LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Mutt II

V předchozím článku jsme si připravili půdu - nainstalovali a nastavili jsme si getmail a msmtp, máme tedy funkční přijímání a odesílání mailů. V dnešním článku se zaměříme na samotný mutt, projedeme si jeho konfigurační soubory a nainstalujeme ještě pár "podpůrných" programů.

30.11.2004 08:00 | Petr Šigut | Články autora | přečteno 12403×

Systémový konfigurační soubor muttu je uložen v /etc/mutt/Muttrc a k jeho úpravě má oprávnění pouze uživatel root. Můžete zde nastavit obecná nastavení, které by byly ke prospěchu každému uživateli muttu, ale je třeba zbytečné nastavovat zde klávesové zkratky - ty si zařídí každý jednotlivec dle své potřeby.

Váš osobní konfigurační soubor hledá mutt v ~/.muttrc nebo v ~/.mutt/muttrc. Doporučuji použít to druhé - vytvořit si tedy adresář .mutt, budeme v něm totiž skladovat i další věci, tak ať to máme vše pěkně pohromadě.

V /etc/mutt/Muttrc najdete přes 3000 řádků okomentovaných konfiguračních voleb pro mutt, nehodlám je překládat do češtiny - nebude-li vám nějaké konkrétní chování muttu vyhovovat, s velkou pravděpodobností tam najde řešení. Na internetu naleznete taky spousty konfiguračních souborů pro mutt, například v rozcestníku na oficiálních stránkách nebo další pěknou zásobárnou je www.dotfiles.com - sekce mutt. Ale nejpravděpodobnější je, že váš konfigurační soubor bude vznikat pomalu, skládáním, evolucí, jak se budete s muttem stále více a více sžívat a přidávat do něho další věci...

V tomto díle bych chtěl jen osvětlit několik nastavení, které shledávám užitečnými, případně pár tipů. Někomu jinému bude vyhovovat jiný styl práce s poštou a já mu to neberu. Nastavení jsem se snažil seskupit do tématicky podobných skupin; konfigurační volby jsou uvedeny vždy pod jejich popisem.

V minulém díle jsme si getmail nakonfigurovali pro Maildir, těmito řádky sdělíme tuto skutečnost muttu:

# Nastaceni schranky typu Maildir
set folder="~/Maildir/"
set mbox="~/Maildir/"
set mbox_type=Maildir
set spoolfile="~/Maildir/"

Ve výchozím nastavení mutt neukládá odeslanou poštu, příkazem set record to změníme - nyní se bude skladovaná v adresáři sent. Vytvořené, ale odložené maily, se nám budou ukládat v souboru postponed.

# Ukladej odeslane maily
set record="=sent"
# Ukladej odlozene
set postponed=+postponed

Aby mutt používal pro datumy a podobné věci české zvyklosti, sdělíme mu, aby používal příslušné locales:

# Ceske locales
set locale="cs_CZ"

A teď několik položek týkajících se odpovídání na maily (reply). První způsobí, že se vás mutt nebude ptát, zda-li chcete do odpovědi vložit původní zprávu, ale automaticky tak učiní. Položka set attribution nastavená na tuto hodnotu zase způsobí, že věta uvozující citaci původního mailu nebude vypadat tak:

On 23. lis (Úterý) v 23:38:29 +0100 2004, Filip wrote:
ale takto:
Dne Út, 23. lis 2004, Filip napsal/a:

Záleží na tom, co vám vyhovuje (alespoň myslím, nikde jsem nečetl, že by existovala nějaká norma, doporučující nějaký jednotný standard, ví-li někdo o tom, rád se to dozvím.) Poslední položka nedělá nic jiného, než že vaši signaturu umístí nad citovanou zprávu - někdy vhodné, jindy ne.

# vlož do mailu původní zprávu při odpovídání
set include
# formát úvodu citace
set attribution='Dne %{%a, %d. %b %Y}, %n napsal/a:\n'
# signatura nahoře
set sig_on_top=yes

Položkou send_charset se mutt řídí při kódování zpráv do znakové sady - položky zkouší postupně, dokuď nevyhoví nějaká, která může obsáhnout všechny napsané znaky. Napíšete-li mail bez použití čárek, háčků, kroužků a podobně, bude odeslán v us-ascii. Set charset zase určuje kódování vašeho terminálu. A allow_8bit se nám postará o posílání správné češtiny.

# kodovani terminalu
set charset = "iso-8859-2"
# kodovani mailu, popořadě
set send_charset = "us-ascii:iso-8859-1:iso-8859-2:utf-8"
set allow_8bit
  

A nyní k nastavení odesílání pošty - v minulém díle jsme si nakonfigurovali msmtp, chcete-li používat ten, nastavte set sendmail na cestu k němu. Jestliže používáte postfix, je to ten první řádek.

# posilat postu pres postfix
set sendmail="/usr/sbin/sendmail -oem -oi"
# posilat postu pres msmtp
#set sendmail="/usr/local/bin/msmtp"
  

Nyní pár nastavení k zobrazování, nejprve kritéria řazení. Maily chci mít určitě seřazené podle threadů - to zajistí první příkaz. A v threadech je mít řazené podle data - set sort_aux=date. Poslední nastavení se už týká procházeče souborů (a adresářů) v muttu - například když přidáváte přílohu k mailu - sort_browser=alpha zařídí třídění podle abecedy.

# Řaď maily do threadů
set sort=threads
# Maily v threadech řaď podle data
set sort_aux=date
# V procházeči souborů třiď podle abecedy
set sort_browser=alpha

Ve výchozím nastavení zobrazuje mutt spousty hlaviček, většina z nich mě běžně nezajímá (stejně si kdykoliv můžu zobrazit všechny pomocí klávesy "h" při čtení mailu), tímto nastavením se bude zobrazovat jen pár důležitých, hrd_order nastaví jejich pořadí.

# Zobrazování pouze vybraných hlaviček
ignore *
unignore From To Cc Subject Date Reply-To 
Organization X-Mailer User-Agent
# Pořadí zobrazování hlaviček:
hdr_order From: Subject: To: Cc: Date:
  

Nastavení pro tisk mailů - tyto řádky zařídí, že se mutt před tiskem bude ptát a tisknout se bude přes a2ps.

# Ptej se před tiskem
set print=ask-yes
# Tiskni skrze a2ps
set print_command="a2ps -1gEmail --borders=no --strip=3" 
  

Mutt bude automaticky ke každému mailu přidávat signaturu ze souboru ~/.signature. Příkaz set sig_dashes=no způsobí, že mutt nepřidá před signaturu oddělovač "--\n", toto se ale nedoporučuje - například mutt samotný to používá k rozeznávání signatur. Vypněte, pouze jestliže to vaše signatura již obsahuje.

    set signature = "~/.signature"
   #set sig_dashes=no
  

Prvním příkazem sdělíme muttu kde je uložený soubor s aliasy (soubor obsahující mailovou adresu a jméno, abyste si nemuseli pamatovat složité maily, budeme sice používat abook, ale to nevadí.) Příkaz source způsobí natažení externího souboru a jeho začlenění do muttrc - v tomto případě máme odděleně uložené aliasy a barvy.

set alias_file="~/.mutt/aliases"
source ~/.mutt/aliases
source ~/.mutt/colors
  

Poslední příkazy pro muttrc - přesněji řečeno makra - se vážou na další aplikace. Jedná se o program urlview, který vám umožní vyextrahovat URL z mailu a pak si je jednoduše otevřít ve vašem webovém prohlížeči.

Urlview - můžete použít balíček pro vaši distribuci nebo instalaci ze zdrojových kódů - v tom případě si je stáhněte například zde: http://ftp.debian.org/debian/pool/main/u/urlview/urlview_0.9.orig.tar.gz Rozbalte a nainstalujte klasicky pomocí ./configure;make;make install. A do svého domovské adresáře umístěte soubor .urlview s následujícím obsahem:

REGEXP (((http|https|ftp|gopher)|mailto)[.:][^ >"\t]*|www\.[-a-z0-9.]+)[^ .,;\t>">\):] COMMAND opera -newpage %s

(Okomentovaný ukázkový soubor naleznete v /usr/doc/urlview-0.9/sample.urlview.) Já používám Operu, vy si samozřejmě doplňte váš oblíbený prohlížeč. Teď už stačí do našeho konfiguračního souboru od muttu přidat:

macro index \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
macro pager \cb |urlview\n 'call urlview to extract URLs out of a message'
A při stisku ctrl-b vám pěkně vytáhne URL:

Dalším programem, který je hlavně užitečný ve spolupráci s muttem je abook. Na stránkách projektu jsou ke stažení balíčky pro pár distribucí. A samozřejmě zdrojové kódy - aktuální verze je 0.5.3. Instalace probíhá bez zádrhelu klasicky ./configure;make;make install. Program se spouští příkazem abook - a i bez muttu je to pohodový správce kontaktů. Pro spolupráci s muttem přidejte do konfiguračního souboru:

set query_command="abook --mutt-query '%s'"

Tak, snad jsme si dnes mutt a pár věcí okolo nakonfigurovali podle našich představ - ale na samotné zapnutí programu se opět nedostalo:) Je to trochu schválně, abyste sami začali experimentovat a ohýbat mutt k obrazu svému. V dalším a nejspíše posledním díle o něm si už opravdu napíšeme nějaký ten mail a naučíme se ovládat program samotný.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pochvala 30.11.2004 09:13 Josef Pinc
  L Re: Pochvala 30.11.2004 21:21 Petr Zajíc
    L Re: Pochvala 4.12.2004 19:01 Petr Šigut




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze