LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> C/C++ (38) - Prostory jmen potřetí

Minule jsme céčkovským motivačním příkladem poněkud odbočili, dnes se opět vrátíme k výkladu syntaxe namespace v jazyce C++.

26.7.2006 06:00 | Jan Němec | Články autora | přečteno 18018×

Anonymní namespace

Prostor jmen nemusí mít explicitně uvedené jméno. Lze tedy zapsat i

namespace {
  int i;
}

Namespace bez uvedeného jména se nazývá anonymní a je mu vnitřně překladačem přidělen nějaký identifikátor. Tento identifikátor ovšem závisí na souboru, v němž je namespace umístěno. V rámci jednoho souboru potom můžeme i mimo prostor jmen používat identifikátory z anonymního namespace tak, jako by to byly běžné identifikátory. Z jiných zdrojových souborů naopak budou nedostupné a to i z v nich umístěných jiných anonymních namespace. Jedná se tedy jen o jakousi obdobu globálních static identifikátorů ve stylu C. Přiznám se, že osobně preferuji i v C++ static identifikátory před anonymním prostorem jmen. Ukažme si použití anonymního namespace na příkladu.

/* namespace.cpp */
namespace {
  // identifikátor z namespace
  int i = 0;

  int f(void) {
    // použití identifikátoru z toho samého namespace, OK
    return i;
  }
}

namespace {
  int f2(void) {
    // použití identifikátoru z jiné části toho samého namespace, OK
    return i;
  }
}

namespace neanonymni {
  int f3(void) {
    // použití identifikátoru z jiného namespace, OK
    return i;
  }
}

int main(void) {
  // použití identifikátoru mimo namespace, OK
  return i;
}

Zatím nám vše prošlo, příklad bude fungovat. Pokud se ovšem pokusíme použít identifikátor i v jiném souboru, nebudeme úspěšní.

/* chyba.cpp */
namespace { 
  // Je jedno, zda extern deklaraci a použití i dáme do namespace nebo ne
  extern int i;
}

int f4(void) {
  return i;
}

Pokusme se projekt přeložit:

$ g++ namespace.cpp chyba.cpp
/home/honza/tmp/ccLjwuDX.o: In function `f4()':
chyba.cpp:(.text+0x4): undefined reference to `(anonymous namespace)::i'
collect2: ld returned 1 exit status
$

Došlo k chybě při linkování neboť jsem se pokoušel přistupovat k identifikátoru z anonymního namespace z jiného souboru. Zapamatujme si tedy, že anonymní namespace je záležitostí lokální v rámci jednoho souboru.

Aliasy

Z předminulého dílu víme, že prostory jmen můžeme do sebe zanořovat podobně jako například adresáře. Pokud často používáme hluboko zanořený adresář, zpravidla si na něj vytvoříme jednoduchý odkaz, link. Na úrovni namespace se tomu říká alias.

namespace vnejsi {
  namespace stredni {
    namespace vnitrni {
      int identifikator = 0;
    }
  }
}

namespace vsv = vnejsi::stredni::vnitrni;

int main(void) {
  return vsv::identifikator;
}

using identifikátor

Pokud opakovaně spouštíme jediný konkrétní soubor uložený kdesi hluboko v adresářové struktuře mimo dosah proměnné PATH, vytvoříme si link jen přímo na něj nebo napíšeme jednoduchý spouštěcí skript a umístíme jej třeba do /usr/bin nebo jiného oblíbeného adresáře. Cestu ve volání souboru pak můžeme vynechávat. V případě C++ namespace použijeme v té samé situaci klíčové using s parametrem plně kvalifikovaného identifikátoru. Od deklarace using dál pak můžeme ve zdrojovém souboru používat identifikátor i bez jména namespace.

namespace HrozneDlouhyNazev {
  int i = 0;
}

using HrozneDlouhyNazev::i;

int main(void) {
  return i;
}

using namespace

Někdy bychom potřebovali opakovaně spouštět větší množství souborů z nějakého zanořeného adresáře. V tom případě obvykle přidáme příslušný adresář do proměnné PATH. Analogickou situaci v C++ vyřešíme opět pomocí using, jeho parametrem bude teď celý prostor jmen a nikoli pouze jediný identifikátor.

namespace HrozneDlouhyNazev {
  int i = 0;
  int j = 0;
}

using namespace HrozneDlouhyNazev;

int main(void) {
  return i + j;
}

Direktiva using namespace n1 nemusí zpřístupňovat identifikátory pouze n1. Pokud totiž toto namespace obsahuje kromě identifikátoru ještě i další direktivu using namespace n2, přenese se viditelnost i na identifikátory z n2. Říkáme, že using je tranzitivní, překladač musí při vyhodnocování přístupnosti identifikátoru projít celý strom using závislostí namespace.

namespace n2 {
  int i = 0;
}

namespace n1 {
  using namespace n2; 
  int j = 0;
}

using namespace n1;

int main(void) {
  // OK, i známe díky tranzitivitě using
  return i + j;
}

Snadno může nastat situace, kdy si prostřednictvím using buď přímo, nebo prostřednictvím tranzitivity zpřístupníme dva různé identifikátory stejného jména z různých namespace. To samo o sobě ještě není chyba, pouze nemůžeme takovýto identifikátor použít bez úplné kvalifikace.

namespace n2 {
  int i = 0;
}

namespace n1 {
  using namespace n2; 
  int i = 0;
}

using namespace n1;

int main(void) {
  // Chyba, které i? Správně je return n2::i; nebo return n1::i;
  return i;
}

Zábavná je v tomto případě chybová hláška mého g++ 4.0.1, překladač se pro jistotu tváří, že identifikátor i vůbec nezná.

error: 'i' was not declared in this scope

namespace std a standardní knihovna C a C++

Celá standardní knihovna jazyka C++ je umístěna v prostoru jmen std. Běžně se tak setkáme s konstrukcemi typu using namespace std, using std::string, std::vector a podobně. C++ se navíc snaží být v maximální možné míře "zpětně" kompatibilní s C (již víme, že z 99% se mu to daří - rozumně napsaný kód v C lze přeložit i překladačem C++ při zachování funkčnosti), musí proto obsahovat i kompletní standardní knihovnu jazyka C. Kdyby byla umístěna do prostoru std, utrpěla by kompatibilita s C. Umístění v globálním prostoru jmen by zase narušilo konzistenci návrhu C++. Řešení je šalamounské: pro každý standardní hlavičkový soubor jazyka C přidá C++ jeho dvojníka bez přípony .h a s prefixem c. Původní header zpřístupňuje identifikátory v globálním prostoru jmen (tak jako v C) a modifikovaný v std. Následující dva hello world příklady jsou tedy ekvivalentní. Začneme tím ve stylu C.

#include <stdio.h>

int main(void) {
  puts("Ahoj světe!");
  return 0;
}

A ve stylu C++ (byť s použitím C funkce).

#include <cstdio>

int main(void) {
  std::puts("Ahoj světe!");
  return 0;
}

Samozřejmě nesmíme oba přístupy míchat, tj. inkludovat *.h header a používat identifikátory se std:: nebo naopak. Bohužel, překladače podobné chování často tolerují.

Domácí úkoly

  • Podívejte se do zdrojového kódu vaší oblíbené open source knihovny nebo aplikace napsané v C++. Používá namespace? Pokud ne, nenechte se tím odradit.
  • Zkuste v C++ smíchat dohromady inkludy tradičních a C++ headerů pro standardní knihovnu C. Chvíli používejte namespace std a chvíli ne. Zkuste, co váš překladač bude tolerovat. Nejsíš víc, než by podle normy měl.

Pokračování příště

V příštím dílu se zamyslíme nad objektově orientovaným programováním.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.



Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze