LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> LinuxEXPRES 8/2005

V srpnovém vydání opravdového linuxového magazínu si přečtete o Linuxu na přenosných počítačích, EDGE/GPRS/CDMA modemech, softwarových patentech nebo třeba o balíčku nástrojů ImageMagick.

17.8.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10499×

LinuxEXPRES - obálka čísla 8/2005

Stručný obsah čísla 8/2005

  • editorial
  • obsah
  • novinky
  • business
  • make install
  • zaměstnání
  • echo
  • aktuálně
    • Softwarové patenty v Evropě (Lubomír Čevela)
    • GNU GPL verze 3 (Bohdan Milar)
  • rozhovor
    • Mikko Hyppöwnen (Petr Nádeníček)
  • speciální příloha
    • Notebooky na léto (Lukáš Zapletal, Ivan Bíbr, Jan Houštěk)
  • distro
    • Symphony OS (Martin Veselý)
    • software
      • Dropline Epiphany (Martin Podhola)
    • praxe
      • ImageMagick (Jan Laštovička)
      • Bash, 8. část (Bohdan Milar)
      • Antiviry od F-Secure (Petr Nádeníček)
      • Haskell (Lukáš Faltýnek)
    • hardware
      • EDGE a Linux (Lukáš Zapletal)
    • hry
      • Dark Oberon, Liquid War, Wing (Martin Janíček)
    • recenze knih
    • internet
    • okénko do oken
      • Gaim (Petr Kopečný)

    Podrobněji k aktuálnímu číslu

    I ve vydání s obálkou a tématickými stránkami laděnými do červené přišel časopis LinuxEXPRES s novinkou, která potěší především Slovenské čtenáře – snížení ceny ze 170 na 149 Slovenských korun. Z časopisu se také vytratila rubrika Mailbox s tipy a triky, i když to je možná pouze důsledek rozsáhlosti speciální přílohy, ke které se dostanu o pár odstavců níže.

    Úvod časopisu je i v letním prázdninovém čísle podobný těm předchozím; po editoriálu šéfredaktora Lukáše Zapletala následuje propagační půlstránka (která má náhodným čtenářům ujasnit, co to vlastně GNU/Linux je a na co je magazín LinuxEXPRES zaměřen), která je doplněna Tipem LinuxEXPRESu, který se stejně jako minule týká kancelářského balíku OpenOffice.org. Otočením stránky se dostanete k novinkám, které jsou jak všeobecné, tak specificky zaměřené (na desktopová prostředí, kernel, business, distribuce a podobně). Blok novinek uzavírá stránka Zaměstnání a glosa s komixem.

    Vzhledem k nedávnému odmítnutí "patentové směrnice" Evropským parlamentem je v sekci Aktuálně třístránkové shrnutí současného dění ohledně softwarových patentů v Evropské unii. U právních náležitostí ještě zůstaneme, protože další článek se týká nově připravované licence GNU GPL verze 3; poměrně pěkně je shrnut její základní obsah a význam včetně novinek v nové verzi.

    Jako předkrm před hlavní rozhovorem je v aktuálním čísle nepříliš elegantně vložený rozhovor s Tomášem Krmelou, který je komunitě známý jako organizátor konference LinuXchange. Interview v "oficiálnějších barvách" je s Mikko Hyppönenem, ředitelem antivirového výzkumu společnosti F-Secure. Otázky se věnují především tématice linuxové bezpečnosti a samozřejmě virů, které s tímto tématem neoddělitelně souvisí.

    Hlavní téma čísla jsou notebooky na léto – velký test celkem jedenácti strojů různých výrobců (HP, Toshiba, Gigabyte, Fujitsu Siemens, Acer, Barbone, Asus, Premio, IMB-Lenovo a Sony). Cílem bylo otestovat funkčnost Linuxu a v podstatě nezáviselo na ceně, protože nejlevnější notebooky v testu se dají sehnat za přibližně 16.000, zatímco cena těch nejdražších sahá přes 70.000. Každému testovaném přenosnému počítači je věnována jedna stránka, na které je jeho fotografie, stručné parametry a krátká recenze zaměřená na funkčnost Linuxu. Z důvodu velkého rozsahu této speciální přílohy chybí nějaká přehledná tabulka; ta by dle úvodu měla být k nalezení na oficiálním webu v rubrice hardware, tam jsem ji ale nemohl najít.

    Po zvláštní příloze následuje sekce Software (která byla mimochodem oproti minulému číslu také údajně rozšířena), představen je webový prohlížeč Epiphany (výchozí browser v desktopovém prostředí GNOME; nástupce dříve docela populárního Galleonu). Dále je stručně popsán LyX – vizuální editor LaTeXu, který je nástavbou typografického systému TeX. Rubriku Software uzavírá popis GAGu, grafického boot managera, který je ještě nad zavaděči jednotlivých operačních systémů a zajímavý je na něm především jeho grafický vzhled a ikonky (ačkoli mě by něco podobného se zdrojovým kódem, který vyžaduje Borland Turbo Assembler, moc nesedlo).

    Listováním dál se dostanete k Praxi, kde je s mnoha příklady popsán balík nástrojů ImageMagick, který slouží ke snadné manipulaci s grafickými soubory z příkazové řádky. Něco takového si vysloveně říká o zapojení do skriptů, úvod k těm v BASHi získáte v osmém dílu seriálu o tomto příkazovém interpretu. Následuje článek o antiviru F-Secure, který lze samozřejmě provozovat i v Linuxu (a chránit tak např. pracovní stanice s Windows před viry v emailech nebo ve sdílených diskových svazcích). Představen je také další programovací jazyk, tentokrát došlo na Haskell.

    Hlavní téma (notebooky) vhodně doplňuje další test hardware – konkrétně PCMCIA karet (a modemu) pro GPRS/EDGE, které můžete v notebooku využít. Nejprve je popsáno, jak takovou kartu v Linuxu zprovoznit a následují recenze 4 produktů různých společností.

    Časopis uzavírají jako vždy 3 volně šiřitelné hry, krátké recenze 3 knih, upozornění na zajímavé internetové stránky (včetně nového webu Proč používat Linux) a Okénka do oken, kde je popsán GAIM, open source program pro Instant Messaging (IM).

    Závěr

    Srpnové číslo časopisu LinuxEXPRES už netrpí mnoha chybami ze strany korektora, nicméně prostor pro zlepšení tu určitě je. Když pominu kuriózní větu "<<pokud nebude místo, násl. odstavec vypustit>>" (místo zřejmě zbylo i na ni), tak jeden rozhovor a TIPy k ImageMagicku jsou poměrně drsně vloženy v rámečku na stránky, kde bych je vůbec nečekal. Jinak jsem byl s obsahem časopisu spokojený a nemám žádné další větší výhrady. Myslím, že časopis stále stojí za koupi.

    Pokud se chcete na část magazínu podívat sami – můžete – tak jako vždy je dostupných deset ukázkových stran v PDF.

    Kde shánět

    Měsíčník LinuxEXPRES vydává brněnská společnost QCM, spol. s r. o. Časopis za 99 Kč (145 Sk) by měl být k dostání na stáncích v České i Slovenské republice, v Linux CD Shopu a v internetových obchodech http://shop.qcm.cz, Mareček.kup.to a Stinet.sk.

    Verze pro tisk

    pridej.cz

     

    DISKUZE

    Správný odkaz na tabulky a grafy 17.8.2005 10:07 Lukáš Zapletal
    Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 10:09 o.k.
    |- Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 11:03 Lukáš Zapletal
    | L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 12:19 o.k.
    |   L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 15:42 Lukáš Zapletal
    L Re: Kvalita casopisu jde porad dolu 17.8.2005 15:37 bibri
    Drobná nesrovnalost 22.8.2005 18:08 Veritas Derman




    Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze