebo přesouvání mezi programy. Pokud chceme text ze schránky vložit na určené místo, tak po stisku levého tlačítka na ikoně se objeví historie, ve které vybereme příslušný text a v požadované m programu dáme jen vložit. Xfce4-clipman opět nemá žádná nastavení.

Cipboard Manager historie

xfce4-showdesktop      je utilita, na kterou, když klepnete myší, tak minimalizuje všechna okna do lišty a ukáže prázdnou plochu. Pokud klepnete podruhé, tak vrátí vše do původního stavu. Jestliže zvolíte dvoutlačítkovou verzi, tak šipka dolů vše schová a šipka nahoru zase zobrazí.

xfce4-weather    sleduje počasí kdekoli na světě. K tomu, aby plugin správně fungoval je třeba připojení k internetu, protože informace jsou brány ze serveru www.weather.com. Je třeba si nastavit oblast, ze které chcete informace, a jaké informace chcete. Pozor, při nastavení oblasti jsou v systému jenom některá města v ČR. Veškeré informace zobrazené na panelu jsou v angličtině. Pokud kliknete na ikonu počasí, tak se otevře okno s detailnějšími informacemi o počasí aktuálního dne a předpověď počasí na několik dní dopředu.

xfce4-mount je jedna z nejnovějších utilitek a slouží k mountování disků a zařízení. Stačí jenom klepnout na ikonu a zobrazí se tabulka se všemi přípojnými body, které jsou zadané v /etc/fstab.

xfce4-xmms pomáhá v ovládání multimediálního přehrávače xmms přímo z panelu na ploše. Stačí k tomu jenom mít na jedné z ploch puštěný samotný xmms

xfce4-fsguard hlídá zaplnění vašich disků. Nastavit stačí limity pro alarmy a potom nějaký souborový manažer, který se má spustit po kliknutí

Dalším typem pluginů do Xfce jsou takzvané informativní, většina z nich ukazuje na panelu nejaké informace o stavu systému, jako je zatížení sítě či systému.

xfce4-netload informuje o stavu v síti, jaká je odchozí a příchozí rychlost. V nastavení stačí zadat, jaké zarízení má být sledováno.Samozřejmě se na panel dá umístit nekolik "Netloadů" s tím, že každý z nich bude sledovat pohyb na jiném zařízení. Ke každému z nich se dá připojit popisek.

xfce4-systemload sleduje stav procesoru, paměti, swapu a uptime systému.

CPU graph zobrazuje zatížení procesoru

xfce4-diskperf Sleduje vytíženost pevných disků (přečtená a zapsaná data)

A je tu mnoho dalších pluginů, třeba pro sledování hardwarových senzorů (to jsem bohužel nemohl vyzkoušet,protože na to nemám hardware.)

Poslední skupinou jsou samostatné programy

xfce4-xterminal je Xterminál, který podporuje "Taby". Veškeré chování a vzhled lze nastavit v grafice.Tento terminál podporuje také klávesové zkratky. Prakticky na vše se dá nějaká nastavit.

xfce4-taskmanager je manažer procesů, podobný tomu, co je ve M$ Windows. Pomocí něj lze pozastavovat a nebo ukončovat běžící procesy.

Tak to je pro dnešek asi vše, určitě jsem nepopsal všechny pluginy, co se dají do xfce přidat. No, ale i přesto se podívejte, jak po tom všem zkoušení vypadá můj panel :-D

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze