LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> Debian GNU/Linux 4.0 Etch

DEBIAN Ve světě Linuxu je mnoho distribucí, pojďme se v tomto článku podívat ne jednu z nejstarších udržovaných rozsáhlou a zkušenou komunitou.

26.4.2007 06:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 33489×

Úvod

Debian GNU/Linux je jednou z distribucí, která se dlouhodobě drží na vrcholu popularity v žebříčcích na Distrowatch a podle jeho uživatelů tomu není divu. Je oblíbeným základem pro mnoho dalších distribucí, z nichž nejznámější jsou Ubuntu (a celá rodina verzí i forků), Knoppix, DreamLinux (oblíbená distribuce majitele portálu Linuxsoft.cz) a například český Debian. Je ceněn pro svou stabilitu a odladěnost, ale někeří uživatelé jej odmítají pro jeho neaktuálnost.

Debian GNU/Linux je ze všech Linuxových distribucí naportován pravděpodobně pro nejvíce nejširší spektrum hardwarových platforem. Pokud budete stahovat pro nejrozšířenější platformy i386, nebo x86-64, budete mít v nejúplnější verzi 21 CD, nebo lépe 3 DVD, ale mnohem rozumnější, pokud máte k dispozici silnou linku, je staření miniCD a následná instalace všeho z internetu.

Malá odbočka pro neznalé. Debian Linux existuje v několika větvích:

  • Stable – Tuto větev získáte po instalaci. Obsahuje vyladěný a prověřený software, ale většina není v nejaktuálnějších verzích.
  • Testing – Větev obsahující sice kvalitně odladěný a otestovaný software, ale ještě neprohlášený za vhodný k převedení do stabilní větve. Tato větev je oblíbeným základem pro odvozené distribuce (např. rodina Ubuntu).
  • Unstable – Větev vývojářů a čirých nadšenců, kteří chtějí distribuci na samé hraně aktuálnosti. Do produkčního nasazení by nasazení nemělo připadat v úvahu.
  • Oldstable – Zastaralé verze software, většinou z minulých stabilních vydání.
  • Eexperimental – Občas jsou verze stejné, jako v nestabilní větvi, občas jsou jiné, ale vždy se jedná o software, v neodladěných verzích. Pro nasazení platí totéž, co pro nestabilní větev.

Nové verze software lze najít i v takzvaných backportech, které naleznete na adresách backports.org a apt-get.org, ale obecně lze říct že pro většinu lidí jsou dostatečné větve stable a testing, protože použití unstable a experimental může, občas, znamenat i znefunkčnění systému.

Instalace Debian GNU/Linuxu

Instalovat lze několika způsoby, pokud máte rozumně rychlou linku, je nejvýhodnější instalovat z miniCD, které veškerý potřebný/chtěný software stahuje z internetu, ale stahujete jen opravdu to co potřebujete. Jinou variantou je získání kompletních instalačních médií, třeba z našeho internetového obchodu, v podobě 3 DVD, nebo 21 CD, a později nechat z internetu stahovat jen aktualizce, instalace tímto způsobem bude nepoměrně rychlejší :-).

Jazyk IP deleni disku 1

Instalace - napřed výběr jazyka *** Instalace - ruční nastavení IP *** Instalace - Výběr způsobu dělení disku

Deleni disku 2 Instalace jede rozliseni monitoru

Instalace - Porcujeme vyhrazenou partition *** Instalace - Instalace základního systému jede *** Instalace - Výběr rozlišení

Debian GNU/Linux potvrdil, že nastala doba, kdy nebude již nutné psát o řešení problémů s hardwarem. Já jsem zkoušel instalaci jak ve virtuálním stroji poskytnutým vmWare playerem, tak na počítači s deskou osazenou SiS chipsetem, S3 Savage4 a zvukovou kartou ForteMedia s radio tunerem. Začátečníky by mohl lehce vyděsit čistě textový instalátor, ale není třeba se ničeho bát, je udělaný opravdu tak že jej zvládne i opravdový začátečník. Jen v případě, že nemáte jej instalujete na disk, na kterém máte jen MS Windows, budete potřebovat nějaké LiveCD, například GParted, kterým disk rozdělíte beze ztráty dat.

Grub Prvni start Jazyk

Instalace - Grub, ve virtuální mašině je jen Etch *** Boot manager po prvním restartu *** Nyní se lze přihlásit k desktopu

Používáme Debian

Po prvním spuštění nainstalovaného Debianu, pokud jste vybrali desktop, budete mít k dispozici Gnome 2.16, OpenOffice.org 2.0.2, Gimp 2.??, Iceweasel, Evolution , prostě základní destopové řešení se základem Gnome. Další prostředí, například KDE, XFce, nebo Fluxbox. Další aplikace a prostředí je možné nainstaloval pomocí apt-get, nebo lépe pomocí aptidude, přičemž aptitude je vůči apt-get více preferován a doporučován. Pokud jste instalovali ze sady médií, nedejbože z CD, můžete si užít docela zajímavou diskotéku :-).

Superuser login Synaptic vyber Synaptic instalace

Synaptic vyžaduje heslo roota *** Synaptic - upozorňuje na závislosti vybraného balíku *** Synaptic při instalaci

Pokud chcete instalovat další software, tak ten základní naleznete na prvním instalačním DVD, ale kompletní balíky, které pro distribuci jsou k dispozici (oficiálně) získáte až po přidání zdrojů ze zbylých médií (v mém případě, další 2 DVD), ale i bez těchto zdrojů lze nainstalovat desktopy KDE, XFce, nebo windows manager Fluxbox, stejně tak, jako nástroje potřebné pro kancelářské práce a vývoj software. Z DVD/CD však budete mít software, který byl aktuální v době vydání distribuce, ale pro aktualizace bude vhodné nastavit zdroje software z internetu, byť jsou na mnoha místech internetových stránek k nalezení návody, jak připravit média s aktualizcemi. Pokud máte odvahu, můžete si do zdrojů software přidat i backports a další neoficiální místa z internetu, zejména se tato praktika bude týkat oficiálně nezařazeného software, ale je zapotřebí být opatrný, protože byste mohli mít konfliktní zdroje software.

OO.o_2.0.4 Znovu root Nabidka

OpenOffice.org 2.0.4 *** Ve stejné session znovu program, který potřebuje rootovský přístup, heslo nevyžaduje *** Malá ukázka vzhledu s menu Gnome

DVD Nautilus Nove prihlaseni

DVD hrálo okamžitě (Motýlek) *** Nautilus, podceňovaný správce souborů *** Výběr jiného desktopu po instalaci XFce :-)

Po rozumném nastavení zdrojů, lze doinstalovat další software, který chcete. Dokonce bych doporučil udělat tento krok hned před první instalací dalšího software, nad základní systém, protože pak budete instalovat částečně z médií a částečně z internetových zdrojů, budou-li v internetových úložištích aktuálnější verze software.

XFce Mousepad a Galeon Aptitude

Takto vypadá XFce 4.4 v Debianu *** Ne na vše jsou potřeba níročné nástroje Galeon (Firefoxí jádro v GTK obalu) a editor Mousepad *** Textový ekvivalent k Synapticu - Aptitude

Pokud chcete počítač používat i pro multimédia lze použít zajímavý nástroj Automatix, který je k mání pro Debian 4.0 Etch, byť původně jej znali jen uživatelé Ubuntu. Návod k jeho instalaci naleznete na wiki projektu.

KDE Automatix2 Automatix instaluje

KDE jak ve výchozím vzhledu *** Automatix2 - výběr balíků *** Instalace v Automatixu

Co tedy po nainstalování Debanu získáte?

  • Jádro 2.6.18
  • X.org 7.1
  • Desktopy: Gnome 2.16, XFce 4.4, KDE 3.5.5
  • Mozilla Firefox 2.0.0.3 (z licenčních důvodů přejmenovaný na Iceweasel), Mozilla Thunderbird 1.5 (přejmenovaný na Icedove)
  • OpenOffice.org 2.0.4

Pro programátory a správce serverů jsou připraveny balíky obsahující Python ve verzích 2.4 i 2.5, PHP 5.2.0, Postfix 2.3.6, PostgreSQL 8.1, MySQL 5.0.32. Podporu Javy si budete muset nainstalovat sami, případně využít služeb programu Automatix (který konzervativně nainstaluje Javu 5, nikoliv Javu 6).

Co se týče vzhledu, Debian nikterak přehnaně nezasahuje toho výchozího, který je desktopům a aplikacím vlastní, jak je obvyklé u jiných distribucí.

Automatixem získáte i virtuální stroj VirtualBox, který je vyvíjen pod GPL licencí a který využijete především pokud nechcete mít dualboot systém, nebo (podobně jako já) testujete různě operační systémy, nebo linuxové distribuce. Dokonce mi přišel pro nepříliž technicky zdatného uživatele vhodnější, než vmWare Player, který neobsahuje nástroj pro přípravu virtuálního stroje.

Závěr

Pokud mohu soudit podle krátkého, asi týdeního, testování Debian GNU/Linuxu 4.0 „Etch“, jedná se o stabilní a velmi dobře vyladěnou distribuci. Přestože zlé jazyky se rádi obouvají do aktuálnosti software, obsaženém v Debianu, jedná se o systém vhodný pro nasazení na desktop, nebo server, protože je udělán přesně tak jako enterprise distribuce, kvalita a odladěnost je upřednostněna před nejnovějšími verzemi software.

Debian 4.0r0 k dostání v našem Linux CD Shopu a to ve verzi pro 32 bit a 64 bit. Součást balíčku 10 distribucí.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

doplnek 26.4.2007 10:27 Petr Jakubec
|- Re: doplnek 26.4.2007 15:05 Aleš Hakl
| L Re: doplnek 26.4.2007 16:24 Petr Jakubec
|   L Re: doplnek 26.4.2007 16:48 Aleš Hakl
|- Re: doplnek 26.4.2007 22:12 Pavel Šimún
| L Re: doplnek 27.4.2007 07:05 MaReK Olšavský
L Re: doplnek 30.4.2007 11:00 Petr Prochazka
Stable, Testing,... 30.4.2007 12:40 Grumpa
L Re: Stable, Testing,... 30.4.2007 14:05 Ondřej Čečák
rescue CD 30.4.2007 12:44 Grumpa
L Re: rescue CD 1.5.2007 22:13 Dalibor Smolík
Problem s Etchem 7.5.2007 16:16 Jiří Krč
  L Re: Problem s Etchem 29.5.2007 13:09 Dalibor Smolík




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze