LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Internetové bankovnictví v Linuxu (14) - ING Bank

Už zřejmě úplným závěrem seriálu o Internetovém bankovnictví v Linuxu bude ještě jedno extra pokračování – tentokrát o ING Bank N.V.

29.8.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 17390×

O bance, profil

ING Bank logo

ING Bank N.V. je u nás deklarována jako pobočka zahraniční banky, konkrétně nizozemské se stejným jménem. V Česku zahájila ING svou činnost 1. září roku 1993.

Na oficiálních stránkách banky se dočtete:

ING je globální finanční institucí holandského původu, nabízející služby v oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a správy aktiv 60 milionům soukromým, firemním a institucionálním klientům v 60 zemích. S více než 115 000 zaměstnanci se ING skládá ze širokého spektra prominentních společností, které slouží svým klientům pod značkou ING.

Klíčem k úspěchu ING je její obchodní filozofie "click-call-face". Prostřednictvím flexibilní kombinace internetu, kontaktních center, obchodních zástupců a poboček nabízí ING vše, co dnešní klienti očekávají: neomezený přístup, nejvyšší míru pohodlí, okamžité a pečlivé vyřízení požadavků, osobní poradenství, na míru šitá řešení a úměrné ceny.

ING není úplně obyčejnou bankou – běžný účet u ní nehledejte. Pro účely testování jsme nechali založit spořící účet ING Konto, který samozřejmě umožňuje správu prostředků přes Internet, uložené peníze se spoří s poměrně dobrým úrokem a za vedení/zřízení/zrušení účtu nebo za transakce neplatíte žádné poplatky.

Internetové bankovnictví

Oficiální softwarové požadavky ING Internet Banking jsem bohužel nikde nenašel, nicméně aplikace vyžaduje pouze HTML prohlížeč s podporou SSL (certifikát je podepsán od VeriSign). Spojení je tedy samozřejmě šifrováno, dalším bezpečnostním prvkem je omezený počet chybného zadání hesla – po třetím neúspěšném pokusu o přihlášení je možnost vstupu na účet zablokována na 24 hodin.

Demoverze bankovní aplikace není bohužel dostupná.

Internetové bankovnictví v Linuxu

Stránky bankovní aplikace jsou pouze v HTML s tabulkovým layoutem (se sice ne úplně validním kódem, nicméně poměrně čistě napsaným), který doplňuje občasný JavaScript a kaskádový styl. Bankovnictví díky tomu funguje ve všech novějších webových prohlížečích, které podporují HTML (což by se od nich dalo očekávat); textové a jednodušší prohlížeče (např. Dillo) s podporou SSL nevyjímaje.

Zkoušel jsem přímo ELinks, který až na absenci JavaScriptu (která vadí při aktivních transakcích) fungoval bez potíží.

Mozilla 1.7.8 Opera 8.02 Konqueror 3.3.2

Mozilla 1.7.8 *** Opera 8.02 *** Konqueror 3.3.2.

Aplikace ING Internet Banking

Pro úspěšnou autentizaci je třeba zadat své identifikační číslo, PIN a heslo, které je měnitelné. Pokud zadáte správné údaje, objeví se JavaScriptový obrázek s nekonečně cyklujícím teploměrem trochu podobný ukazateli u webového bankovnictví České Spořitelny.

Po vstupu si můžete všimnout jednoduchého, a přesto dle mého názoru velice elegantního designu. Navigace je řešena pomocí menu po levé straně. Podpoložky jsou skryté a zobrazí se až po kliknutí na odkaz (což umožňuje snadné použití v jednodušších nebo textových prohlížečích).

Nejdříve si pravděpodobně všimnete informací o vašich účtech, které se po přihlášení zobrazí a které odpovídají volbě Mé účty. Přehledně máte zobrazeno číslo a typ účtu a také stav a zůstatek ke dni posledního obratu. Klepnutím na určitý účet se pomocí JavaScriptu dostanete na Historii transakcí, která je druhou položkou v menu.

Historie účtu zřejmě sahá až do jeho založení a vyhledávat v ní můžete podle data, konta a typu transakce (debetní/kreditní).

Přihlašování, Mozilla Úvod, ELinks Příkaz, ELinks

Probíhající přihlašování. *** V textových prohlížečích se stránka zobrazuje perfektně. *** Zadání příkazu je kvůli JavaScriptu už problémovější. (ELinks 0.10.4)

Další, v pořadí třetí volbou, jsou Příkazy k úhradě. Tato položka má ještě několik podpoložek, které umožňují zadat popř. zrušit jednorázový nebo trvalý příkaz k převodu (zrušení je možné samozřejmě pouze v případě, že příkaz nebyl proveden – clearing, tj. zpracování příkazů, probíhá v 15.00 v den spatnosti). Samotné zadávání příkazů je trochu nestandardní, protože příjemce musíte vybírat z už definovaných transakčních účtů (volba vyžaduje podporu JavaScriptu, což může být pro textové a jednoduché prohlížeče problém).

Pod položkou Inkasa se překvapivě skrývá možnost k zadání nebo zrušení povolení k inkasu a také příkaz nebo zrušení příkazu k provedení inkasa (a to i trvalého příkazu na inkaso).

Heslo jde změnit díky páté položce Uživatelský účet. Další, předposlední možností si můžete zobrazit zadané osobní a kontaktní údaje a některé (např. email, adresa nebo telefonní číslo) lze změnit.

Poslední volba zobrazuje kontaktní údaje na banku a umožňuje odeslání dotazu.

Trochu stranou stojí Nápověda, který slouží svému účelu a funguje tak, jak byste očekávali.

Aplikace je dostupná ve třech jazykových verzích, samozřejmě v českém jazyce, ale také v anglickém nebo slovenském. Jazyk se přepíná přímo v aplikaci prostředním JavaScriptového odkazu v pravém horním rohu, kde je také volba Odhlášení.

JavaScriptový výběr účtu. *** Změna určitých kontrolních údajů. *** Formulář pro přímé položení dotazu.

Závěr

ING Internet Banking je jak graficky, tak funkčně pěkný a plně odpovídá potřebám správy spořícího účtu. To, že funguje i v textových prohlížečích s podporou SSL, je navíc hodně příjemné.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze