LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Hakin9 3/2007

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se dozvíte o bezpečnosti MS IE7, použítí SSL/TLS v aplikacích a steganografii.

29.5.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 10479×

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro leden uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Joanna Rybicka, Luděk Vašta a jako korektor je uvedeni Zlata Kopová).

LP

Obsah čísla:

  • Úvodní rubriky
    • Editorial, obsah
    • Ve zkratce (neboli security news)
    • hakin9.live – Obsah CD
  • Útok
    • Háčky ve Windows
    • Metasploit – Exploiting framework
    • Neviditelné backdoory
  • Obrana
    • Obrana databáze Oracle za pomoci pokročilých bezpečnostních opatřeí
    • Bezpečnost Internet Exploreru 7
    • Bezpečnost kont PHP
    • Zabezpečení WWW služeb ve Windows Longhorn Server
    • Web Services Security
    • Šifrování v aplikacích – knihovna OpenSSL
    • Steganografie – umění okultního písma
  • Fejeton: Hacking bez tajemství

Podrobněji k obsahu čísla

První článek „Háčky ve Windows“ naučí čtenáře napsat velmi jednoduchý keyloger. Bude probrána technika, jak nepozorovaně odposlouchávat události z klávesnice, tyto poslat dále, k zpracování dalšími aplikacemi, správně klávesy rozlišit a uložit jejich význam do souboru. Háčky však nejsou jen k odposlecnutí toho, co uživatel píše.

„Metasploit – Exploiting framework“ je článek o projektu v jazyce Ruby, který vám umožní najít zranitelnosti a místa k převzetí nadvlády nad systémem, či programem. V článku je názorným způsobem ukázáno vyhledání a získání díry v lokální síti. Článek popisuje verzi 3.x, která je mnohem moznější, než verze z řady 2.x.

„;Neviditelné backdory“ popisuje vytvoření démona, který bude skryt pro firewally. Pokud chce útočník zavést díru do systému, je takovýto trojský kůň snadno odhalitelný, pokud si otvírá vlastní port na síťovém připojení. Při použití vhodné techniky se maskuje poslouchání a čekání na příchozí příkazy pod některou ze služeb, která je na napadeném PC povolena standardně a právě toto maskování se je obsahem článku, včetně praktických ukázek kódu.

Článek „Obrana databáze Oracle za pomoci pokročilých bezpečnostních opatření  píše o bezpečnostních opatřeních, autorizaci a autentizaci, které poskytuje databázový server Oracle. V článku se mimo jiné dozvíte jaký je rozdíl mezi často zaměňovanou autorizací a autentifikací. Článek je ve skutečnosti jen velmi jemným úvodem do řešení přístupových práv na úrovni systému i databáze.

Článek „Bezpečnost Internet Exploreru “ shrnuje bezpečnostní rizika a pokroky v zabezpečení MSIE 7. Jedná se o novou verzi prohlížeče, která je při nasazení do MS Windows XP hlouběji integrována do systému, než je tomu v nových MS Windows Vista. Tvůrci WWW aplikací mají starosti s dalším prohlížečem, ale ty jsou nesrovnatelné se starostmi, které mohou mít systémoví správci. Jsou probrána všechna zlepšení bezpečnosti, která jsou proti MSIE 6 a není jich málo, čiže směle lze prohlásit, že MSIE 7 je bezpečný prohlížeč, pokud ovšem uživatel bude používat hlavu, protože je ponořen do systému hlouběji, než je to u prohlížečů ostatních výrobců.

V článku „Bezpečnost kont PHP“ je probráno zabezpečení PHP scriptů. Zabezpečení není probíráno z hlediska programátora píšícího tyto scripty, ale z hlediska správce serveru, kde běží. Je postupně popsán útok na získání dat a přístupu uživatele i kroky, které by měly tomuto pokusu zabránit. Postupně je probrán boj s bezpečnostními opatřeními safe_mode a open_basedir i riziko POSIXových funkcí v sestavení scriptovacího modulu. V článku je ukázáno, že bezpečnost webových aplikací nespočívá pouze ve správně napsaných scriptech.

„Zabezpečení WWW služeb ve Windows Longhorn Server“ vypadá jako předčasný článek o ještě neexistujícím serverovém operačním systému, ale ve skutečnosti je o IIS 7, který je, více než jeho předchůdce, rozdělen do modulů a nabízí mnohem detailnější nastavení služeb. Rovněž bylo posílené bezpečnostní hledisko a vyřazena podpora Microsoftem dříve prosazovaného řešení MS Passport.

Vývojářům SOA je urřen příspěvek „Web Services Security“, ve kterém jsou vysvětleny možné techniky vzdáleného napadení SOAP/XML-RPC aplikací, ať již útoky DoS, odchycení a manipulace s odesílanými zprávami, zfalšování žádostí klientů a odpovědí klientům, nebo snahy o zápis/čtení na serveru. Útoků je přiblíženo více a pokud vývojář pracuje na SOA, měl by být schopen ubránit systém alespoň proti útokům představeným v článku.

„Šifrování v aplikacích – knihovna OpenSSL“ je článek, který je určen vývojářům, kteří potřebují vyvíjet aplikace, komunikující po síti a žádající ochranu dat šífrováním pomocí SSL/TLS. Nejprve se dozvíte, jak vytvořit dvojice potřebných certifikátů a poté budete provedeni základy vytvoření klienta i serveru využívajícího šifrované komunikace pomocí SSL. Očekávány jsou znalosti jazyka C.

„Steganografie – umění okultního písma“ se zabývá ukrytím informací tak, že je můžete vystavit a přesto je nemusí drtivá většina lidí nikdy najít, například uschováním do fotografie dítěte na klouzačce. Bohužel software, který používali autoři je určen pro MS Windows, ale naši čtenáři mohou Linuxový/BSD software najít v článku na portále Linux.com. Možná některá z galerií obrázků, které navštěvujete, ukrývá data, která nemáte vidět.

závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází, každé dva měsíce, má 82 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v internetovém obchodě vydavatele, předplatit u distributora Send, či zakoupit v dobrých novinových stáncích.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

kamenny obchod 30.5.2007 21:12 starenka
  L Re: kamenny obchod 11.6.2007 17:02 Pavel Kácha




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze