LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Evolution III.

V třetím článku o Evolution se podíváme na to, jaké možnosti nám nabízí při práci s kontakty, vyzkoušíme si jejich lokální i vzdálené ukládání. Menší část také budeme věnovat funkci Poznámky, jež nám umožní organizovat informace, na které bychom jinak zapomněli.

20.4.2011 00:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 7862×

Kontakty

Abychom vůbec někomu mohli poslat e-mail, musíme znát jeho e-mailovou adresu. Evolution nám samozřejmě umožňuje nejen e-mailové adresy uchovávat ve formě Kontaktů. Tyto sebrané údaje samozřejmě neschraňujeme pro dobrý pocit a pořádek, Evolution nám s nimi pak bude ulehčovat práci kdykoli to bude možné, jako například doplňování adres při psaní nové zprávy nebo přidávání účastníků pro schůzku v kalendáři. Do kontaktů se přepneme kliknutím na ikonku s nápisem Kontakty.

kontakty

Přidáme si pro začátek nový kontakt, stačí kliknout na tlačítko Nový (které se chová inteligentně a podle toho v jaké části Evolution se nacházíme, tak spouští příslušnou akci). Zobrazí se nám okno pro zadávání informací rozdělené na čtyři oblasti (Kontakt, Osobní informace, Poštovní adresa, Poznámky). Ke kontaktu tedy můžeme vyplnit snad veškeré myslitelné údaje. Užitečné je třídit kontakty do kategorií, Evolution nám už nabízí kolem dvaceti připravených a není problém dodat další, kategorie umožňují například snadné filtrování kontaktů. Každý kontakt můžete přidat do více kategorií najednou.

kontakty

kontakty

Další ukázkou dobré provázanosti v Evolution je možnost vyplnit datum narození (nebo výročí) u kontaktu, v kalendáři se nám pak můžou tyto údaje zobrazovat. Samozřejmě pokud klikneme v poště na nějakou e-mailovou adresu pravým tlačítkem, mezi volbami bude také Přidat do adresáře... - což nám umožní rychle přidat většinou lidí, od kterých nám chodí pošta.

kontakty - narozeniny

Výchozí zobrazení kontaktů jsou takzvané Karty s adresami, lze ho změnit v menu Zobrazit - aktuální zobrazení. Další možnost je Zobrazení seznamu, které nám z kontaktů vytvoří seznam podobný tabulce (podobnou těm v tabulkových procesorech), ve které můžeme rychle třídit seznamy klikáním na záhlaví sloupců. Dalším předdefinovaným zobrazením je Podle společnosti, které nám seskupí kontakty dle firmy, kterou jsme u nich uvedli. Tyto pohledy na kontakty si samozřejmě můžeme vytvořit také vlastní - Zobrazit - Aktuální zobrazení - Definovat zobrazení...

kontakty

Po kliknutí na Nový si vybereme jestli se daný pohled bude zobrazovat jako karty, či tabulka a zvolíme jeho název. V dalším dialogu si navolíme jaké pole chceme zobrazovat (Jméno, adresu...), podle jakých polí chceme seskupovat - jde jich uvést více a bude se to aplikovat postupně, třeba napřed chceme řadit podle nadřízeného, potom podle kanceláře. Stejně si nastavíme pole která určují pořadí kontaktů v seznamu. Můžeme si tak pohodlně nadefinovat pravidla podle kterých chceme na kontakty nahlížet. Nevím jestli je to chyba v mojí verzi, ale nemohl jsem použít seskupení dle bydliště, což bych využil asi více než podle partnera/ky:-)

kontakty - sdružování

Adresářů s kontakty můžete mít více, stačí z menu zvolit Soubor - Nový - Adresář. Výchozím typ adresáře je lokální (typ V tomto počítači), můžeme využít ale i vzdálené, Evolution podporuje LDAP, WebDAV a Google. Já jsem zkoušel LDAP na kontakty se službou CloudFace, která je pro použití s jistými omezeními zdarma (v diskuzi uvítám odkazy na další podobné služby).

Jak tedy nastavit CloudFace pro spolupráci s Evolution? Po registraci budeme mít uživatelské jméno a heslo. Zvolte v Kontaktech z menu Soubor - Nový - Adresář a typ vyberte Na serverech LDAP, název vyplníme například CloudFace, server jsem zvolil v Londýně ds1-lon.entic.net a do pole Přihlášení zadejte uid=petrsigut, ou=People, o=entic.net, kde samozřejmě hodnotu uid nahradíte svým přihlašovacím jménem. V záložce podrobnosti do pole Základ vyhledávání vložíte stejný řetězec jako do Přihlášení.

kontakty - sdružování

kontakty - sdružování

Nyní by mělo být vše hotovo a můžete přidávat kontakty do vzdáleného adresáře, bohužel se mi nepodařilo nastavit prohlížení adresáře, tedy zobrazení všech kontaktů, fungovalo pouze vyhledávání (ač by "browsing" dle stránek měl být v Evolution podporován). Kontakty jdou prohlížet také přes webové stránky CloudFace.

Pokud máte schránku na Gmailu, Evolution umí využít i kontakty z něj, stačí jako typ adresáře zvolit Google a zadat jméno uživatele. Při zadávání kontaktu do jiného než nativního adresáře, vám Evolution omezí pole pouze na ty, které jsou pro oba typu adresářů společné.

Nastavení související s kontakty

Posíláme-li někomu e-mail, většinou si ho budeme chtít uložit pro další použití. Evolution nám umožní automaticky shromažďovat kontakty z odeslaných e-mailů. Stačí z hlavního menu zvolit Upravit - Nastavení - Nastavení pošty - automatické kontakty a zatrhnout Vytvářet položky v adresáři při odesílání pošty a zvolit adresář do kterého chceme tyto kontakty umisťovat.

Další nastavení ohledně kontaktu najdeme v nastavení pod záložkou Kontakty. Lze si zvolit z jakých adresářů se nám při psaní e-mailů budou doplňovat adresy. Ve výchozím nastavení Evolution při doplnění nahradí e-mail jménem kontaktu, chceme-li toto nastavení potlačit a nechat e-mail viditelný vždy zatrhneme Vždy zobrazit adresu automaticky doplněného kontaktu.

nastavení kontaktů

nastavení kontaktů

Evolution pro kontakty podporuje formát VCard, v tomto formátu můžeme kontakty exportovat (všechny i jednotlivé), kontakt přeposlat (pravým kliknout na kontakt a zvolit Přeposlat kontakt) a samozřejmě v tomto (i dalších) formátu i kontakty importovat.

Poznámky

Když mám nějakou myšlenku kterou nechci zapomenout, pošlu si ji jako e-mail. Evolution nabízí ale sofistikovanější nástroj - Poznámky, na které se přepneme ikonkou se stejným nápisem. Poznámky jsou přímočaré a nemusíme v nich hledat zbytečné komplikace, novou poznámku založíme stiskem na tlačítko Nový a vyplníme její shrnutí a text. K poznámkám lze přikládat přílohy (soubory), při tvorbě poznámky lze zvolit z menu Vložit - Přílohu... nebo si můžeme pohodlně vybrat ze seznamu nedávno používaných souborů.

poznámky

Poznámky samozřejmě můžeme třídit do kategorií (stejně jako kontakty), můžeme si vytvořit více seznamů poznámek, z menu vybereme Soubor - Nový - Seznam poznámek, na levé straně si pak můžeme zatrhnout z jakých seznamů chceme poznámky zobrazovat (můžeme si najednou zobrazit osobní, pracovní)... každý seznam má jinou barvu pro lepší orientaci.

poznámky

Poznámku můžeme vytvořit též sdílenou (Soubor - Nový - Sdílená poznámka), které se neliší od normální poznámky ale navíc se odešle na zadanou e-mailovou adresu jako soubor ve formátu iCalendar (.ics) - příjemce si ji může přidat do svého kalendáře/softwaru na poznámky.

poznámky

Stejně jako kontakty i pohled na poznámky si můžeme uzpůsobit, lze je řadit podobně dle parametrů či členit do skupin. Poznámky můžeme také používat vzdálené skrze protokoly webdav a caldav.

Pokud si k nějakému e-mailu chceme něco poznačit je ideální si z něj vytvořit poznámku (pravým na e-mail Vytvořit poznámku), v zobrazeném dialogu si pak vybereme do kterého seznamu poznámek se má zpráva uložit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze