LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Internetové bankovnictví v Linuxu (3) - Raiffeisenbank

Další z testovaných bank byla Raiffeisenbank.

27.5.2004 08:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 20506×

O bance, profil

RB logo

Raiffeisenbank, a. s. je bankou s převážně zahraniční účastí (majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen International Bank Holding AG). Licenci pro český trh získala 15. 6. 1993 a činnost zahájila 1. 7. 1993.

Raiffeisenbank se vedle svých obchodních aktivit také angažuje v řadě veřejně prospěšných aktivit zahrnujících např. oblast kultury, zdravotnictví nebo vzdělávání.

Navíc při zakládání účtu v pobočce Raiffeisenbank ve Vodičkově ulici byly (jak za přepážkami, tak na podatelně) velmi příjemné slečny/paní.

Internetové bankovnictví

Softwarové požadavky internetového bankovnictví jsou poměrně přívětivé – počítač s webovým prohlížečem podporující standard HTML 4.0 pro pasivní operace a podpora javy pro operace aktivní. Raiffeisenbank dokonce nabízí návod, jak nastavit svoji javu a mozillu na linuxu.

Výhodou je i demoverze – zde si můžete prohlédnout, jak bankovní aplikace vypadá. Aktivní operace si bohužel vyzkoušet nemůžete.

Zabezpečení

Prohlížeč s bankou komunikuje šifrovaně pomocí protokolu SSL. K aplikaci se přihlásíte pomocí uživatelského jména (odvozené z příjmení a části jména) a hesla (které si můžete kdykoli změnit). Všechny příkazy, žádosti apod. musí být elektronicky podepsány certifikátem, který si vytvoříte v registrační autoritě banky pomocí hesla od banky.

Alternativní prohlížeče

Vzhledem k tomu, že je požadován pouze webový prohlížeč podporující standard HTML 4.0, nejsou žádné rozdíly ve funkčnosti s testovací trojicí prohlížečů na platformě win32 – MS Internet Explorer 6.0, Mozilla 1.6 a Opera 7.23. Vzhled můžete porovnat na screenshotech (jedná se o informace o pohybech).

Internet Explorer Mozilla win32 Opera win32

Internetové bankovnictví pod linuxem

Vzhledem k požadavkům by měla být funkčnost bezproblémová a to také (až na pár drobností) byla.

Pasivní operace

Pokud není možné váš prohlížeč doplnit java pluginem, budete moci využívat pouze pasivní operace – sledování výpisu, zjišťování zůstatku na účtu a podobně.

Samotné stránky aplikace nebo oficiální stránky banky jsou napsány docela slušně; nejsou sice validní podle standardu HTML 4.01, ale alespoň tam nejsou stovky chyb.

Pokud rádi používáte textové prohlížeče, tak jediné co zmůžete, je zjištění zůstatku na účtu (testoval jsem ELinks verze 0.4pre5, který se neměl moc rád s JavaScriptovými odkazy).

Z nějakého neznámého důvodu se Opera 7.23 na linuxu chovala trošku divoce, nakonec ale vše načetla správně.

Zobrazení jednotlivými prohlížeči můžete porovnat na následujících screenshotech, jedná se o ELinks 0.4pre5, Mozillu 1.6, Konqueror 3.1.0 a Operu 7.23.

ELinks Mozilla Konqueror
Opera – to male
 okno v levém horním rohu se zobrazilo a nějakou dobu trvalo, než se dalo
 pokračovat dal v práci Opera

Aktivní operace

Abyste mohli provádět aktivní operace (např. odesílání příkazů), je nutné zapnout java plugin ve webovém prohlížeči (obvykle se to liší podle prohlížeče, třeba taková Opera plugin nepotřebuje, javu využívá rovnou). Internetové bankovnictví funguje bez problémů s javou Blackdown a s javou od IBM. S javou od Sunu se mi nedařilo přinutit prohlížeče ke správném načtení appletu.

Aby aplikace fungovala správně, je nutné povolit přístup na disk java appletům (to ale skrývá bezpečnostní riziko, se kterým je nutné počítat). Bezpečnostní politiku můžete nastavit pomocí programu $JAVA_HOME/bin/policytool nebo editací souboru ~/.java.policy . Tento soubor můžete nastavit podle doporučení banky:

grant {
  permission java.security.AllPermission;
  permission java.io.FilePermission "<>", "read, write";
};

nebo stejně jako u Interbanky:

grant {
  permission java.security.AllPermission;
};

(zdálo se mi, že bez problému fungují obě možnosti).

Jediný problém, se kterým jsem se setkal (u prohlížeče Mozilla), bylo trochu podivné chování – nedařila se mi správná registrace podpisového certifikátu. Druhý den ale vše (při vyzkoušení úplně stejného postupu) fungovalo bez problémů ...

Dále jsem zkoušel Operu a Konqueror – tam se mi ale aktivní operace stále nedařily. Kromě toho navíc ani Opera ani Konqueror nezobrazují správně popup okna (např. přehled konstatních symbolů).

Aplikace internetového bankovnictví

Internetové bankovnictví Raiffeisen banky je dostupné v češtině a angličtině. Designově zapadá do konceptu oficiálních stránek. Všechny informace, které slouží jako upřesnění se neotevírají v novém okně, ale přechodem na další stránku.

Před vlastním používáním internetového bankovnictví se přihlásíte pomocí uživatelského jména, které bude stále stejné a hesla pro první použití, které dostanete od banky. Po přihlášení heslem pro první použití vám aplikace nabídne vytvoření certifikátu, kterým se můžete později přihlásit k registrační autoritě. V případě, že se vám certifikát vytvořit nepodaří, pokračujete dál ke změně hesla. Certifikát si můžete vytvořit i později, k přihlášení ale musíte použít heslo pro první přihlášení (které funguje i opakovaně až do vytvoření platného certifikátu).

Aplikace je rozdělená do šesti částí – Informace o účtech, Jednorázové příkazy, Trvalé příkazy, Termínované vklady, Pošta, žádosti, informace a Nastavení. Tam, kde je třeba, je vždy připravena nápověda.

V první části (informace o účtech) si můžete zjistit aktuální disponibilní zůstatek, přehled zaúčtovaných a nezaúčtovaných pohybů a přehled výpisů. V přehledu pohybů (které banka stejně jako výpisy archivuje 12 měsíců) je možné hledat podle typu účtu, transakce, data, minimální a maximální částky nebo přímo podle čísla účtu. Nechybí ani možnost tisku. Výpisy se dají exportovat do souboru ve formátu TXT nebo XML (dle specifikace specifikace OFX).

V části Jednorázové příkazy je možné zadávat domácí a zahraniční příkazy, vnitrobankovní cizoměnové příkazy nebo dobíjet Go kredit. U všech položek je nápověda případně přehledy konstatních symbolů, kódu bank nebo zemí. Využít můžete také kalendář, který standardně zobrazuje dva měsíce.

Část Trvalé příkazy poskytuje informace o platných trvalých příkazech nebo umožňuje podávání žádosti o nový trvalý příkaz k úhradě. V části Termínované vklady můžete dělat to samé – vše se jen týká samozřejmě termínovaných vkladů.

Pošta, žádosti a informace slouží nejenom k přehledu příchozí a odchozí pošty (banka takto může sdělovat některé informace), ale i k zadávání žádostí o SIPO, inkaso, zřízení telefonního nebo GSM bankovnictví nebo změně kontaktních údajů. K dispozici je také přehled úrokových sazeb a kurzovní lístek.

V poslední části (nastavení) můžete spravovat přehled svých účtů, účtů příjemců nebo přehled různých kontaktů. Objednat si zde můžete prostřednictvím služby INFOservis zasílání upozornění (SMS nebo emailem) o aktuální zůstatku, změně zůstatku, pohybu nebo výpisu na účtě. Právě zde si můžete zaregistrovat certifikát nebo změnit heslo.

Registrační autorita Vytváření certifikátu Vytvoření certifikátu
Registrace certifikátu Podpis operace Nápověda
Kalendář XML výpis Příkazy
Přehled zemí Anglická lokalizace

Závěr, zhodnocení

Internetové bankovnictví Raiffeisenbanky se mi docela líbilo, je přehledné, v případě potřeby poskytuje nápovědu nebo přehled různých kódů a docela slušně funguje nejenom na MS Windows.

Poděkování:
Rád bych za tým Linuxsoftu poděkoval Raiffeisenbank, a.s., která nám u testovacího účtu odpustila poplatky za vedení účtu. Děkujeme.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Obrázky 27.5.2004 12:25 Michal Čihař
L Re: Obrázky 27.5.2004 12:41 Ivan Majer
BSC Praha 28.5.2004 10:14 Jiri Vit
  L Re: BSC Praha 29.5.2004 08:37 Ondřej Čečák




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze