LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> HTML (20) - dokončujeme

Seriál o HTML se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, dnes si projdeme elementy, na které se v předchozích dílech nedostalo.

21.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 19852×

address

Element <address></address> slouží pro vložení kontaktních informací do stránky. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V prohlížeči se obsah elementu <address></address> většinou zobrazí jako obyčejný text. Specifikace neuvádí žádnou povinnou formu (font, velikst, barvu...), jakou by se měl obsah tohoto elementu zobrazit.

Do <address></address> můžete napsat jakýkoli kontakt na autora stránek. Nezáleží na tom, jestli sem zapíšete e-mail, ICQ# nebo úplnou fyzickou adresu.

blockquote a q

Pro vkládání citátů můžeme použít element <blockquote></blockquote> (pro vložení citace delšího samostatného textu - bloková citace), respektive <q></q> (pro kratší text - řádková citace). Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tyto elementy je definovaný jen jeden speciální atribut - atribut cite="". Jeho hodnotou je URL-adresa, ze které naše informace pochází. Dále můžeme použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup.

Prohlžeče většinou zobrazují blokovou citaci jako blok textu, který je odsazen z jedné nebo z obou stran od ostatního textu. Řádková citace by měla být zobrazena bez úprav, ale podle specifilkace by se okolo řádkové citace měly objevit uvozovky. Jejich tvar určuje nastavení jazyka (samostatnich) jazyk nastavujeme v atributu lang="" ).

Na vkládání uvozovek do článků se ale bohužel nelze spolehnout. Některé prohlížeče nic takového nedělají. Proto autoři specifikace doporučují použití CSS pro srozumitelný? a tvoří rychlý kód stránky.

div a span

Podobně jako jsme v předchozí části článku mluvili o blokových a řádkových citacích, tak můžeme definovat i blokové <div></div> a řádkové <span></span> formátovací oblasti. Tyto oblasti se zformátují podle toho, jaký formát jim nastavíte - například pomocí CSS. Otevírající i uzavírající tagy jsou povinné. Pro tento element nejsou definované žádné speciální atributy, takže můžete použít už dobře známé atributy id, class, lang, dir, title, style, align, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup, které jsou definované pro většinu elementů HTML.

V případě těchto elementů vám mohu snad jen poradit, abyste si dávali dobrý pozor, co vkládáte mezi blokové formátovací značky a co mezi řádkové. O pravidlech v CSS to platí dvojnásob. Pokud nějaké pravidlo, které se může vykonat jen v bloku, vložíte do řádkového formátovacího bloku, pravidlo se neprovede.

ins a del

Na stránce můžete také označit části textu, které jsou nově vložené (element <ins></ins>) nebo které na stránce dříve byly, ale už neplatí (element <del></del>). Otevírající i uzavírající tagy jsou u obou elementů povinné. K dispozici máte kromě tradičních atributů (id, class, lang, dir, title, style, onclick, ondblclick, onmousedown, onmouseup, onmouseover, onmousemove, onmouseout, onkeypress, onkeydown a onkeyup) i atribut datetime="", který určuje, kdy byla změna provedena. Datum zapisujte ve formátu YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD. První T musí být velké a píše se jako oddělovač datového údaje od jeho časové části. Dalším speciálním atributem je cite="", jeho hodnotou je URL-adresa na zdroj informací nebo na důvod změny dat na stránce.

To jak zobrazí prohlížeč data v elementech <del></del> a <ins></ins> je u každého prohlížeče individuální. Ve většině prohlížečů platí ale pravidlo, že data v elementech <del></del> jsou přeškrtnutá. Pokud ale chcete mít jistotu, že se vše zobrazí jednotně ve všech prohlížečích, měli byste použít CSS.

Komentáře

Zatím jsem neprozradil, že v HTML můžete používat také komentáře, kterými si můžete svůj kód zpřehlednit a usnadnit si tak orientaci v něm. Za komentář je v HTML považován text uzavřený mezi zahajovací značku <!-- a ukončovací -->. Není možné do sebe zanořovat několik urovní komentářů, protože ukončující sekvence znaků --> ukončí naráz všechny otevřené komentáře.

Jak může vypadat kus okomentovaného kódu si ukážeme na příkladu:

<!-- zacatek definice rozlozeni ramu (pravy sloupec 150px, levy zbytek) -->
<frameset cols="150, *">
<!-- pripojeni menu.html do leveho sloupce -->
<frame src="menu.html">
<!-- pripojeni hlavni.html do praveho sloupce -->
<frame src="hlavni.html">
<!-- konec definice ramu -->
</frameset>
<!-- zprava pro uživatele s prohlížeči bez podpory rámů -->
<noframes>
Váš prohlížeč bohužel nepodporuje rámce.
</noframes>

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

:o) 26.10.2004 12:41 Olda Matouš
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze