LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Rozhovor s Tomášem Matějíčkem

Dnes jsme se zeptali ...

6.3.2006 06:00 | František Hucek | Články autora | přečteno 12711×

Jméno: Tomáš Matějíček

Věk: 26

Povolání: IT specialista, v současnosti pracuji pro firmu Portus s.r.o.

Koníčky: počítače, americké filmy, a i když na to v poslední době nevypadám, posilování.

Stav /svobodný, ženatý,../: momentálně zadaný :) Už asi rok chodím s jednou třicítkou :)

Nějaké foto? :) Fotečku mám tady nebo tady. Jinak možná by se dalo použít i tohle, ale obávám se jestli to není moc erotické :^)

Obligátní otázka, jak jsi se vůbec dostal k linuxu?

Na vysoké škole jsme měli počítačovou učebnu se Solarisem a Linuxem. Linux se mi už tenkrát zdál o dost hezčí a mě, jakožto programátora, upoutala mocná příkazová řádka. To se ve Windows nevidí.

Jak vznikla distribuce Slax?

Zkoušel jsem udělat bootovatelné instalační CD se Slackwarem, a při té příležitosti mě napadlo, jak systém z CD rovnou rozběhnout. Své první "Slackware Live CD" jsem ukázal pár kamarádům a díky nim jsem pak pokračoval s vylepšenějšími verzemi. Jméno SLAX přišlo na svět až asi rok poté, kdy mi Patrik Volkerding (tvůrce Slackware) vysvětlil, že nesmím v názvu svého Live CDčka používat slovo "Slackware", neb je to trademark.

Slax je založen na Slackware a KDE, proč zrovna tato volba?

Ani nevím. Slackware byl první Linux co jsem vyzkoušel a protože pro mé potřeby fungoval dobře, neměl jsem potřebu zkoušet něco jiného. Prostředí KDE jsem zvolil pro jeho look'n'feel. V té době totiž Gnome moc hezky nevypadalo.

Slax je asi jedinou českou linuxovou distribucí a troufám si říct světovým úspěchem. Proč si myslíš, že tomu tak je, tj. proč je Slax tak úspěšný a proč je jediný?

Myslím, že SLAX má světový úspěch hlavně díky tomu, že je primárně vyvíjen pro svět - tedy v angličtině. Viděl jsem spoustu portugalských, španělských, nebo i českých distribucí, které jsou moc vyvedené, ale ve světě se jednoduše ujmout nemůžou, protože jim svět nerozumí. Anglicky umí kdekdo, česky jen češi.

Dalším marketingovým tahákem byla bezpochyby volba velikosti - 210 MB limit pro ISO SLAXu má hned dvojí výhodu: do systému se nevejdou redundantní součásti a balast, a systém je znatelně rychlejší. Ostatní distribuce se většinou snaží uspokojit všechny uživatele najednou, třeba knoppix, ten už je teď snad na 4GB DVDčku. Já uživatele uspokojuji jinak :) SLAX obsahuje jen to nejnutnější, a každý si pak může do SLAXu dodat svůj oblíbený soft formou modulů.

Modulárnost je další vlastnost, která svého času v jiném distru nebyla.

Jaký je obchodní model Slaxu? Tj. je vůbec nějaký? Z čeho vývoj distribuce financuješ?

SLAX se financuje sám, hlavně z reklamy na webu. Sám fakt, že si na sebe takový projekt vydělá, je asi další důležitá součást úspěšnosti. Všechno, co vydělám, ale zas hned utratím za reklamu, za práci vývojářů jiných projektů (třeba úpravy unionfs nebo squashfs) a nejvíc za grafiku (wallpapery, ikonky, a teď brzo bude nový design webu).

Existuje např. nějaká možnost, jak je tvůj projekt možné finančně podpořit?

V současnosti dávám přednost jiným způsobům podpory, jako je propagace SLAXu, nebo tvorba přídavných modulů. Navíc teď hodně závisím na vývojářích unionfs, takže pokud někdo pomůže s vývojem jim, pomůže i mému projektu.

Hledáš nějaké dobrovolníky, kteří by ti se Slaxem pomohli? S čím přesně a co by měli umět?

Moc si cením všech, kdo uploadují nové moduly na web SLAXu. Já bych na to sám nestačil. Navíc bych ani neuměl spoustu z těch programů sám rozchodit. Proto všem uploaderům patří můj velký dík.

Jak vidíš budoucnost Slaxu? Neláká tě např. vytvoření instalační verze na desktopy? S OpenOffice.org, Gimpem atd?

SLAX je Live CD a tak to i zůstane, i když nějaký instalátor je asi taky potřeba, uživatelé ho chtějí. S novým designem webu plánuji velmi užitečnou vlastnost - přímo na webu si uživatel zaškrtne, jaké programy navíc by ve SLAXu chtěl, a stáhne jedinečné ISO přímo vytvořené na míru.

Mně osobně na současných moderních distribucích vadí, že obsahují hromadu softu, ne vždy funkčního a spoustu vychytávek jako konfigurační nástroje na vše možné, které také ne vždy fungují, myslíš že by desktopové distro na Slaxu nemělo smysl?

SLAX je upravený Slackware. Každému vřele doporučuji použít na desktop Slackware a ne SLAX.

Slax je one man show, tj. všechno to stojí a padá s tebou. Nemáš strach, že to se Slaxem může dopadnout jako se Slackware? tj. dobrá filozofie, dobré distro, ale všechno to visí jen na jednom člověku.. a když tento člověk vysadí, distro končí...

Myslím, že o tom právě je Free software ... když odejdu, přijdou jiní, kdokoli může pokračovat.

Jaká je dle tebe nejlepší distribuce pro desktop? Tedy mimo Slaxu :)

Ono je to podle mě jedno. Když chce někdo konfigurovat systém myší, může sáhnout po Mandrivě, nebo Fedora Linuxu, ale stejně nakonec každý skončí u konzole a /etc. Bez toho to nejde, a to je dobře :) Pro Linuxové začátečníky je ale nejdůležitější, aby systém hezky vypadal a nepadal :) První dojem je často rozhodující.

Co myslíš, že brání většímu rozšíření Linuxu v Čechách?

To je jednoduché. Windows tu byl dřív. Myslím tím, běžný český člověk se dřív setkal s okny než s Linuxem. Lidi jsou obecně líní, a učit se něco nového, navíc nekompatibilního, je mnohdy problém. Na základkách se většiou učí Windows a Word a co je horší, nikdo si nestěžuje. Mentalita čechů je tak trochu divná, na co se prát s Linuxem, když si můžu zkopírovat okna, že... :)

Jaká je dle tebe největší výhoda Linuxu oproti Windows a ostatním os, tedy BSDčkům, Solarisům atd.?

Výhoda Linuxu oproti windows je bezesporu licencování. Linux vezmu, přetvořím, vylepším, a všechno legálně, lidi jsou vděční. Za distribuci vylepšených windows bych šel asi sedět. :) Linux je populárnější než BSD nebo Solaris, existuje pro něj víc driverů, je větší výběr distribucí, víc programů, víc možností.

My dva jsme se setkali na LinuxExpu, jak hodnotíš takovouto akci?

Akce tohoto typu jsou výborné. Člověk potká nové zajímavé lidi, má možnost promluvit i se samotnými uživateli. Navíc se můžete potkat s "konkurencí", což je ten nejlepší hnací motor, snažit se být ještě lepší :)

Na jaké linuxové weby chodíš? Když srovnáš weby u nás a venku, je tu dle tebe něco co u nás opravdu chybí?

Chodím na slackware.com (pravidelně čtu changelog, abych věděl co je nového), distrowatch.com (sonduji po nové konkurenci), a na kerneltrap.org. Z českých občas na root.cz. Občas prolezu weby hlavních konkurentů a koukám, jestli někdo nedostal nějaký zajímavý nápad, který bych mohl použít :)

Myslíš si, že u nás existuje dostatečná podpora rozvoje linuxu od organizací, které se tváří, že je to jejich cílem, tj. např. CZLUG?

Jediná organizace u které vidím nějakou činnost je OSS (open source software aliance). Ti snad dokonce spolupracují s ministerstvem informatiky a na LinuxExpo by se letos měli také ukázat. Ono ani tak nejde o podporu malých projektů jako SLAX, ale chtělo by to prosadit Free software do veřejné správy a hlavně do škol. Ale to nejde nějakým publikováním článků a hromadou nové byrokracie, je potřeba vzít pár dobrovolníků a zdarma začít linux ve školách prosazovat. Jakmile se na tom bude chtít někdo napakovat, dopadne to špatně. :)

Co by si vzkázal našim čtenářům?

Něco moudrého? :) Linux je o možnosti volby. Volte.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 08:33 Aleš Kapica
|- Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 09:54 Ivan Majer
L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 6.3.2006 11:39 Petr Zajíc
  L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 7.3.2006 08:53 Aleš Kapica
    L Re: Prosazení Linuxu ve státní správě.. 8.3.2006 09:27 o.k.
slax 15.3.2006 14:46 Petr Bren




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze