LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hakin9 1/2007 (14)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o WEB 2.0, ptrace() nebo o tunelování komunikace skrze NAT.

17.1.2007 10:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10916×

Obálka Hakin9 #14

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

Obsah čísla

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce
    • hakin9.live – Obsah CD
    • Nástroje – GPF (General Purpose Fuzzer)
  • Útok
    • Sítě nejenom lokální
    • Přepisování pomocí ptrace()
    • WEB 2.0 Vulnerability Reloaded!
  • Obrana
    • ClamAV, čili jak to dělají mlži ...
    • Snort_inline jako řešení
  • Rozhovor
    • Peter Fleischer
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Kromě toho, že v novém čísle jsou opět znovu přeskládány rubriky (opět je hlavní dělení podle témat obrana, útok a ne podle konkrétního zaměření), se neukázalo nic nového; testy hardware zřejmě ještě nebyly hotové a především, lednové číslo trpí neuvěřitelně odbytou korekturou ("Útoky phishingového typu, internetoví ervi zamení na kradení dat nebo úpravy napadeného poítae na stroj na peníze, to je dnes již standard. Mnohaletý boj ukazuje, že nejlepší strategií je bezprostední eliminace hrozeb na úrovni poštovních server.").

Po tradičním úvodu a novinkách je představen docela zajímavý nástroj, který umožňuje průzkum protokolu síťové služby a zpětnou rekonstrukci použitého protokolu.

První článek ze sekce Útok by stejně dobře mohl být také v části Obrana, popisuje nejdříve na úvod jednu z hlavních nevýhod IPv4 – nedostatek IP adres – a následně po představení způsobů jejich řešení (typicky NAT) postupy, jak je obejít, tedy jak se například dostat nebo rovnou vytvořit komunikační tunel se strojem, který je v síti za počítačem, na kterém se provádí dynamický překlad adres.

Následující text by se mohl směle označit za návod nebo přímo tutoriál k funkci ptrace() v Linuxu – kromě nemalého množství příkladů v C popisuje také základní a pokročilé použití a samozřejmě možné funkce a jejich aplikace.

Poslední dobou se často mluví o WEB 2.0 a všech dalších buzzwordech s tím spojených, určitě se vám vybaví třeba technologie AJAX, o které je především další článek; ve směs jde o používané techniky nebo známe principy, které jsou aplikovány na nové technologie. Pěkné je, že autor také zmínil některé možnosti obrany.

Sekce obrana začíná pěkným software; antivirovým nástrojem ClamAV, i když článek samotný je myslím spíše zklamáním – sice jsou popsány možnosti jeho nasazení a několik funkcí a knihovna libclamav, ovšem možná než nahrazovat manuál by bylo lepší popsat věci trochu jiným způsobem, jak projekt funguje, kdo za ním stojí nebo s čím se lze při jeho nasazení setkat.

Jak už napovídá název článku, "Snort_inline jako řešení" přímo popisuje použití Snortu (systém pro detekci narušení bezpečnosti, průniku – IDS) na scénáři, kde je stroj s tímto programem zapojen jako prvek transparentní pro síťový provoz s pravidly pro různé využití, služby nebo možná zapojení.

První letošní číslo uzavírá rozhovor s Peterem Fleischerem, evropským poradcem pro ochranu soukromí a ochranu osobních dat společnosti Google a také člověkem odpovědným za řízení politiky ochrany soukromí uživatelů v regionu Evropa, Střední východ a Afrika.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele.

Chtěli byste pro Linuxsoft.cz psát recenze časopisu Hakin9 – hard core IT security magazine? Ozvěte se prosím.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze