LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> CSS (1.) - Úvod

Dnešním dnem otevíráme nový seriál, který se bude zabývat CSS. V tomto díle si osvětlíme vlastnosti a základní funkčnost CSS.

12.7.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 37416×

Co je to CSS?

HTML je značkovací jazyk, z toho vyplývá, že jednotlivé značky (tagy) mají vyznačovat význam jednotlivých částí textu. Přesto se v HTML v průběhu let objevilo několik atributů a elementů, které ovlivňují pouze grafický vzhled, a některé z původních tagů určených pro logiské členění textu, je často účelově využíváno k dosažení určitých grafických efektů. Aby se předešlo těmto nešvarům, a bylo možné jednoduše oddělit strukturální formátování textu od grafického formátování, definovalo v roce 1997 koncorsium W3C soubor metod pro grafickou úpravu webových stránek. Tento soubor metod se jmenuje Cascading Style Sheets (CSS), česky "kaskádové styly".

Kaskádové styly umožňují definovat způsob zobrazení (velikost a druh písma, barvu, zarovnání, orámování, pozadí apod.) u každého html elementu. Tento předpis vzhledu není přímo součástí textu stránky, a díky tomu je zápis stránky přehlednější a dobře strukturovaný. Navíc styly umožňují definovat jednotný vzhled konkrétního elementu v celém dokumentu jedním zápisem tzn. nemusí se opakovat u každého elementu. Pokud styl uložíme do externího souboru, může ho využívat více stránek najednou. Definice vzhledu všech stránek je uložena na jednom místě. Při požadavku na změnu vzhledu stránek, stačí upravit styl na jednom místě, a změny se automaticky promítnou do všech stránek.

Jak je běžné ve světě webdesignu, i podpora kaskádových stylů v jednotlivých prohlížečích webových stránek je různá. Jednotlivé prohlížeče mají vlastní výklad či pravidla CSS. V současné době existují dvě verze kaskádových stylů – CSS1 ( http://www.w3.org/TR/REC-CSS1) a CSS2 (http://www.w3.org/TR/REC-CSS2). V našem seriálu se budeme zabývat verzí CSS2.

Princip CSS

obecný zápis kaskádového stylu

selektor {deklarace}

selektor: zde uvedu jen seznam a níže osvětlím jednotlivé druhy.

  • selektor typu (type)
  • selektor třída (class)
  • selektor id
  • selektor pseudotřídy (pseudo-class)
  • selektor pseudo-elementu (pseudo-element)
  • univerzální selektor
deklarace: deklarace obsahuje seznam vlastností nastavených pro daný selector. Deklarace může vypadat třeba takto: {vlastnost1:hodnota; vlastnost2:hodnota; ...  ;vlastnostn:hodnota}
Definice jednotlivých vlastností může mít jednu z těchto forem:
  • vlastnost:hodnota;
  • vlastnost:hodnota1 hodnota2;
  • vlastnost:hodnota1, hodnota2, hodnota3;

Je nutné všimnout si, kde se používají uvozovky, dvojtečky, složené závorky, středníky a čárky. Pokud si některé znaménko popletete, nebude vám to pravděpodobně fungovat. Mezery a konce řádků příliš velkou roli nehrají, mohou se přidávat a vypouštět. Velikost písmen také nehraje roli.

Příklady:
p {color:red;}
div {border: 1px solid blue;}
h1 {font-family: "Lucida Console", "Monaco CE", fixed, monospace;}

Selektory

V příkladech budu uvádět již konkrétní deklarace stylu, bez nějakého bližšího osvětlení co, která z vlastností či hodnot nastavuje. V nasledujících dílech si postupně probereme jednotlivé vlastnosti a jejich hodnoty.

typu (type)

Jméno selektoru je odvozeno od jména html elementu (tagu). Je možné nastavit současně styl pro několik elementů, pak jsou jednotlivé elementy oddělěny čárkou. Takto nastavený styl se projeví u všech elementů daného druhu v dokumentu.

Příklady:
h1 {text-align: center; color: blue;}
a {text-decoration: none; font-weight: bold; font-family: helvetica;}
h2, h3 {margin: 10px; font-style: italic; border: 1px;}

třída (class)

Jméno selektoru definuje autor tak, že zapíše tečku, a za ni uvede jméno třídy.V HTML dokumentu může použít tuto třídu jako hodnotu atributu class nějakého elementu. Počet elementů příslušné třídy v jednom dokumentu není omezen.

Příklady:
p.novinka {letter-spacing: 0.3em; background-color: green;}
.novinka {background-image: url(new.png);}

id

Jméno tohoto selektoru definuje autor tak, že zapíše znak hash (#), a za něj uvede jméno id. V HTML dokumentu může použít id jako hodnotu atributu id libovolného elementu. V celém dokumentu může být příslušné id použito jen u jednoho elementu.

Příklady:
#kapitola3 {font-variant: small-caps;}
#navigacni_schema {font-size: 12pt; color: lime;}
#prostrkane{letter-spacing: 5px;}

pseudotřídy (pseudo-class)

Použitím selektorů pseudo-třídy zajišťujeme, v závislosti na aktuálním stavu dokumentu, jeho struktuře nebo prohlížení, přiřazení vlastnosti elementům. Selektor pseudo-třídy zapíše autor tak, že uvede znak dvojtečka, za který napíše název pseudo-třídy.

Mezi pseudotřídy patří:

  • first-child
  • link
  • visited
  • hover
  • active
  • focus
  • lang
Příklady:
p:first-childa:hover {font-size: 200%; float: left;}
a:link {color: green;}
a:hover {color: red;}

pseudo-elementu (pseudo-element)

Pseudo-elementy nám umožní přiřadit vlastnosti elementům v závislosti na stavu dokumentu. Selektor pseudo-elementu zapíše autor tak, že uvede znak dvojtečka, za který napíše název pseudo-elementu.

Mezi pseudo-elementy patří:

  • first-line
  • first-letter
  • before
  • after
Příklady:
p.abstrakt:first-line{color: blue;}
p.ukol:before{font-size:xx-small;}

univerzální

V jazyce CSS byl definován i univerzální selektor. Ten je zapsán pomocí znaku hvězdička *. Použitím tohoto selektoru specifikujeme, že vlastnosti u tohoto selektoru uvedené, budou aplikovány na všechny elementy dokumentu.

Příklady:
* {color:blue;}

Závěr

V následujícím díle se podíváme na způsob připojení kaskádových stylů k dokumentu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

media types 13.7.2004 12:41 by default
L Re: media types 13.7.2004 13:29 Vasek
Chyby a nepřesnosti 17.2.2005 11:52 Ritchie




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze