LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> HTML (18) - rámy 3

V minulém díle jsme si ukázali několik příkladů, jak se dají po stránce rozložit rámy. Dnes si ukážeme zbývající atributy spojené s rámy.

7.10.2004 15:00 | Pavel Kácha | Články autora | přečteno 17648×

Atributy pro <frameset>

Pro <frameset> už známe atributy rows="" a cols="". Kromě nich můžeme použít i známé atributy id="", class="", title="", style="", onload="", onunload="".

Jejich význam je myslím dostatečně jasný z předchozích dílů, kde se mnohokrát objevily. Jediný atribut, který možná ještě nemáte dostatečně zažitý je onunload="". Tento atribut má význam ve spojení se scriptovacími jazyky (JavaScript a další) a kód, který je uveden jako jeho hodnota, se provede při opouštění stránky. Je to přesný opak atributu onload="", který provádí kód uložený jako svou hodnotu při načítání stránky.

Atributy pro <frame>

Pro element <frame> máme bohatší výběr než u <frameset>. Samozřejmě, že i u tohoto elementu jsou definovány atributy id="", class="", title="", style="". Použít můžeme i další atributy, teď si je všechny probereme.

name=""

Tento abribut přiřadí jméno právě definovanému rámci. Jméno napište jako hodnotu tohoto atributu a musí začínat písmenem anglické abecedy, další znaky už mohou být libovolné, ale myslím, že s anglickou abecedou naprosto bez problémů vystačíte i pro ostatní znaky v názvu, je to způsob, jakým se dá celkem dobře předejít problémům se špatným kódováním při přenosu nebo na straně klienta.

Pokud budete chtít otevírat například odkazy z menu v "hlavním" okně (předpokládejme klasický design s jednou lištou vlevo), stačí si rámce pojmenovat (nejlépe oba, ale stačí pojmenovat jen ten, do kterého chce zobrazovat odkazy) a potom používat u odkazů atribut tagret="", kde jako hodnota bude jméno rámu, kam chcete odkaz zobrazit.

Pro usnadnění práce můžete použít v hlavičce element <base>, kterým nastavíte, absolutní URI, ke kterému se budou všechna relativní URI na stránce odkazovat. Atributem tohoto elemmentu je href="", který slouží pro určení přesné adresy. Dalším atributem je target="", kterým právě určíte výchzí rám. Pokud je ale u odkazu definován napevno jiný rám než výchozí, použije se hodnota definovaná pro konkrétní odkaz. Další informace o atributu target="" se můžete dočíst v díle o odkazech.

longdesc=""

Hodnotou atributu je odkaz na "dlouhý popis" rámu a jeho obsahu, může doplňovat základní popis z atributu title="". Tento atribut najde využití hlavně na ne-vizuálních mediích.

src=""

O tomto atributu jsme si již říkali. Jak jistě víte, slouží pro určení zdroje odkud se má brát obsah rámce. Cestu k souboru můžete zadat absolutně i relativně.

noresize

Tento atribut nemá žádnou hodnotu. Pokud ho zapíšete do zdrojového kódu, dáte tím prohlížeči pokyn, že rámeci se nesmí měnit rozměry - rámce bude mít neměnnou velikost.

scrooling=""

Tímto atributem dáváme prohlížeči najevo, jak má pracovat s posuníky na okrajích rámce. Vybrat si můžeme ze tří hodnot: auto (posuvníky se použijí pokud je to nutné; výchozí hodnota), yes (posuvníky se objeví vždy), no (zakáže zobrazovat posuvníky).

frameborder=""

Běžně je mezi rámci vidět čára, která je odlišuje. Pokud ji nechcete zobrazovat, nastavte hodnotu tohoto atributu na 0 (nula), pokud se nám líbí, můžeme si jejich zobrazování pojistit pomocí hodnoty 1 (jedna).

marginwidth=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na levé a pravé straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z šířky rámu..

marginheight=""

Tímto atributem nastavujeme odpstup obsahu rámu od jeho okrajů na horní a dolní straně. Jako hodnotu můžeme použít číslo zadané v pixelech nebo jako procentuální část z výšky rámu..

Element <iframe>

Rámy nemusí vždy zabírat celou plochu obrazovky. Může nastat i případ, že máte stránky napsané bez rámů, ale na jednom místě by se vám hodilo jakési okno s vloženým externím souborem. Přesně tento problém řeší element <iframe></iframe>, který na stránce vytvoří plovoucí rám, podobný prvku <textarea>, který znáte z formulářů. Jde o párový element, ukončovací znak je povinný.

<iframe> má stejné atributy jako obyčejný <frame> - jedinou změnou je, že nemá atribut noresize, což je pochopitelné, protože tento prvek má velikost pevně stanovenou. Kromě atributů vypůjčených od <frame>, disponuje <iframe> i třemi dalšími:

height=""

Tímto atributem nastavíte výšku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat výšku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

width=""

Tímto atributem nastavíte šířku prvku, jako hodnotu můžete zadat číslo, které bude označovat šířku v pixelech nebo ji můžete vyjádřit procenty.

align=""

Můžete si určita, jak má být prvek na stránce zarovnaný. Použití je stejné jako u obrázků.

Mohou nastat problémy?

V případě, že prohlížeč neumí pracovat s <iframe>, zobrazí se místo stránky načtené pomocí src="" jen text, umístěný mezi <iframe> a </iframe>, proto je dobré, do těchto informací uvést i odkaz na stránku, která se v rámu měla objevit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

scrooling=&quot;&quot; 26.9.2006 21:59 sepo
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze