LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> DesktopBSD

DesktopBSD DesktopBSD je "distribuce" založená na FreeBSD. Je určena pro méně zkušené uživatele, kteří chtějí mít rychle připravené BSD k použití na desktopu.

4.4.2006 06:00 | Jakub Vyvážil | Články autora | přečteno 13269×

BSD (Berkeley Software Distribution) je unix-like operační systém. Na počátku devadesátých let byl tento systém uvolněn pod licencí BSD (což je velmi liberální licence) a to zavdalo příčinu vzniku například:

  • FreeBSD - asi nejrychleji vyvíjeno, velká podpora hardware
  • NetBSD - zaměřeno na stabilitu, podporuje velké množství architektur procesorů
  • OpenBSD - největším lákadlem je zde bezpečnost - sami tvůrci se pyšní heslem: "Only one remote hole in the default install, in more than 8 years! (Jedna "remote hole" ve standardní instalaci za více než 8 let)".

BSD se tedy dá velmi dobře použít na serveru - vysoká bezpečnost (i když třeba vyvážená menší rychlostí v případě OpenBSD), robustnost i stabilita tento systém k užití na serveru přímo vybízejí. Však také největší uptime mívají obvykle právě servery s BSD. Ale kdo by nechtěl tyto vlastnosti i na desktopu?

Mnozí uživatelé tohoto "ďábelského" operačního systému by linux nenainstalovali ani za nic. Je tedy linux horší? Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět, zvláště když to, jestli vám nějaký systém vyhovuje, je subjektivní pocit. Ale můžeme si říct o základních rozdílech mezi BSD a linuxem. Já osobně vidím největší rozdíl ve způsobu vývoje. Zatímco linux má naprosto decentralizovanou a tudíž neorganizovanou (ve smyslu spění k nějakému společnému cíli) skupinu vývojářů, u BSD je tomu jinak. Existuje zde jistý stupeň centralizace, hierarchie. Naštěstí vývojáři trefili hranici, kdy centralizace ještě je ku prospěchu věci (i když o tomto se vedou nekonečné hádky).

Když jsem se ptal uživatelů BSD, proč je podle nich BSD lepší než linux, většinou odpovídali, že BSD je "čistší". A samozřejmě opět ta stabilita, robustnost a bezpečnost. Pokud tedy stále nemáte pocit, že jste našli tu pravou linuxovou distribuci, proč nezkusit BSD? Poběží vám v něm aplikace, na které jste zvyklí z linuxu, třeba rozdíl ani nepoznáte.

DesktopBSD vychází z FreeBSD 5.4, respektive ho obsahuje - to je lepší vyjádření skutečnosti. Není to tedy alternativa k FreeBSD, OpenBSD, ... Autoři prostě udělali instalační CD FreeBSD, které obsahuje grafický instalátor a po nainstalování vám systém naběhne do KDE. Instalace a základní konfigurace je otázkou několika minut a vlastně jen klikáte myší. Nic složitého.

Stáhl, nainstaloval a testoval jsem verzi DesktopBSD 1.0-RC3 pro x86. Stažený soubor jednoduše vypálíte na CD a vložíte do mechaniky. Po restartu (musíte mít v BIOSu povolen boot z optické mechaniky) se vám automaticky spustí instalátor a nyní už stačí jen klikat. Nejdříve si vyberete jazyk, čeština prozatím chybí. Neznamená to ale, že si češtinu neužijete. Po instalaci si ji budete moct nastavit, jen to neudělá instalátor automaticky. Postupů jak na to, najdete na internetu spousty.



Dále zbývá rozdělit disk, případně si vybrat místo, kam chceme systém nainstalovat. Budete potřebovat alespon 2GiB místa na disku. Ještě si budete muset vybrat, zda instalovat zavaděč systému a kam. Po nainstalování instalátor nabídne restartování počítače a pokud nezapomenete vyndat instalační CD, naběhne vám váš nový systém. Nastavíte hesla a uživatelské účty, můžete si prohlédnout tutoriál. Po odklikání těch několika tlačítek vám již naběhne KDE 3.4.3. Vše je hotovo a BSD by mělo spokojeně okupovat váš harddisk.


DesktopBSD jsem odzkoušel na dvou počítačích, ani na jednom nebyl problém s detekcí hardwaru. Tři síťové karty bez problému fungovaly (dvě byly integrované a jedna z nich dělá většinou problémy). Zvuk fungoval také ihned. Grafika se vždy správně nakonfigurovala a nebylo potřeba nic měnit. Slabším počítačem bylo Pentium II - 350MHz s 64MB RAM a překvapivě tam KDE běželo docela rozumně (i když počítač docela dost swapoval). Na oficiálních stránkách doporučují 256MB RAM a 4GiB místa na disku.

Pokud bych měl hodnotit BSD nebo FreeBSD samotné, musím říct, že se mi tento systém velmi zalíbil. Je to prostě unix-like systém a tak se od linuxu zase tolik neliší. Možná je zde pár věcí lépe vymyšleno. Rozhodně je to systém, který stojí za vyzkoušení! Možná budete jako já překvapeni, jak vám vše půjde celkem intuitivně.

Zklamáním pro mě ale byla absence základních aplikací! Jediné, co bych mohl zmínit je k3b. Výpis toho, co DesktopBSD obsahuje (v tomto případě spíše neobsahuje) najdete třeba na distrowatch. Chybí GIMP, cokoliv pro IM, přehrávání multimédií, vlastně všechny aplikace, které na desktopu používám.

Kdybych měl doporučit cestu, jak si oťukat a poznat BSD, doporučím raději vyzkoušení FreeBSD. Sice se možná budete trápit instalací softwaru a budete muset hledat na internetu, jak to nakonfigurovat, ale aspoň systém víc dostanete pod kůži a hlavně si nejsem jist, zda to samé, vzhledem k absenci aplikací, nebudete muset absolvovat i u DesktopBSD. V současné verzi mi DesktopBSD přišlo jako past na nováčky. Tváří se přítulně, ale pod povrchem se ukrývá pořádný ďábel, který vás chce pobodat vidlemi.

Poslední, o čem bych se měl zmínit, je PC-BSD - podobný projekt, který již nějaký čas běží. Podle autorů DesktopBSD by jejich projekt neměl být konkurencí pro PC-BSD (vlstně tvrdí, že jejich nápad neokopírovali), protože vývoj DesktopBSD začal dříve, než se o PC-BSD objevily první zmínky. Každopádně si tyto dva projekty konkurují - snad to pomůže oběma (myslím tím, že se vývojáři obou týmů budou snažit, aby byli lepší právě oni, což bude mít pozitivní dopad pro uživatele).

V době mezi napsáním recenze a jejím uveřejněním vyšla nová verze DesktopBSD (1.0). Již ji nevypálíte na CD (má něco přes 1 GiB). Z velké části napravuje věci, které jsem vytýkal RC3. Obsahuje novější KDE (3.5.1), je založena na FreeBSD 5.5 - prerelease. Přibylo množství aplikací (a pravděpodobně budou do dalších verzí dále přibývat): amarok (1.3.8), firefox (1.5.0.1), gaim (1.5.0), gimp (2.2.10), OpenOffice.org (2.0.2). Seznam všech balíčků najdete opět na distrowatch. V této verzi je DesktopBSD dobře použitelné pro desktop - pro spoustu lidí již bez nutnosti doinstalovávání dalších programů.

Více screenshotů z instalace a po instalaci naleznete zde.
Komerční sdělení:
DesktopBSD 1.0 - 1 DVD je možno zakoupit v Linux CD Shopu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

rozdiel 4.4.2006 15:22 Martin Kopál
|- Re: rozdiel 4.4.2006 19:53 Jiří Krč
| |- Re: rozdiel 5.4.2006 07:52 Petr Ježek
| L Re: rozdiel 5.4.2006 09:16 o.k.
|   L Re: rozdiel 5.4.2006 19:42 Jiří Krč
L Re: rozdiel 5.4.2006 13:49 Jakub Vyvážil
  L Re: rozdiel 5.4.2006 14:02 MaReK Olšavský
suhlasim 5.4.2006 14:54 Martin Kopál
myska zlobi 5.4.2006 23:23 Jiří Šůla
L Re: myska zlobi 6.4.2006 07:47 Martin Kopál
recenze bsd 9.4.2006 21:13 xyzxyzxyz




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze