LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Rozhovor s Pavlem Kysilkou

Delší rozhovor s goldenfishem o Linuxu, technologiích, Javě, komunitě, dění, budoucnosti, portálech, linuxovém byznysu a o dalších věcech.

12.3.2006 11:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 14644×

goldenfish

Vcelku jsem se dlouze rozepsal. Asi obsáhlé čtení; příznivce sms článků nepotěším. Ale nebude si od věci přečíst to, co člověk píše a porovnat to s tím, co dělá. Ideální je zjištění, že nemusí příliš mazat a upravovat.

Měl jsi celkem zajímavou minulost, bydlení v bunkru, atd. Chceš nám o tom něco říci více?

Minulost mám vcelku hodně pestrou. Několik bydlišť. Studia: střední zemědělská škola, nedodělané studium ČVUT FJFI. Práce ostrahy nějakou dobu. Pak jsem podnikal v oboru programování www-stránek a nechal se zaměstnávat jako programátor. S živností jsem ale před pár roky skončil a pracuji pouze jako zaměstnanec. A speciálně bunkr je jedno z těch zajímavých bydlišť. Byla to vlastně komunita lidí okolo počítačů, umění, novin, bojových umění, šermu, elektrotechniky, ... No, není to ideální bydlet v mínus dvojce? A mé předposlední zaměstnání byla i firma www.motylek.com, s.r.o., která provozuje i Linuxsoft.cz. Jinak povahou typická váha. To mluví za sebe dost přesně.

Co vlastně teď děláš? Čím se živíš a bavíš?

V současné době pracuji ve firmě Business Systems, a.s. v Praze na Poříčí v budově bývalého Rudého práva. To mě i zároveň živí. Dělám jako programátor v Javě se zaměřením na webové služby a na unixu založené operační systémy. Dá se říci, že celkově dělám programování metamodelů. Do toho přidejte nějaké XML, SQL, XPATH, SSL technologie a máte základ. Co se týče nějakých výstupů z aplikací, tak to může být nějaké XML, XHTML, TXT, StdOut, .... Vcelku jsem teď nějaký měsíc programoval na desktop ve Swing-u a je to hodně dobrá cesta, kterou chci jít.

Do toho přidejte nějakou správu vlastního počítače pro potřeby vývoje. Sem tam nějaké zpracování textu. Čas od času nějaké vzdělávaní, studium a zkoušení nových technologií.

Konkrétní práce:

  • pro jednu nejmenovanou banku se tvoří managerský informační systém
  • ve firmě dělám nějaké technické věci okolo projektu Compiere – web klienti, nějaké opravy
  • prorážím se řešení integrací – v mém případě je více než zajímavé řešení na straně Linuxu – jak server, tak především klienti na terminálech
  • sám si píši vlastní document management v Javě

Čím se bavím?

Celkově mám svoji práci jako svůj koníček. Takže je to i ve většině případů moje zábava. Chápu, že je to ta nejhorší kombinace, ale mě toto značně vyhovuje. V oboru se však hodně často pobavíte svými, ale i cizími ne/počítačovými chybami.

Používáš na svých počítačích Linux? Jakou distribuci?

Roky jedu na Debianu-testing. Většinu času pracuji na Linuxu. Bohužel před pár měsíci se změnil jenom programovací jazyk jednoho projektu, na kterém občas dělám a byl jsem nucen asi po 5-6 letech instalovat Windows, které se jednou za čas použijí pro .NET platformu. Jinak u zákazníka to je povinně Windows. Ale pokud nemusím, tak od svého počítače, kde skoro všechno funguje k obrazu mému, neodcházím.

Jak jsi se k Linuxu vlastně dostal?

Když jsem bydlel ve výše zmiňovaném bunkru, tak jsem byl velký obdivovatel Windows 2000. Ovšem do té doby, než jsem přišel o data a zjistil, že pro práci s multimédii a především s televizní kartou jsou Windows nevhodná. Hledal jsem nějakou alternativu a tak šel na stroj postupně dual-boot a postupně po ztrátě dat jenom Linux. A dá se říci, že více jsem ke své práci za poslední roky nepotřeboval. Přivedl mě k němu můj známý Tomáš Dvořák (Avatar) v bunkru. Ale již na kolejích na Linuxu pár lidí jelo. A distra: RH 5.2-8.0, Debian stable, Debian testing až do teď a změny se nechystají. Vše funguje, tak proč měnit. Co se týče Debianu, tak hodně pomohl Norbert Laposa (Norby) v začátcích.

Technologie

Co si myslíš o programování jako takovém, musí to být velmi vysilující práce, jak se od toho odreagováváš?

Programování je vcelku dřina. Kdybych raději makal lopatou, tak jsem se tolik nenadřel. Odreagovávám se různými způsoby:

  • poslech hudby při práci
  • dobré jídlo
  • a nepochybně přítelkyně

Kdyby jste chtěli nastoupit dráhu programátora, tak si to nechte za 100 Kč rozmluvit. Fakt to IT není dobrá volba (s úsměvem) ...

Co děvčata?

Mám přítelkyni. Více neřeknu. To nejcennější a nejhezčí by si měl člověk, co nejvíce střežit. A nikde o tom příliš neříkat.

PHP je v současnosti nejpoužívanější programovací jazyk pro programování webu. Jak vidíš jeho budoucnost?

Možná o mě víte, že jsem od tohoto jazyka utekl právě kvůli některým nedostatkům. Vyzkoušel jsem si php několik let. Nicméně pár let jsem narážel na různé problémy. Ono je možná nejpoužívanější jazyk. Podle "nejpoužívanější" by se dalo i odvodit jeden z nejlepších. Jenomže nejvíce používané jazyky jsou dnes založeny především na jednoduchosti a na tom, že se vezme největší skupina programátorů a té se to propaguje. Většinou platí, že větší část těchto programátorů nepatří často do žádné elity. Ale je nejvíce vidět. Jak vidím budoucnost? Bude tady určitě ještě pár let. Jenomže je to něco, jak když kočička a pejsek vařili dort a neudělali k tomu většinu věcí pořádně. A co rok, to jiná surovina. Podle toho, co je více v trendu. A podle toho to vypadá.

Nebudu tady nějak tento jazyk kritizovat. Ale z vlastních zkušeností mám ověřeno, že existují lepší a v globálu lepší řešení. Pro někoho je php vysvobozením. Pro mě je to spíše peklo a zbytečně se s ním nadřu a výsledek není alespoň trochu ideální. Bohužel weby jsou projekty, kde se většinou projeví nízký rozpočet a úplně jiný životní cyklus aplikace. A k tomu zpravidla dost lidí použije programátora nižší ceny, ale i kvalit. A je už jen na zákazníkovi, zda chce něco udělat pořádně anebo velmi levně nalepit dohromady.

Ono je otázkou, co kdo chceme. Jaké jsou trendy a jak toto vše skloubit dohromady.

Není asi velkým tajemstvím, že propaguješ řešení na Javě, XML a webových službách. Jaké výhody mají oproti jiným možnostem?

Asi pár nejzásadnějších vlastností:

  • objektovost, kterou musíte dodržovat
  • MVC architektura
  • výhody klient-server architektury
  • XML a webové služby jako základní a nejpřirozenější nástroje objektového jazyka a taktéž nejlepší zdroje dat
  • plno hotových knihoven a především v základní instalaci Javy
  • efektivita práce
  • multiplatformnost
  • možnost tvorby množství různých výstupů

Ale asi se hodně lidem nebude líbit to, že začátky v Javě a celkově začátky s novou technologií bývají krušnější a hned třeba neprodukujete na plný výkon. Neměl bych taktéž strach o to, zda vás vyjde kodér v pokročilejším jazyku dráž. Může být i levnější v celkovém výsledku.

Linux Business

V diskuzích často mluvíš o linuxovém trhu, nabízených řešení ... jak myslíš, že u nás funguje obchod, ve kterém je Linux důležitou součástí?

Obchod funguje a nefunguje. Záleží to na různém segmentu trhu.

  • Velké firmy – ty dají na renomovaná řešení. Linux zde proniká. Asi nečekejte, že budete podrobně informováni na Linuxových portálech. Tento segment volí jiné obchodní kanály.
  • Střední firmy – něco se dovíte. Po Linuxu pokukují a i používají. V těchto dvou jmenovaných segmentech má Linux velkou šanci. Připočtěme k tomu velké malé firmy.
  • Malé firmy – spíše budou volit osvědčená řešení od Microsoftu. Ale je v nich možné prosadit řešení na základě nadšení a snahy něco zkoušet. Zkoušení si nemůže příliš velká firma dovolit z důvodů ztrát.

Alespoň takto jsem to lehce laicky a mým názorem přiblížil. Minimálně to, co z mé strany stojí za povšimnutí. Zde jde především o to, jaké nabídnete řešení. Firmám je to jedno, jak se bude daný OS nebo aplikace jmenovat. Jim záleží na kvalitní funkcionalitě za přijatelnou cenu. A tu musíte mít. A hlavně prezentovat, nabízet a prodávat. Dát třeba podporu.

Tak jako v každém obchodě platí, že cena dělá dost. A zde může i konkurence používat více či méně čisté praktiky.

Problém se jmenuje, že málokdo tyto řešení dělá nebo se na ně specializuje.

Dalším problémem je propagace. Málokdo je ochoten pár desítek tisíc zainvestovat do kvalitní propagace a materiálů. Ona může značně pomoci propagace na firemních stránkách. Ne-li, že tu chybí kvalitní články na téma komerční řešení. Bohužel tu je snaha od pár portálů maximálně vydělat. Chápu jejich podnikatelský záměr. Jenomže to nijak rozšíření Linuxu neprospěje. V tomto je dobrou vlašťovkou Linuxsoft, který nechává články zdarma.

On je zde problém, že pokud děláte řešení, tak raději zainvestujete do vývoje, než do reklamy na portálu plném začátečnického obsahu a především začátečníků. Mnohdy dětsky a asociálně se chovajících. To není vaše cílová skupina. A ceny za reklamu jsou podle mě přemrštěné a velké. Vzhledem k tomu, že trh na Linuxu a opensource se ani ještě pořádně nezformoval. Takže tu raději potom máme reklamu na strejdu Billa anebo na úplně neznámou firmu, která málo lidí zaujme. Reklama na linuxové řešení tu ale nějak není. Asi tedy tušíte, proč nemám portály moc v lásce. Minimálně toto je jeden z důvodů.

On je problém na obou stranách. Není co prodávat a navíc lidi z vlastních řad tomu i brání. A dokud se toto nezmění, tak není co příliš řešit. Máme to, co si zasloužíme.

Je podle tebe Linux obecně vzato dostatečně vyzrálý pro nasazení na desktopy pro domácí a firemní prostředí? V čem je podle tebe dobrý a co mu naopak schází?

Linux je vyzrálý na nástup do firemního prostředí. Směroval bych ho do pozice na terminály pro zaměstnance. Je možné, že nebude úplně vyhovující pro všechny druhy zaměstnanců ve firmě. Je možné, že čím vyšší pozice zaměstnance, tím práce zaměstnance bude vyžadovat pokročilejší funkce. Zde asi budou mít také posici MacOSX a Windows. Anebo nějaký enterprice desktop. Ale vezmete-li pozici klasické "kancelářské myši", tak té bude stačit pár základních aplikací + firemní aplikace. Důležitým kritériem bych zde stanovil náklady na správu a bezpečnost. Bezpečnost bych viděl i v tom, aby zaměstnanci nevynášeli data z firmy. Hodně kritérií podle mě Windows v mnoha případech nesplňují.

Zatím bych Linux nevnucoval a nesnažil se ho bezhlavě vnutit domácím uživatelům. Těm se nezavděčíte. Především cenou. Pro ně je ideální OS zdarma. A neznám moc lidi, kteří si nakoupili software na domácí použití za desítky tisíc. Asi 40 % pirátského software mluví za sebe. Ano, ať je to alternativa a těm, kterým postačuje funkcionalita, tak ať Linux používají. Ale technologie DRM a spojenectví s filmovým průmyslem u některých OS i v tomto časem vykoná své.

Osobně bych vsadil na terminály pro zaměstnance. To musí jít ruku v ruce s technologiemi. Cesta vede především pomocí integrací a webových služeb. Bude tu nejspíše koexistovat více operačních systémů. A nezapomínal bych na to, že to nejsou jenom klienti nebo jenom web. Máme tu mobily a různé exporty dat. Je potřeba si data nějak vyměňovat.

Neviděl bych problém v tom, že Linux jinak vypadá a že se něco může jinak ovládat. Vemte si to na příkladu nového podnikového systému. Asi jej nevyhodíte a nezamítnete jenom proto, že vypadá barevně jinak. Od toho jsou školení a výpovědi pro zaměstnance, kteří se nechtějí přizpůsobit. On ten jiný systém nemusí být nutně Linux, ale třeba Apple,BSD, komerční Unixy. A pokud píšete aplikaci rozumně, tak není problém udělat volitelné Look&Feel a zároveň i klávesové zkratky. Ideálně formou nějaké konfigurace. Nebo zaměstnat na nějakou dobu pracovníka, co bude ve firmě přechod a zaškolení personálu na jiný OS či systém řešit. Je logické, že asi spartánským ovládáním a vzhledem příliš neuspějete. A produktivita práce je dnes hodně silným pojmem a reklama "o dinosaurech" není jen zábavnou maškarní hrou na billboardech.

Existuje hodně firem, které chtějí nějaké lepší řešení a po Linuxu pokukují. Jen je umět uspokojit. Asi hlavním kritériem je to, že firma chce změnit svoji komunikaci a systém ve firmě. Bez tohoto nemá smysl něco moc měnit. Linux by neměl být jenom prostředkem na slevu u konkurence. Je to především o novém informačním systému, o jiné komunikaci, o růstu firmy. Toto by měla být zásadní otázka. Linux je především evoluce a to nejen na hardisku.

Co tu chybí?

  • Dostatek funkčních aplikací a řešení. Ony tu aplikace jsou. Jenom je doladit, doopravit, customizovat. Málo kdo má komplexní řešení. Hodně lidí se domnívá, že Linux ve firmě je vložení CD s distribucí a přeinstalování Windows. A pak si používejte KDE, Firefox a OpenOffice.org. A ideální podnikový systém je webová beztransakční aplikace. To je těžký omyl.
  • Málokdo ví, jak ty aplikace celkově vytvářet. Ono to chce trochu té unixovské filosofie říznuté moderními věcmi – přečíst a ozkoušet si věci již dávno velkými firmami propagované a standardizované.
  • Chybí tu nějaká standardizace a schopnost mezi samozvanými standardy komunikovat. Nejde o to mít obdobu Windows registry. Ať tu máme třeba 10 druhů konfiguráků, ale ať je možno mezi všemi těmito formáty se dorozumět a přenést data. Zda to bude xml či klasický konfigurák, tak to je jedno. Vše jsou značkovací jazyky.
  • Schopnost lidí myslet. Hodně lidí neví, ani kudy se vydat a čeho se chytit.
  • Vývojové nástroje a techniky, případně základní programovací vzory. Především se jedná o prezentaci tohoto. V tom je základní problém. Hodně lidí velkých kvalit vám bude dělat na konkurenčních a méně kvalitních nástrojích. Oni nemají čas hledat a probíjet řešení. Potřebují vyvíjet. Zde by si měly velké firmy uvědomit, že tato investice by se vyplatila. Je pozdě jenom vychovávat novou generaci. Ale je tu hodně hackerů a to především těch unixových, na kterých by chtělo stavět. Odnesli si svoje znalosti a zkušenosti do světa Microsoftu, i přesto, že znají výhody unixových systémů. Jenomže nikdo už s tímto moc nedělá. A mladí se pak nemají od koho moc co učit. Podle mě by velké firmy tímto směrem mohli udělat velkou změnu. Stačí zanivestovat do prezentací. Ideálně formou článků a tutoriálů. Případně hotového kódu a vzorů. A v češtině.
  • Chybí tu jeden/pár objektových jazyků. Ideálně by toto pořešila dost Java pod rozumnou GPL licencí. Pokud by se rozšířila do distribucí, ta je to jedna z jejích výher. Ideálně i s vývojovými nástroji. Výdělek je potom na službách z tohoto plynoucích. Jinak tu budeme mít .NET a budeme se marně pokoušet dohánět různé featury .NET a Windows prostředí. Dá se říci mít tohoto "trojského koně". Protože motor .NET platformy ani není ona samotná, ale především integrace s Windows.

V čem je Linux dobrý?

Ani to nebudu příliš rozvádět. Přidám jednu základní vlastnost.

  • Možnost na změnu. A to kdykoli a v relativně krátkém intervalu. Je jedno, zda děláte otevřené či uzavřené řešení. Toto je hlavní výsada. A z tohoto plyne stabilita, bezpečnost, inovace a další vlastnosti. Konkrétní příklady si najdete sami.

Poslední dobou jsi něco dělal na webu Penguin.cz, můžeš být konkrétní a také nám říci, jaký je současný stav? Web vypada je celkem mrtvě ...

Ano, na penguinu jsem dělal hlavně na sklonku letních prázdnin. Webová aplikace se zakonzervovala, ošetřilo se mraky chyb. Je to více přístupné pro prohlížeče. Je otázkou, jak to půjde s penguinem dále. Já osobně na penguina sázím. Bude hodně záležet na lidech, kteří ho vlastní, co s ním udělají dále. Osobně se mi na penguinu líbí, že je tam někde uvnitř hodně kvalitního potencionálu. Je otázka, zda bude schopen se zformovat, něco dělat a bude se nějak řídit.
Na toto i já čekám. A nějakou dobu počkám.

Už několik let mluvíš o vybudování Linux enterprise webu. Je to v současnosti v nějaké fázi? Neplní něco z toho existující Linux Biz World?

Začnu LinuxBizWordem.
Osobně tento portál nemám rád. Připadá mě to spíše jako nepříliš prospěšná věc. Něco podobného je proc.linux.cz.

Když jsem četl na abclinuxu článek o tom, že vyšel enterprice portál, tak jsem byl zklamaný, že mě někdo předběhl. To nepotěší. Přeji ale schopnějším. Pak se ale podíváte na tento portál, jste zklamaní nadvakrát. Začnete přemýšlet o prospěšnosti daného díla pro Linux, lidi, trh a komunitu. Dojdete mnohdy k hodnotě nula či hodnotě záporné. Beru ale v úvahu to, že záměr projektu jeho provozovatelů je jiný, než to, co by tu podle mě skutečně bylo potřeba. Pro někoho může být tento projekt úspěšný a přínosný. Pro někoho ne.
Proč?

  • Má-li něco nálepku "enterprice", vypadá to jinak.
  • Portál by měl technologicky reprezentovat. Patrně PHP a MySQL a pár skriptíků o něčem svědčí. A za tím podpisy (spíše ostuda) velkých firem.
  • Současná funkcionalita je výpis kategorií a článek. K tomu nestromové diskuse. Méně než průměrný hotový redakčák.
  • Články jsou pro managery. Tedy odborník si moc nepřečte a v hodně případech se to nepodobá průměrnému managerskému čtení. Je nesmysl si myslet, že manager je nemyslící člověk v kvádru a dát mu pár řádků, většinou přeložených odjinud. On si to či ono taktéž ověří přes nějakého odborníka a ten pak těžko něco najde jinde. A manager zase umí jiné věci, než odborník na IT. Taktéž abclinuxu, jako dceřiný web, mi k tomu jako rovnocenný web nepřipadá.
  • Začínat takovýto portál bez osobnosti je chyba. Nevím, zda se našel šéfredaktor? A pokud již ano, tak dlouho dobu určitě žádný nebyl.
  • Chcete-li pomoci Linuxu a dělat portál stylem "enterprice", tak tudy cesta podle mě nevede. On to musí být i nástroj pro návštěvníky. A takto na mě tento web nepůsobí.
  • Portál byl vydán nedodělaný a s hodně chybami. Hodně narychlo. Tohle je hodně velká chyba. Enterprice error.

Asi mě za toto bude hodně lidí nenávidět. Zejména ti, kdo provozují tento portál. Vynecháme-li nenávist a ego na obou stranách a začneme-li rozumově zdůvodňovat to, co jsem napsal, tak pro to moc argumentů nebude. Moje odpověď je, že neplní. Důvody jsem uvedl.

Teď jsem asi zkritizoval všechny možné strany a konkurenci. Na první pohled. Spíše to je jenom zkonstatování stavu a nechci to někomu zde natřít. Tím nic nevyřeším.

Nebudu popírat, že nemám sám nějaké plány a že něco dělám. Lehce něco prozradím. Horší je to s realizací. Ale pokud, do něčeho investujete stovky hodin "zadara", tak bych to neviděl jenom jako povídání o tom, jak co dělat lépe.

Před pár roky jsem měl v plánu udělat něco, co by nějak pomohlo Linuxu po stránce realizace a aby se stal Linux nejen koníčkem. Na abclinuxu jsem měl v plánu udělat jobsy. Padlo to. Měl jsem větší pusu než znalosti a zkušenosti. A především mnoho i existenčních finančních starostí. Dá se říci, že prohra. Projekt padl. A nabil jsem si vcelku dost ústa, tím že jsem více mluvil, než byl schopen dělat. Při programování Linuxsoftu tato myšlenka ožila a napsal jsem jobsy pro linuxsoft. Malá aplikace v php. Nic moc extra ani, co se týče kvality. Nicméně mám pocit, že i tato malá vlašťovka alespoň trochu pomohla.

Časem sbíráte zkušenosti. Představy svádí souboj s realitou. Zjistíte, co lidi chtějí, čeho je nedostatek. Uděláte analýzu. Máte nějaké zkušenosti z chodu, vedení a prosazování ideí na portálech. Slovo nadčasovost také není neznámé. Přes PHP se prokoušete k jiným technologiím a přičuchnete ke světu větších firem. Poznáte hodně lidí a získáte praxi. Studujete a zkoušíte technologie. Důležitým poznatkem je i to, že zjistíte, že různými směry cesta nevede anebo, že daná část celku se točí mnohdy okolo něčeho úplně jiného.

Zalíbila se mi myšlenka elektronického tržiště a zároveň marketingového informačního nástroje. Klidně na tomto místě mohou být i články. Nebo na jiném spřáteleném portálu. Síla není jenom v systému, ale i v technologiích. Nenazýval bych to enterprice webem. Raději bych to směřoval do pozice obyčejného tržiště a ať již v saku, tak i v montérkách, si můžete vybrat v informacích. Je možné, že to půjde ruku v ruce s penguin.cz či jiným či novým portálem. Uvidí se.

Asi se zeptáte, kolik toho je hotovo. Na rovinu odpovím, že s realizací je to horší. Pokud děláte dokument management postavený na metamodelu, tak to není jako jako napsat pár skriptíků v PHP. A toto rychlé a pomíjivé řešení mě neláká. Je to na měsíce a nemám v plánu dělat jednoúčelovou aplikaci.
Nejedná se pouze o webovou aplikaci. Je to několikavrstvá architektura databáze->aplikační server->klienti. Takže třeba web je pouze jedním z výstupů. Především je to desktopová aplikace. A chcete-li, je možné komunikovat přes webové služby, web, konsoli, tak to je jen na uživateli. Co se týče práce, tak pro mě je důležité, že mám prolomenu většinu technologií. Mám tu dost komponent a malých unixových aplikaček, které komunikují přes xml komunikaci s aplikačním serverem. Nedělám si zatím hlavu příliš se vzhledem a daty uvnitř. Vzhled je práce designera. Ať již přes css třídy nebo částečně hotový Look&Feel editor. A customizace mi umožňuje si naklikat v minutách strukturu dokumentů dle potřeby. A nerad bych to vydával jenom jako projekt. Bude to chtít sednout na nějaký týden a napsat k tomu nějakou příručku, jak tu věc používat.

Zatím tedy hodně práce. A nespěchám s tím. V něčem mě právě u rychlosti vývoje lehce inspiroval projekt Compiere. Uspěchanost u projektů se mi již párkrát hodně nevyplatila. Projekt se následně ocitl úplně někde jinde než byl původní záměr.

Asi jsem teď dost prozradil. Pokud někdo udělá něco dříve a ne-li lepšího budu jen rád. Ono to není o tom, kdo první. Ale, že něco takového existuje. Že, je to kvalitní. A také že to není "nejlepší z toho nejhoršího".

Asi hlavní účel portálu je v tom, že mě Linux a technologie okolo něj baví a dělá se mi v něm dobře a efektivně. Jenomže nerad bych utápěl své nápady a výtvory za občasnou a blokující průměrností OS Windows, jeho aplikacemi anebo i za linuxovými brzdami pokroku. Zkrátka si implementuju tržiště i s městem. I když ona to bude ve výsledku oboustranná implementace jak požadavků programátora a tvůrce programu, tak i uživatelských požadavků. Asi to zavání trochu chováním živého systému. Ale proč ne. On se tak opensource vlastně chová.

O tom, zda bude časem z daného dílka business portál, tak to se uvidí. Měl jsem hodně představ o tom, že to bude hotovo řádově v měsících, když jsem začínal v lednu minulý rok programovat po několikaměsíční analýze v křesle po večerech. Ne tedy každý den. Dokument management v Javě bych z tohoto ve výsledku rád viděl. Je možné, že to bude základ portálu. Ano, tuto vizi bych rád viděl v praxi. Dost záleží na tom, jak bude čas na programování. Ale ani toto není zárukou, že to vyjde. Je to o lidech a to návštěvnících portálu či uživatelích aplikace. Občas si říkám, zda něco vůbec vydávat. Někdy mám pocit, že lidé nedovedou používat hlavu a jdou občas jenom vytyčeným směrem, co jim dají druzí. Jenomže, když si vzpomenu na slávu starého roota a portálů té doby, tak si říkám, že se to asi nevrátí úplně. Ale hodně myšlenek z této doby bylo více než dobrých a při pár novodobých vylepšeních by to mohlo více než dobře fungovat. Mám nějak pocit, že starou gardu hodilo dost lidí přes palubu. Nežádoucí a nehodící se. Tak proč tedy neudělat místo pro tyto lidi a nesnažit se ten Linux nějak používat a ne-li se svým koníčkem živit?

Hodně práce. Ale i času.

V diskuzích na linuxových webech jsi často kritický jak k současným linuxovým portálům, tak ke komunitě. Jaký na ně máš názor?

Jsem kritický. Ono je to slovo kritický hodně relativní. Pro mnoho lidí je současný vývoj vyhovující. Pro dost lidí ale ne. A já patřím mezi ty, co spokojeni nejsou. I přesto, že před 3-6 lety jsem si připadal při pročítání linuxových ezinů jako v nebi a byl povětšinou spokojen. Jedna věc je že jsem perfekcionista. Nicméně si myslím, že většina toho, co říkám je podloženo rozumnými důvody s přiměřeným množstvím názorů, které člověk může změnit. A tak bych byl i rád, aby mě lidé alespoň trochu chápali. Nejenom jako bezhlavého kritika a flamera. Možná to nevíte, ale spory jako člověk ve znamení vah velmi nesnáším.

Pokusím se nejmenovat přesné portály. Něčí ego by to třeba neuneslo. A ti bystřejší si asi dosadí do níže jmenovaného. Nemám zde zájem rozpoutávat nějakou válku a příliš se dohadovat proč jsem co a jak myslel. Raději čas věnuji na programování. Oni ti, co zakrněli, tak nejsou nikdy moc dobrými soupeři. Ono se nedá vše jenom kritizovat. V dost věcech je pokrok. Někdo je lepší, někdo je horší. Někdo si neuchoval charakter. Ale hlavně vidíte hodně rezerv a dávíte si otázku proč vlastně nejsme s naším potencionálem ještě více dál. Lidi se snaží dělat to v čem jsou dobří. Něco, co je uspokojuje. Někoho může vývoj na jeho vlastním portálu uspokojovat. Jenomže se může najít skupina lidi, co nezapadá do průměrného návštěvníka portálu. Pak třeba zjistíte, že se prezentuje portál jako linuxová jednička mezi portály a je vám špatně, když se podíváte na většinu návštěvníků, ne-li na průměrného návštěvníka. A co teď, kdy do průměru nezapadáte a ani nechcete zapadat? Logicky dojdete k tomu, že Vás průměrný návštěvník a ten kdo ho podporuje, přímo nebo nepřímo může občas poškozovat.

Pokud se podíváte na portály, tak možná budete tušit pár důvodů, co vyjmenuji. Anebo Vám to bude zapadat do pomyslné skládanky.

  • Máme tu portály povětšinou zaměřené na začátečníky. Rostete-li co se týče názorů a znalostí, tak najednou nemáte prostor. V horším případě usoudíte, že je lepší odejít a trávit raději čas jinými videohrami. Třeba programováním. Mnozí přejdou jinam anebo jim přijdou po rocích znalostí vhod ochranná křídla jiných portálů. A zpravidla s Microsoftími technologiemi.
  • Hodně toho bylo prodáno. Dát si na portál reklamu na někoho, kdo má v plánu ničit vás jako konkurenci hodně poškodí morálku v táboře. A místo linuxových řešení se prodávají jiná řešení. No, nekupte to, těch pár desítek či stovek tisíc měsíčně, když vyděláte minimálně desítky milionů jako zadavatel reklamy. To je dobrý obchod, že?
  • Pro hodně portálů je hlavním obchodním modelem banerová a jiná reklama. A proto udělá majitel portálu často cokoli. Důležitý je počet návštěvníků, ne nějaký kvalitativní potencionál. A v některých případech bych se nedivil, že se jde i cestou umělého zvyšování návštěvnosti. Třeba vám bude nějaká osoba hrát psychopata a ostatní budou flamovat. Nebo schválně dáte příspěvky, v kterých jde jenom o to kolik, lidí bude jakkoli/i nesmyslně flamovat a diskutovat. Zde nemůžete vyloučit, zda to není někým jakkoli placené. Přijďte na portál za technologiemi a když najdete hromadu dětí, tak to bude jedno z měřítek a podkladů pro rozhodnutí, jak vlastně ten Linux vypadá a co nabízí. Dozvíte se o nejčastěji Firefoxu, ale tím to končí.
  • Na portály se chodí hlavně za informacemi. Je hodně těžké najít něco pokročilejšího. On to musí někdo napsat. Toto chápu. Jenomže, co kdyby to někdo podpořil? Podpoříte-li technologii, tak ji lidi budou používat. A chcete-li dělat třeba něco pokročilejšího na Linuxu s platformami a věcmi jako třeba Java, XML, Sybase, JBoss, desktop řešení, SOA, programování desktopů a aplikací, pokročilé administrace a jiné, tak zjistíte, že nic pořádně není. Raději tedy odejdete směrem k zahraničním portálům. Anebo třeba na žive.cz, kde to vše již je. Samozřejmě podle toho se dané řešení prodávají a rozšiřují. A není divu, že seriály na Živě podporuje samotný Microsoft. Pak se nemohou velké firmy divit, že ten Linux a jejich řešení tolik nejede, když nedovedou investovat pár desítek tisíc na popis a propagaci technologie. Anebo, že Vám řekne zákazník, že jako vrchol technologie je PHP+MySQL a na desktop dejte ty XP-ečka a musí to být ve Visual Studiu (prý je produktivní na všechno) s .NET klientem na desktop. Lepší řešení neprosadíte, protože lidi nic jiného neznají a ani nechtějí. A vy se pak dřete s betaversemi Windows produktů. Anebo i přesto, že jste lepší,tak se neprosadíte.
  • Asi jeden ze základních problémů je tu lidské ego. To asi bude platit všude. Jenomže ono by to chtělo občas uvažovat stylem, zda projekt či nějaké naše činění žije a bude žít. Ideálně kvalitně žít. A to mám občas pocit, že to tak není. Zatím vítězí zahleděnost, bývalá sláva, jednostranný pohled. Ona je chyba asi na všech stranách. Aktivní a schopný člověk by toto měl umět vyjednat.
  • Komunita Linux je částečně komunita. Můj názor na tu českou je to, že hodně zakrněla a ustrnula. Budete-li mě teď za to kritizovat, tak dojdete možná ke stejnému názoru, že není dostatek potencionálu vytvořit něco nového. Zatím není. Ke stejnému názoru se došlo i před časem zde v diskusi na Linuxsoftu s Janem Kasprzákem. Můžeme si tu naříkat na CZLUG, ale asi nikdo zatím podobného asi nevytvoří. Pak se dá hovořit o změně.
  • Problém je taktéž v tom, že noví uživatelé příliš nic moc nevytváří. Ať již opensource nebo i třeba čistě komerční řešení. Nebo cokoli jiného užitečného. Je to začarovaný kruh a asi elementárními metodami se z něj nedostaneme. Do toho připočtěme, že guru nemají čas a dělají řešení ve firmách. Případně něco svého. Ona situace dospěje tak, že firmy pokud budou chtít prodat, tak budou muset uvolnit gurus ruce a nechat je publikovat. Ideálně v rozumné mezi ve spolupráci s někým, kdo zase ovládá propagaci a marketing. A na toto zatím nejsme připraveni.
  • Chybí tu také něco jako výchova a filosofie. Ani ne jedním směrem, ale spíše ukázat směry, kterými je možno se vydat. Protože jinak tu hodně lidí před sebou budou pouze vidět, že Linux je free a je to GPL. Ale nebudou to tvůrčí myšlenky.
    V tomto by měly velkou úlohu sehrát organizace na podporu Linuxu a opensource. Osobně mám pocit, že by možná tyto organizace v tomto mohly hodně pomoci a že se to zatím ale nějak moc neprojevilo. Ale beru to, že jsou tu zatím relativně krátce a musí se teprve více projevit časem. Nicméně pokud je za nimi v některých případech akademická půda, tak by z tohoto mohlo vzejít pár zajímavých opublikovaných potřebných myšlenek. Nechám se v tomto směru tento rok překvapit, co z tohoto vzejde.

A vezmete-li toto v úvahu, tak tyto měřítka přispívají danou měrou k degradaci Linuxu a komunity.

Chcete-li něco dělat, tak tvořte jakékoli řešení. A dokumentujte ho. To je něco, co tu hodně chybí. Ideálně to propojit časem do nějakého obchodního procesu, ať to má smysl a přežije to osobní nároky a potřeby, jak člověk dospívá a zraje.

Na revoluci a velkou změnu zatím nejsou lidi. Můžete ji začít dělat, ale se současným stavem ve společnosti a komunitě a nedostatku řešení je to o nabití úst. Nevylučuji, že se Vám to může povést a přeji případně hodně štěstí.

Často se v diskuzích objeví výkřik "udělám si nový linuxový portál", pak i vznikají – nedávno např. Linuxnews.cz a některé projekty se nedostanou ani tak daleko. Myslíš si, že takovéto nové projekty mohou mít úspěch, mohou se uživit a dlouhodobě přežít? Je u nás vůbec prostor pro nějaký další linuxový portál?

S pár lidmi jsem komunikoval, když chtěli založit svůj superprojekt. Nápady dobré. Jenomže občas velmi nedomyšlené. A chybí mnohdy praxe. Záleží, co si od toho slibujete, ale dělat větší projekt, tak to chce se minimálně obklopit někým, kdo do těchto věcí vidí a vidí nejméně na pár kroků dopředu. Hodně času na toto mají studenti středních a vyšších škol. Na jednu stranu jim fandím. Ale na druhou stranu bych je nejraději nahnal na 1-2 roky do provozu ozkoušet ideály v praxi. Asi to neplatí o každém. Ale o většině ano. Chcete-li něco vůbec začínat, tak udělejte důkladnou analýzu projektu na papír. Ideálně v UML. Bude Vás to méně bolet. Ať již konec projektu nebo následná práce s ním.

Určitě je zde prostor pro nějaké nové či staronové portály. Ono je vcelku jedno, co to bude. Ale ať se to dělá kvalitně a vždy je u toho snaha, .Ať to žije. Měřítko vývoje je základní věcí. Především to také dotáhnout do konce a nevzdávat se.

Prostor tu určitě je. I když, co se týče začátečníků, tak je vcelku obsazený. Případně pár speciálních věcí tu taktéž je.

Současnost

Jaké máš plány do budoucna?

Bude to asi hodně jednoduché vzhledem k tomu, co jsem tady popsal. Ale k čemu mít mercedes v Praze, když rychleji dojedete tramvají a účel to splní lépe.

  • Dodělat nějak výše popisovaný dokument management. Rád bych tento rok. Léto, zima, další rok, vůbec. Nevím. Hlavně, ať je to kvalitní a funguje to.
  • Vydat si portál budou-li proto okolnosti.
  • Mít časem oddělení či firmu o 10-30 zaměstnancích. Orientace směrem unix/linux a střední firmy. Integrace, komunikace.
  • Spokojený život s mým děvčetem a vše, co k tomu patří. Třeba domek za Prahou se zápražím a pořádným křeslem.
  • Poslouchat svoji hudbu a do toho si v klidu kódit.
  • Nezakrnět a nezůstat stát na jednom místě.
  • Trochu materiální: EIZO 21 CRT monitor, P4 dualcore mašinu, nějaká profi Hifi sluchátka.
  • Technologie: – integrace, ESB, modely, BPEL, BPL, TeX, programování grafů a sítí, yacc. Nějaké pokročilejší administrace java technologií a sendmailu. Časem: hackování driverů-multimedia, DV karty.
  • Napsat si za pár let linuxový editor videa a efektů a možná přitom dostudovat ČVUT FJFI.
  • Hlavně dělat funkční věci. Raději méně, než více.
  • No a teď si jít zapálit. To je budoucnost také, že.

Chceš něco vzkázat našim čtenářům?

Používejte dříve mozek a technologie než klávesnici a myš.

Pavel `goldenfish' Kysilka

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozporuplna osobnost 12.3.2006 16:56 Johann von Nepomuk
|- Re: rozporuplna osobnost 12.3.2006 17:34 Pavel `Goldenfish' Kysilka
| L Re: rozporuplna osobnost 12.3.2006 22:13 JJindřich PPlešinger
|   |- Re: rozporuplna osobnost 13.3.2006 11:56 Honza
|   L Re: rozporuplna osobnost 13.3.2006 16:54 Pavel `Goldenfish' Kysilka
|- Re: rozporuplna osobnost 12.3.2006 22:37 Petr Zajíc
| L Re: rozporuplna osobnost 13.3.2006 23:10 Johann von Nepomuk
L Re: rozporuplna osobnost 12.3.2006 22:45 Petr Zajíc
  L Re: rozporuplna osobnost 13.3.2006 17:10 Pavel `Goldenfish' Kysilka
ad. PHP 13.3.2006 15:06 Pavel Holica
|- Re: ad. PHP 13.3.2006 16:54 Pavel Hanč
| |- Re: ad. PHP 13.3.2006 17:02 Aleš Hakl
| | L Re: ad. PHP 13.3.2006 17:36 MaReK Olšavský
| |   L Re: ad. PHP 13.3.2006 23:45 Aleš Hakl
| L Re: ad. PHP 13.3.2006 17:22 Pavel `Goldenfish' Kysilka
L Re: ad. PHP 13.3.2006 17:37 Pavel `Goldenfish' Kysilka
Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 13.3.2006 21:25 Jakub Jochec
  |- Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 13.3.2006 21:34 Petr Zajíc
  | L Tedy ponekud jinak... (Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim...) 13.3.2006 22:07 Jakub Jochec
  |   L Re: Tedy ponekud jinak... (Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim...) 13.3.2006 22:16 Leoš Literák
  |     L Re: Tedy ponekud jinak... (Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim...) 14.3.2006 10:04 Jakub Jochec
  |       L Kdo je Jakub Jochec 14.3.2006 13:27 Leoš Literák
  |         |- Re: Kdo je Jakub Jochec 14.3.2006 14:22 Jakub Jochec
  |         | L Re: Kdo je Jakub Jochec 14.3.2006 15:17 Leoš Literák
  |         |   L Re: Kdo je Jakub Jochec 14.3.2006 15:34 Jakub Jochec
  |         L Re: Kdo je Jakub Jochec 14.3.2006 14:25 Jakub Jochec
  L Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 13.3.2006 23:23 Johann von Nepomuk
    |- Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 13.3.2006 23:35 Pavel `Goldenfish' Kysilka
    | L Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 14.3.2006 10:13 Jakub Jochec
    L Re: Je mi na zvraceni z toho co tu vidim... 14.3.2006 10:07 Jakub Jochec




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze