LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Arduino II.

V tomto díle se již přesuneme k software. Ukážeme si, jak nastavit uživatelské prostředí pro Arduino v Linuxu a Windows a jak ho v těchto systémech připojit a programovat. Ukážeme si i jednoduchý program, který nám umožní blikat LED diodou.

27.11.2011 14:00 | Zbyšek Voda | Články autora | přečteno 25122×

V minulém díle jste se mohli dozvědět, co to vůbec arduino je, jeho historii, jeho typy a možné nástavby. Budeme vycházet ze situace, že už jsme si Arduino koupili a to nám teď leží na stole. Podmínkou je mít PC. Arduino IDE (Integrated Development Environment = integrované uživatelské prostředí) je v dnešní době k dostání pro Windows, Linux i pro Apple OS. S Apple OS bohužel zkušenosti nemám, stručný návod pro Windows a Linux vám ukáži. Systémy po připojení automaticky nainstalují ovladače pro Arduino. My však budeme potřebovat Arduino IDE pro jeho programování.


Instalace IDE

Instalace pro Linux

V tomto případě budou mít situaci nejlehčí zřejmě uživatelé Ubuntu. Bohužel s ostatnímy Linuxy nemám zkušenosti, nevylučuji tedy, že jinde to nemůže jít ještě snáz. Uživatelům Ubuntu stačí spustit centrum software pro Ubuntu a do vyhledávače napsat Arduino. Objeví se Arduino IDE s ikonkou zobrazenou výše. Poté zmáčkněte tlačítko instalovat, a první část instalace je za Vámi. Máte li jiný Linux než Ubuntu, nezoufejte. Stačí si ze stránek Arduina v sekci Download stáhnout verzi Arduino IDE pro Linux a poté spustit. Tento postup nevyžaduje instalaci. Když se vše bez problémů vydařilo, můžete Vaše Arduino připojit. PC automaticky rozpozná přidané zařízení. Tímto je hotové připojení.

Instalace pro Windows

Postup je stejný jako pro Linux. Ze sekce Download stáhněte IDE pro Windows. Rozbalte archiv na vámi požadované místo a spusťtě kliknutím na ikonu Arduina. Připojte Arduino, a Windows automaticky nainstaluje potřebné ovladače.

Arduino IDE

Nyní se přesuneme k popisu uživatelského prostředí. Jeho design je ve všech operačních systémech stejný (až na pár drobností). Pozice a funkce všech tlačítek se nemění. V současné době je nejnovější verze IDE 0023.

  • Toto tlačítko zkompiluje ("přeloží") váš kód do Arduinem čitelné podoby. Pokud je v kódu nějaká chyba, program vás na ní upozorní jejím zvýrazněním.
  • Zastaví běh kompilace nebo upload (nahrávání) do Arduina.
  • Vytvoří nový soubor
  • Po kliknutí se objeví nabídka s Vašimi projekty a příklady (které jsou součástí IDE).
  • Uloží soubor
  • Zkompiluje a nahraje program do Arduina
  • Spustí sériovou komunikaci (bude vysvětleno později)


V menu Tools v podseznamu Boards vyberte váš typ Arduina. Arduino ADK v seznamu mít nebudete. Zatím není v IDE zahrnto a lze ho tam vložit upravením zdrojového kódu IDE. Pokud máte o postup jak přidat Arduino ADK zájem, napište mi to prosím do komentářů. Ostatní typy (kromě těch nejnovějších) jsou však v IDE zahrnuty a neměl by s nimi být žádný problém.


Tento obrázek by se vám měl ukázat ve Windows. V Linuxu bude jediná změna a to místo COM10 bude napsáno přibližně: /dev/ttyACM0. Pro správnou funkci IDE musí být tento řádek zaškrtnut (kliknutím). Pro vysvětlení názvu COM se vrátím kousek do historie. Když se podíváme na zadní desku nějakého staršího počítače, měly bychom zde najít sériové porty. Sériové porty mají označení COM. Používaly se k připojování zařízení jako pokladní terminály, tiskárny etiket, nebo jednoduché zobrazovací jednotky. Jelikož byl tento port pro takovéto zařízení jako dělaný, našel své uplatnění i v programátorech pro mikroprocesory. I jeden z prvních typů Arduina (Arduino Serial) se programoval přes tento port. Když chceme dnes připojit něco se sériovým portem, musíme si většinou buďto pořídit přídavnou kartu k PC, nebo si koupit USB-COM převodník. Ten má v sobě malý čip, který vytváří virtuální sériový port. Ve verzích Arduina s USB je tento čip přímo na desce.


První program

Struktura

Už se pomalu dostáváme k prvnímu programu. Ještě předtím je však důležité seznámit se se základní syntaxí (strukturou) programu. Pro komentáře v jazyce wiring se používá značka //. Vše co je za touto značkou překladač ignoruje. Je to však pouze v oblasti jednoho řádku. Pokud chceme komentář na více řádků, použijeme /*text komentáře*/. Vše mezi /* a */ je bráno jako komentář bez ohledu na to, kolik řádků je mezi nimi.

V IDE si otevřete menu File a dále postupujte podle obrázku. Objeví se kód níže. Já ho pro jednoduchost přeložím a dovysvětlím.



void setup() { 

  // zde je kód, který proběhne pouze jednou 

}

void loop() {

  /* tento kód bude probíhat stále dokola, až do odpojení napájení nebo nahrání jiného programu */

}

Blikáme LEDkou


void setup() {                

  // tento kód proběhne jen jednou

  pinMode(13, OUTPUT);   // nastaví zdířku(pin) 13 jako výstup(=output)  

}

void loop() {

  //tento kód se bude neustále opakovat

  digitalWrite(13, HIGH);  // na pinu 13 nastavit logickou 1(=proud prochází, LED svítí)   

  delay(1000);              // počká 1000 milisekund = 1 sekuda  

  digitalWrite(13, LOW);    // nastaví logickou 0   

  delay(1000);              // počká sekundu   

}  

Úkol

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze