Firefox - rozšíření
Jedním z největších kladů prohlížeče Firefox je nabídka rozšíření, kterými můžete upravit prohlížeč podle Vašich představ.
2.12.2004 11:00 |
Vladimír Jarý
| Články autora
| přečteno 15803×
Firefox - rozšíření
Na Firefox jsem přešel po ročním používání Opery. Nejprve jsem si říkal, že Firefox v porovnání s Operou nic neumí, ale pak jsem objevil rozšíření. A o nich bude tento článek.
Nejprve zmíním rozdíl mezi rozšířeními (extensions) a zásuvnými moduly (plug-ins). Zásuvné moduly umožňují prohlížet ve Firefoxu různé typy souborů nebo objektů webových stránek. Mezi oficiálně podporované plug-iny patří Java, Macromedia Flash, Macromedia Shockwave a RealMedia. V případě, že otevřete stránku, která k zobrazení potřebuje některý zásuvný modul, bude Vám nabídnuto automatické stažení instalačního balíčku. Konkrétní kroky ovšem závisí na daném modulu.
Rozšíření jsou balíčky (příponou souboru je xpi), které určitým způsobem vylepšují funkci prohlížeče nebo dokonce funkce přidávají. Většina rozšíření je napsaná v jazyce XUL - XML User interface Language. K instalaci stačí kliknout na odkaz vedoucí na dané rozšíření. Seznam nainstalovaných rozšíření naleznete pod položkou Nastavení - Rozšíření v hlavní nabídce. Zde můžete také provádět aktualizaci nebo nastavování jednotlivých rozšíření.
Kde sehnat rozšíření?
Asi nejpohodlnějším způsobem je použít stránky Mozilla Update, jednotlivá rozšíření jsou zde řazena podle kategorií (Novinky, Vzhled, Bezpečí, Soukromí, Hledání, Vývoj a další), uživatelé mají možnost hodnocení a komentářů. Autoři kladou velký důraz na bezpečnost, spojení probíhá přes šifrovaný protokol https. Stránky jsou pouze v angličtině, pokud dáváte přednost českému jazyku, podívejte se na portál Czilla. Zde naleznete některá rozšíření lokalizovaná do češtiny. Před instalací z jiných zdrojů budete muset daný server přidat do seznamu důvěryhodných serverů.
Nyní se už podívám na některá zajímavá rozšíření:
1. Adblock
Toto rozšíření slouží k blokování reklamy na webových stránkách. Adblock umí blokovat obrázky, skripty, flashové animace nebo celé iframy (vnořené rámce). Princip je jednoduchý, uživatel zadá adresy reklamních serverů a rozšíření zakáže nahrávání dat z blokovaných adres. Adblock umí vypsat seznam všech blokovatelných elementů na stránce, poté kliknutím jednotlivé elementy přidáte na černou listinu. Černou listinu je možné exportovat/importovat do/z textových souborů. Na internetu je možné takové seznamy stáhnout, stačí chvilku hledat :-). Účinnost je překvapivě vysoká, po zadání několika málo adres se zbavíte většiny reklamy.
2. All in one gestures
Silně návykové rozšíření přidávající možnost používat prohlížeč pomocí pohybů myši. Ve výchozím nastavení je nadefinována celá řada gest - pro pohyb v historii, zobrazení zdrojového kódu nebo třeba zobrazení informací o Cookies - a další lze dodefinovat. Nováčci jistě ocení možnost zobrazovat při použití gest stopu myši.
3. Googlebar
Googlebar přidá lištičku umožňující okamžitý přístup k velkému množství (i méně známých) funkcí vyhledávače Google (prohlédávání diskuzních skupin, stránek univerzit, podle operačního systému ...). Nevýhodou je, že toto rozšíření zabírá velkou část okna, což může vadit zejména na nižších rozlišeních.
4. Google pagerank status
Je jednoduché rozšíření určené zejména pro webmastery. Jak název napovídá, slouží k zobrazování Google page-ranku (hodnocení stránek).
5. Paste and Go
Něco pro notorické lenochy. S tímto rozšířením už nemusíte po vložení adresy do adresního řádku tisknou Enter :-D
6. FlashGot
FlashGot nabízí integraci Firefoxu s oblíbenými download managery pro Windows (Getright, Leechget ...), pro Linux (Aria, Downloader4X) i MacOS (iGetter). Toto rozšíření dále umožňuje hromadné stahování souborů (přes položku v kontextové nabídce FlashGot All), například obrázků z galerií (nabídka Build Gallery).
7. FireFTP
Jedná se o FTP klienta s překvapivým množstvím funkcí (s ohledem na velikost rozšíření - pouhých 55kB). Po nainstalování a nezbytném restartování prohlížeče se v nabídce Nástroje objeví nová položka - FireFTP. FireFTP se otevírá v nové záložce nebo novém okně, podle Vašich představ. FireFTP podporuje pasivní i aktivní režim, navázání přerušeného stahování, změnu atributů souborů nebo připojení přes proxy. Rozšíření je přeložené do češtiny.
8. Image Zoom
Umožňuje zvětšování nebo zmenšování obrázků od 10 do 400%
9. Plain Text Links
Označte text, klikněte pravým tlačítkem a vyberte Open selected url nebo Open selected url in new tab. Pokud je označeným textem platná url adresa, přesunete se ni bez nutnosti práce se schránkou. Velice užitečné při procházení diskuzních fór, která nepodporují vkládání tagů.
10. Tabbrowser preferences
Jedno z nejužitečnějších rozšíření. Zpřístupní skryté volby pro prohlížení v panelech. Už žádné otevírání nových odkazů v separátním okně (funguje i na okna otevíraná Javascriptem). Navíc přidá na lištu s otevřenými panely tlačítko Nový panel.
11. Sage
Ne každému vyhovuje implementace formátů pro syndikování obsahu v podobě aktivních záložek Firefoxu. Sage je plnohodnotný agregátor formátů RSS (0.9x,1.0,2.0) a Atom. Umí automaticky aktualizovat zdroje, vyhledávat zdroje na webových stránkách nebo importovat OPML svazek (jedná se o soubor s adresami zdrojů). Seznam zdrojů se zobrazuje v postranní liště, obsah zdroje potom v podobě webové stránky (můžete si upravit styl).
12. ChatZilla
Jedná se o jednoduchý klient IRC (Internet Relay Chat) napsaný v Javascriptu a XULu. Podrobný manuál k tomuto rozšíření naleznete na MozTips
13. Web Developer
Toto rozšíření je nutností pro každého, kdo to myslí s tvorbu webu vážně. Obsahuje celou řadu možností úpravy vzhledu stránky pro potřeby ladění - zobrazení stránky bez stylů, skrytí obrázků, simulace textového prohlížeče, zobrazení hlaviček, cookies. Dále s Web developerem můžete přímo upravovat CSS styly nebo odeslat stránky k validaci. Kompletní seznam vlastností je k dispozici na stránkách rozšíření http://www.chrispederick.com/work/firefox/webdeveloper/features/
14. Colorzilla
Jedná se o kapátko pracující několika barevnými režimy (RGB a hexadecimální kód barvy), generátor barevných schemat a také o měřič vzdálenosti mezi dvěma místy na stránce.
15. FoxyTunes
Rozšíření přidá možnost "dálkového ovládání" řady přehrávačů multimédií (amarok, xmms, juk, winamp, windows media player, iTunes). Ke stažení je několik pěkných skinů.
16. Image Show-hide
Přidá nové tlačítko, které přepíná zobrazování obrázků. Bohužel je při použití nutné znovu načíst stránku. Po nainstalování musíte toto tlačítko ručně přetáhnout na hlavní panel nástrojů.
17. SecurePassword Generator
Poskytuje dialog pro vygenerování bezpečného hesla.
18. Autoform
Autoform umožňuje automatické doplňování webových formulářů. Rozšíření přináší správu virtuálních uživatelů, hesla chráněná algoritmem 3DES a správu uchovaných hodnot.
19. ForecastFox
Toto rozšíření, které se dříve nazývalo WeatherFox, doplní prohlížeč o funkci předpověď počasí. Informace o počasí jsou čerpány ze serveru Weather.com. Z českých lokalit jsem nalezl Prahu (Prague), Brno, Ostravu a Plzeň (Pilsen). Rozšíření je vysoce přizpůsobitelné - můžete si vybrat na kolik dní dopředu chcete dostávat předpověď, můžete prostřednictvím profilů monitorovat více míst. Předpověď lze umístit na téměř libovolné místo prohlížeče, třeba do stavového panelu.
20. Sessionsaver
S pomocí Sessionsaveru lze ukládat a načítat relace – tedy otevřené panely s historií (opět oblíbená funkce převzatá z Opery :-)). Toto rozšíření můžete nalézt na Extension Mirroru
Toto samozřejmě není úplný seznam rozšíření, jenom na Mozilla Update jich je přes 150. Pokud jsem opomenul nějaké Vaše oblíbené, neváhejte a přispějte k diskuzi pod článkem :-).
Verze pro tisk
|
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
|
|
![>](img/sipka2.png)
Vyhledávání software
![>](img/sipka2.png)
Vyhledávání článků
28.11.2018 23:56 /František Kučera Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1
12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz 22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář
6.11.2018 2:04 /František Kučera Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář
18.9.2018 23:30 /František Kučera Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář
9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz 20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business.
Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář
12.8.2018 16:58 /František Kučera Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář
16.7.2018 1:05 /František Kučera Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář
Více ...
Přidat zprávičku
![>](img/sipka2.png) Poslední diskuze
31.7.2023 14:13 /
Linda Graham iPhone Services
30.11.2022 9:32 /
Kyle McDermott Hosting download unavailable
13.12.2018 10:57 /
Jan Mareš Re: zavináč
2.12.2018 23:56 /
František Kučera Sraz
5.10.2018 17:12 /
Jakub Kuljovsky Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?
Více ...
|