LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Enlightenment e17: Univerzální výkonné desktopové prostředí I.

První díl článku o tomto prostředí přinese charakteristiku Enlightenmentu e17 a pohled na vnitřní strukturu jeho komponent.

5.11.2012 10:00 | Petr Ježek | Články autora | přečteno 11014×

Dnes patrně existuje pouze nemnoho uživatelů výpočetní techniky, kteří neslyšeli o operačním systému GNU/Linux v podobě některé z mnoha linuxových distribucí. Obdobně existuje pouze nemnoho uživatelů kteréhokoli operačního systému, kteří slyšeli o desktopovém prostředí Enlightenment, ačkoli jde o prostředí patrně ze všech nejuniverzálnější. Jestliže ve Windows a v MacOS nejsou uživatelé vedeni k možnosti volby okenního manažeru (WM – Window Manager) a jen velmi málo vědí o desktopových manažerech (DM – Desktop Manager) či desktopových prostředí (DE – Desktop Environment), v Linuxu je naopak poměrně běžné si grafické prostředí uživatelsky volit a upravovat. V repozitářích většiny linuxových distribucí je možné najít také Enlightenment, resp. jeho poslední verzi označovanou E17 (DR17).

Jsou to jen pro oko úchvatné klikací omalovánky s realistickým vlněním na ploše nebo jde o něco jiného či o něco více? O tom všem v následujícím textu.

A-Beauty2

Následující text bude členěn na dvě části. První přinese charakteristiku Enlightenmentu e17 a pohled na vnitřní strukturu jeho komponent. V druhé části bude e17 popisován očima uživatele, který se právě rozhodl jej nainstalovat a objevuje jeho specifické vlastnosti a hodnotí je.

první část

Charakteristika a struktura

Enlightenment je zpravidla chápán uživateli i dle svých tvůrců jako odlehčený, rychlý, modulární a značně rozšiřitelný WM s grafickým vyšperkováním. Ostatně, tak tomu bylo až do verze e16 včetně. Současně je ale poukazováno na nebývalé možnosti individuálního grafického nastavení s množstvím efektů, které u jiných WM nenalezneme a které do zavedení Compizu v jiných WM/DM vůbec nebyli. Obdobně zdůrazňování schopností Enlightenmentu e17 nejen ovládat desktopové prostředí, ale současně spouštět aplikace a řídit jejich zobrazení a provádět systémové úkony jako je správa systému a souborů a správa režimu a ukončování prostředí (suspend, reboot...) nesvědčí o strohém WM. Z toho je zřejmé, že Enlightenment e17 má všechny podstatné znaky DM (DE) s výjimkou vlastního systémového manažeru, který by zahrnoval i veškerá administrátorská nastavení. Zato ale toto desktopové prostředí plně využívá širokého pojetí uživatelského prostoru k nastavení toho, co pro uživatele činí práci příjemnější a efektivnější.

Od jiných WM a DM se Enlightenment liší v několika směrech. Podstata odlišností tkví ve vlastních knihovnách, které jsou pro poslední verzi e17 vyvíjeny v rámci EFL (Enlightenment Foundation Libraries), což je zřetelně vidět např. ve srovnání s Xfce či LXDM používajících běžné knihovny pro GTK prostředí. EFL obsahuje následující knihovny:

S ohledem na aktivní odkazy zde postačí pouze základní informace k uvedeným knihovnám. Evas představuje API pro zobrazení textu, obrázků a dalších objektů. Eina je výsledkem snahy o skutečně efektivní implementací API různých typů dat, současně poskytuje nástroje pro řízení sdílení knihoven, správu sdílené paměti a další systémové operace. Edje je knihovnou pro grafické nastavení desktopu, jádro onoho pověstného „eye candy“. Eet zajišťuje efektivní práci s daty pomocí vlastního kompresního a dekompresního algoritmu ke zrychlení práce se soubory a aplikacemi. Ecore nabízí sadu obslužných funkcí zaměřenou na uživatelské pohodlí a ergonomii. Efreet poskytuje propojení se standardy freedesktop.org pro desktopové soubory, menu a ikony. E_Dbus implementuje dbus knihovnu pro vzájemnou komunikaci aplikací na úrovni procesů v rámci IPC (Inter Process Communication). Embryo je vlastní verzí kompilátoru Small, dnes známého jako Pawn. Eeze jako vlastní API umožňuje rychlou a jednoduchou manipulaci se zařízeními prostřednictvím udev. Elementary je programátorský nástroj pro psaní jednoduchých aplikací.

Celé prostředí s Enlightenmentem e17 pak vypadá tak, že toto prostředí fakticky propojuje operační systém s aplikacemi:

Na výše uvedené základní knihovny navazuje další sada knihoven rozšiřující funkce a možnosti v rámci Enlightenmentu. Pokud některá z knihoven není pro účel celého systému funkčně potřebná, není třeba ji v rámci Enlightenmentu instalovat, což je výrazem jeho modulárního charakteru. Vše je navrženo kompatibilně vzhledem k běžně používaným programovým platformám, jako je C++, Perl, Python, Ruby či Javascript. Jinými slovy, uvedené jazyky jsou v e17 použity jak přímo tak jako pojítko na externí prostředí.

Kromě knihoven se autoři neubránili nutkání vyvinout některé vlastní aplikace. Vlastní knihovny k tomu vybízejí, ale současně jde o poměrně náročné programátorské zadání. Proto vlastních aplikací je pro e17 málo a jsou spíše jednodušší z hlediska funkčních vlastností. Tyto aplikace se zpravidla neobjevují jako součást hlavní instalace, ale jsou k dispozici v experimentálních repozitářích distribucí nebo jsou samostatně dostupné z webu. Některé mají obecný charakter jako např. mediální přehrávač Enna, jiné jsou naopak spíše nástroji pro práci s prostředím Enlightenmentu (např. Edje_viewer pro prohlížení souborů s tématy).

Enlightenment e17 je principiálně multiplatformální prostředí. Lze jej používat nejen v Linuxu, pro nějž je primárně vyvíjen, ale také v desktopových (BSD, Solaris, Mac, Windows) i mobilních (Openmoko, WinCE...) systémech.

 

Serverové použití pochopitelně nedává u graficky orientovaného DM smysl a z tohoto důvodu také v e17 chybí např. přesnější a kompletnější nastavení HW komponent. Hardwarová podpora zahrnuje kromě běžných desktopových PC s 32 i 64bitovými procesory také různá mobilní zařízení včetně většiny verzí ARMu. I odtud je vidět, že Enlightenment nezapomíná na rychle rostoucí trh lehkých mobilních a mikro zařízení zpravidla využívajících energeticky úsporné HW platformy ARM. Tvůrci Enligtenmentu nicméně upozorňují, že míra podpory se pro různé konkrétní systémy a zařízení může lišit a doporučují v případech nejistoty a problémů kontaktovat vývojáře.

Instalace

Když už jste zjistili základní informace o Enlightenmentu e17, je tu vysoká pravděpodobnost, že se vám nejen zalíbil, ale že nemůžete odolat jeho instalaci. V takovém případě jistě poslouží následující řádky a pár ilustrací, aby se ušetřily rozpačité okamžiky při zjištění, že něco je jinak než jsme zvyklí. Takže do toho.

Jelikož se v oblasti ICT koncentruji na práci na platformě GNU/linux, bude toto omezení plně aplikováno v následujícím textu. Ostatně, Enlightenment, jak již bylo výše uvedeno, je primárně prostředím pro Linux. Není tedy divu, že se s ním můžeme setkat u většiny běžných distribucí. Pokud vezmeme ty základní s ohledem na rozšířenost (včetně derivátů a komerčních verzí), pak Enlightenment nalezneme v repozitářích Debianu (Ubuntu, Mint, ...), Opensuse (SUSE), Fedory (RHEL), Mageiy (Mandrivy), Archlinuxu, Gentoo i Slackware. Kromě toho vznikají i specifické distribuce s Enlightenmentem jako preferovaným prostředím, např. Bodhi Linux (derivát Ubuntu), Sabayon (Gentoo), PClinuxOS (Debian), YellowDog (RHEL/CentOS) a další, využívající s výhodou vlastností Enlightenmentu e17.

Instalační nároky odpovídají množství vybraných modulů. V Archlinuxu, v němž přednostně pracuji, zabere instalace Enlightenmentu se všemi základními a několika doplňkovými knihovnami cca 70 MB diskového prostoru, což je s ohledem na vlastní knihovny relativně málo, pokud budeme srovnávat třeba s výrazně odlehčeným LXDE, které ale používá univerzální GTK knihovny a k rozumné funkčnosti vyžaduje další GTK utility. Náročnost na datový tok při stahování závisí přirozeně na distribuci, správci balíčků, na datové kapacitě připojení a datové propustnosti systému repozitáře.

Struktura balíčků se mezi distribucemi liší, což signalizuje různou míru podpory Enlightenmentu e17 v dané distribuci Linuxu. V Archlinuxu je podpora na vysoké úrovni a ze základních repozitářů se stahují všechny knihovny nezbytné pro rozšířené použití tohoto DM. Na obrázku níže je dobře vidět struktura stahovaných balíčků ze standardního repozitáře.

 Dále jsou zde k dispozici oficiálně nepodporované balíčky z uživateli plněného repozitáře AUR (Arch Users Repository). Správce balíčků pacman zde rozlišuje mezi samotným WM e16 (e nlightenment) a kompletním aktuálním DM e17 ( e17-svn). Na tomto příkladě lze ukázat, že samotná instalace nepředstavuje žádný zásadní problém, je pouze vhodné vědět, jakou verzi a které balíčky (knihovny) je žádoucí instalovat. Především témata Enlightenmentu jsou zpravidla zabalena do jednoho objemného balíčku a mohou zůstat nevyužita a zabírat pouze prostor.

Instalace Enlightenmentu e17 je v Archlinuxu spojena s defaultním nastavením nejen grafických prvků, ale i aplikací spustitelných z panelu a XDG menu, které je vytvořeno detekcí aplikačních souborů s příponou . desktop v /usr/share/applications. Prostředí také přebírá základní nastavení HW podle udev a podle systémové a uživatelské konfigurace v rámci nastavení Archlinuxu.

V jiných distribucích záleží na tom, zda je Enlightenment preferovaným prostředím nebo zda jde pouze o doplňkovou instalační možnost.  V prvním případě je Enlightenment po instalaci distribuce již defaultně nastaven s ohledem na distribuční specifika podle voleb v instalátoru distribuce a podle automatické detekce. Jinde se implicitní nastavení omezí zpravidla na základní nastavení menu (je-li k dispozici XDG, pak podle něj) a aplikačního bloku Jsou-li nainstalovány jiné DM, pak se jejich nástroje objeví v nabídce nastavení Enlightenmentu.

Autor pracuje jako vysokoškolský pedagog a ekonom, vyučuje informační systémy a používá PC s Archlinuxem.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Enlightenment 6.1.2013 09:36 littleon




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze