LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> HTML (16) - rámy

Nejen z tabulek a formulářů živ je web, dnes se tedy podíváme co jsou to rámy a jak se v html používají.

23.9.2004 10:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 32678×

Co to jsou rámce?

Při formátování našeho dokumentu si můžeme vybrat z několika způsobů (technologií). Dříve se stránky forámátovaly především pomocí tabulek. To byl jediný způsob, jak docílit prakticky stejného zobrazení ve všech prohlížečích. Tento způsob se udržel až do dnešních dob. Pokud ale napíšete celé stránky do tabulkového layoutu, má to své nevýhody: kód je zbytečně velký, nepřehledný a při aktualizaci se v něm špatně orientuje (je pravda, že orientace v mnoha vnořených tabulkách se dá natrénovat, ale není to to pravé) a navíc pokud si chce naše stránky prohlédnout uživatel se zrakovým postižením, který používá nějaký program pro čtení textu na stránkách, bude mu je jeho program číst jako by slo o vnořené tabulky, takže se k požadovaným informacím dostane jen velmi těžko. Z těchto (a dalších) důvodů se hledala za tabulkový design náhrada.

Touto náhradou jsou kaskádové styly (CSS), které umožňují vytvářet na stránkách stejné struktury jako tabulky (a přidávájí i mnoho dalšího)a navíc jsou mnohem ohleduplnější k velikosti stránek (můžete si pravidla pro formátování celých stránek napsat do jednoho souboru, který budete vkládat do všech stránek - tento soubor se přitom načte jen jednou, při dalších použitích už se bude načítat z cache.) Více o kaskádových stylech se můžete dozvědět z Vaškova seriálu. Kaskadové styly mají jednu velkou nevýhodu v tom, že jsou poměrně novou technologii. Z toho pramení, že autoři prohlížečů ještě stále zapracovávají funkce CSS do svých prohlížečů (U otevřených aplikací to není až takový problém, nejvíce bohužel zaostavá jeden nejmenovaný nejpoužívanější :( prohlížeč a jeho funkce se zřejmě nezlepší minimálně do roku 2006, na který je ohlášena nová verze.). Podpora v prohlížečích je asi to jedinné, co brání CSS v opravdu masovém nasazení. I dnes se vytváří weby formátované jen pomocí CSS, ale stále jich není většina.

V dnešní době se tedy obě tyto možnosti prolínají a weby se dost často tvoří jako mix tabulkového layoutu, který je dotvořen v CSS.

V případě, že se vám z jakéhokoli důvodu nelíbí představa, že své stránky budete formátovat pomocí jednoho z popsaných způsobů, nezoufejte. Existuje ještě jakási třetí cesta. A tou jsou právě rámce.

Rámce přináší do html možnost rozdělit stránku na několik samostatných částí. Do každé části stránky můžete vložit jeden html soubor, který se potom zobrazí v území, které jste pro něj při vymezování prvku připravili (pokud by se stránka nemohla do určeného prostoru vejít, objeví se po jeho stranách lišty - pokud jste je nezakázali vytvářet.)

Jak vytvořit stránku s rámci

Možná se zeptáte zda má vůbec cenu učit se rámce, když se dnes dá už prakticky vše vytvořit pomocí CSS. V téhle oblasti se webmasteři dost odlisuji, někteří jsou pro používání rámů, jiní jsou v naprosto neoblomné opozoci.. Můj osobní názor je takový: že určitě má smysl zjistit si, co že to vlastně rámy jsou a jak se dělají, ale nejspíš je příliš v praxi nevyužijete...

Stránky s využitím rámců mají tu zvláštnost, že hlavní stránka, neobsahuje žádný běžně zobrazovaný text, ale pouze definici rozložení jednotlivých oblastí na stránce a další doplňující informace.

Kromě toho musíme použít i speciální hlavičku pro definici stránky s rámci. O tom jsme si již povídali v prvním díle našeho seriálu. Hlavička dokumentu bude vypadat například takto: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Frameset//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/frameset.dtd">

Po tradiční hlavičce přijde další změna místo elementu <body> použijte element <framset>. Jde o párový tag a ukončovací tag je povinný.

V dnešním dílu si ukážeme, jak vytvořit stránku, kterou rozdělíme na část pro menu a na část pro zobrazování vlastního textu.

Levý sloupec pro menu bude široký 150 pixelů a pravý sloupec chceme mít roztažený až do konce stránky. K tomu nám poslouží atribut cols="" v elementu <framset>. Jako jeho hodnotu zadáme šířku pro jednotlivé sloupce, tedy: 150, *. Hvězdička označuje zbývající místo po rozdělení stránky pro části s fixní velikostí.

Nyní nadefinujeme obsah jednotlivých částí stránky. Poslouží nám k tomu element <frame> a jeho atribut src="". Jako jeho hodnotu uvedeme cestu k souboru (stránce), který chceme vložit do stránky, např.: menu.html

Element <frame> je nepárový a musíme ho zavolat pro každu část stránky, kterou jsme nadefinovali, takže v našem příkladu budou potřeba dvě použití elementu <frame>

Nakonec můžeme připsat mezi párový tag <noframes> informaci pro návštěvníky, kteří mají prohlížeč, který nepodporuje rámy.

A nyni celý příklad (bez určení typu dokumentu a hlavičky):

<frameset cols="150, *">
<frame src="menu.html">
<frame src="hlavni.html">
</frameset>
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Příště se podíváme na další příklady použití rámců a probereme si všechny pouzitelné atributy.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chybicka 23.9.2004 14:52 David Stefka




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze