LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> CSS (5.) - Média

Dnes se podíváme na práci s různými typy médií v kaskádových stylech.

16.8.2004 13:00 | Vasek | Články autora | přečteno 18554×

Jednou z nejvýznamnějších vlastností kaskádových stylů je možnost určit formu prezentace dokumentu zvlášť pro různé druhy výstupních medií, např. obrazovku, papír, hlasový syntetizér, výstup v braillově písmu apod.

Tyto výstupní zařízení se označují jako média a v CSS se rozdělují do několika skupin. Jednotlivé typy médií někdy vyžadují různé hodnoty jednotlivých vlastností (např. velikost fontu pro obrazovku je větší než velikost fontu pro tisk). Některé vlastnosti kaskádových stylů jsou vyhrazeny pouze určitým mediím(např. cue-before lze použít jen pro hlasový výstup).

Typy médií

V současnosti lze v kaskádových stylech používat tyto typy médií:

all
všechny typy zařízení
aural
zvukový výstup na hlasovém syntezátoru
braille
braillská dotyková zařízení (braillský řádek)
embossed
stránka zobrazená plastickým tiskem na braillské tiskárně
handheld
obrazovka kapesního počítače (nejčastěji malý monochromatický displej a malá rychlost přenosu dat)
print
stránky vytištěné na tiskárně nebo dokumenty zobrazené na obrazovce v režimu tiskového náhledu
projection
promítané prezentace (velkoplošné projektory či zpětné projektory)
screen
obrazovka počítače (s podporou zobrazení barev a bitmapové grafiky)
tty
neproporční znakový výstup (dálnopisy, terminály atd.)
tv
televizní obrazovka a podobná zařízení (společnými vlastnostmi je nízké rozlišení, omezené možnosti posouvání obrazu a možnost použití barev a zvuku)

Na velikosti písmen v názvech typů medií nezáleží.

Jednotlivá média jsou navzájem neslučitelná. Každý klient musí při zpracování dokumentu podporovat pouze jediný typ médií. Ale není vyloučeno, že klienty mohou obsahovat více modulů (režimů), z nichž podporuje každý jiný typ medií (ale vždy jen jeden jediný).

Skupiny médíí

U každé CSS vlastnosti je stanoveno, pro jaký typ médií se může použít. Jelikož však mnoha vlastnostem odpovídá více médií, vznikly skupiny médíí, které se uvádí u jednotlivých vlastností. Příslušnou vlastnost lze použít pro všechny média patřící do uvedené skupiny. V kaskádových stylech je nadefinováno několik skupin médií podle různých hledisek.

  • Média stránková-plynulá:
    • stránková: emboss, handheld, print, projection, tv
    • plynulá: aural, braille, handheld, screen, tty, tv
  • Média zvuková-vizuální-dotyková:
    • zvuková: aural, tv
    • vizuální: handheld, print, projection, screen, tty, tv
    • dotyková: braille, emboss
  • Média s pevnou mřížkou-bitmapová:
    • s pevnou mřížkou: braille, emboss, handheld, tty
    • bitmapová: handheld, print, projection, screen, tv
  • Média interaktivní-statická:
    • interaktivní: aural, braille, handheld, projection, screen, tty, tv
    • statická: aural, braille, emboss, handheld, print, projection, screen, tty, tv

Způsob definice stylu pro určité médium

Existují dva způsoby určení platnosti kaskádového stylu pro konkrétní médium:

  • médium se určí přímo v dokumentu. V html k tomu slouží atribut media tagů link nebo style
  • médium se určí přímo ve stylovém předpisu at-pravidly @media nebo @import

Specifikování média v dokumentu

Jazyky dokumentů rozpoznávají atribut media tagů link nebo style. Hodnotu tohoto atributu je seznam médií oddělených od sebe čárkou.

Příklady:
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="print, handheld" href="foo.css">

<style type="text/css" media="print">
...
</style>

Dle specifikace HTML má atribut media výchozí hodnotu screen, ale prohlížeče se většinou chovají, jako by byla nastavena hodnota all. V XHTML je výchozí hodnotou all.

at-pravidla

At-pravidlo @media určuje typy cílových medií pro sady pravidel následujících za pravidlem @media. Pokud chceme pravidlo @media použít pro více medií odělujií se čárkou. Příkazem @media označíme část tabulky stylů jako platnou pro dané médium.

Příklady:
  @media print {
    body { font-size: 10pt; }
  }

  @media screen {
    body { font-size: 12pt; }
  }

  @media print, screen {
    body { line-height: 1.2; }
  }

Uvnitř bloku @media není možné použít import další tabulky stylů pomocí příkazu @import. Namísto toho lze použít definování médií přímo v příkazu @import.

Příklady:
  @import url("styl_tisk.css") print; 

Závěr

Kaskádové styly podporují šikoké spektrum médií, a do budoucna se dá počítat ještě s dalším rozšířením. V praxi se ale můžete setkat jen s typem screen, print, a ve výjimečných případech ještě aural, braille, ostatní typy médií se v podstatě nepoužívají z důvodu jejich nejednoznačné definice v CSS (resp. z důvodu nejednoznačných definic práce s nimi), řešení těchto nedostatků má přinést připravovaná verze 3 kaskádových stylů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze