LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (29) - Soubory a adresáře

PHP umí pracovat se soubory operačního systému. Zjistěme, k čemu to může být dobré a jak toho využít.

26.7.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 89072×

Potřeba pracovat přímo s jednotlivými soubory operačního systému není v dnešní době až tak palčivá. Mnoho informací lze totiž ukládat v databázích, což může být jak rychlejší, tak i bezpečnější než používání souborů. Přesto se ale příkazy PHP pro práci se soubory zabývat budeme - jednak to je jednoduché a jednak Vám to může v některých případech posloužit lépe než co jiného.

Readfile

Především si osvětleme funkci, která umí vkládat soubory do stránky. Není to funkce include, o které jsme již v našem seriálu mluvili. Funkce include (a require, rovněž i require_once) vkládají soubory php a bývá v nich téměř vždy zdrojový kód php. Mám na mysli funkci, která "tupě" otevře soubor a "vypustí" jej do výstupního proudu. V PHP taková funkce existuje a jmenute se readfile(). Takže, máme-li na serveru textový soubor 29_text.txt, můžeme napsat:

<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
</head>
<?readfile("29_text.txt");?>

Spustit skript

Skutečně je to tak jednoduché (a to ještě hlavička je tam jen kvůli tomu, aby se stránka zobrazila správně česky). Někdy programátoři přesně nevědí, zda může takto vložený soubor obsahovat tagy nebo instrukce PHP. Takže, je to takhle:

  • Jestliže soubor načtený pomocí readfile obsahuje formátovácí tagy jazyka HTML, není to problém. Jestliže napříkad v souboru je tag <B>, bude skutečně následující text tučně, protože prohlížeči je srdečně jedno, jak byla informace kterou má zobrazit získána.
  • Jestliže soubor načtený pomocí readfile obsahuje kód PHP, tento kód se NEPROVEDE. Soubor je totiž tupě načten, ale NENÍ zpracován parserem PHP. Neboli, všecho včetně informací mezi znaky <? a ?> je skutečně vypsáno do prohlížeče. Váš prohlížeč možná informace mezi značkami <? a ?> nezobrazí, ale při zobrazení zdrojového kódu stránky se na ně můžete podívat.

Máte právo nevypovídat

Pro uživatele GNU/Linuxu bude asi následující informace známá, pokud jste zvyklí na WINDOWS, zapište si ji za uši: Funkce readfile pochopitelně respektuje nastavení přístupových práv systému. Takže, pokud uživatel, pod nímž běží PHP nemá k souboru minimálně práva na čtení, readfile selže. Když soubor přemísťujete na server, nastavení jeho práv může být ovlivněno několika faktory. Jestliže máte na serveru systémový účet, bude se to řídit tím, co Vám dovolil administrátor. Používáte-li FTP, může být přístup k nahranému souboru ovlivněn nastavením FTP serveru a/nebo FTP klienta a tak dále. Poučení je v tom, že budete-li potřebovat číst soubory pomocí readfile, měli byste si ověřit nejen to, zda existují, ale rovněž to, zda je můžete číst.

Adresáře

PHP umí pracovat rovněž s celými adresáři. Poměrně častá úloha je například zobrazit názvy souborů z určitého adresáře s tím, že názvy souborů jsou zároveň odkazy. Takle lze naprogramovat něco jako on-line správce souborů. K úlohám podobného typu slouží několik příkazů pro práci s adresářem. Především je to třída dir, která obsahuje metody read, rewind a close. Takže, obsah složky bychom mohli vypsat následujícím skriptem:

<?
$slozka
= dir("29");
while(
$soubor=$slozka->read()) {
  if (
$soubor=="." || $soubor=="..") continue;
  echo
"<a href=\"29/$soubor\">".$soubor."</a><br>\n";
}
$slozka->close();
?>

Spustit skript

Je to celkem přímočaré. Zobrazujeme složku, která je umístěna ve stejné složce jako náš skript a jmenuje se 29. Metoda read třídy dir vrátí název jednoho souboru ze složky nebo FALSE v případě, kdy je načtena již celá složka. Jelikož by výpis obsahoval i adresáře "." (aktuální adresář) a ".." (nadřízený adresář), nebudeme tyto položky  zobrazovat. A řádek s echo je jen vypsání názvu souboru s tím, že je to zároveň i odkaz.

Jestliže se obsah složky změní, nemusí se skript upravovat. Načte vždy to, co složka obsahuje v době provádění skriptu.

Další šikovné příkazy

V PHP můžete zobrazit absolutní cestu pomocí příkazu getcwd.

<?
echo getcwd();
?>

Spustit skript

Můžete rovněž rozložit celý název souboru na cestu, název a příponu. Pokud budete chtít, je možné vypsat zvlášť cestu, název a přípanu souboru, který je právě spuštěn. K tomu slouží funkce dirname a basename.

<?
echo "Cesta k souboru skriptu: ".dirname($_SERVER["SCRIPT_FILENAME"])."<BR>\n";
$soubor=explode(".", basename($_SERVER["SCRIPT_FILENAME"]));
echo
"Název skriptu: ".$soubor[0]."<BR>\n";
echo
"Přípona skriptu: ".$soubor[1]."<BR>\n";
?>

Spustit skript

Poznámka: Nemůžete použít proměnnou $_SERVER["PHP_SELF"], protože ta vrací cestu relativně ke kořenové složce webu, nikoli systému.

Existuje celá řada dalších funkcí pro práci se soubory. Příště se podíváme na "nízkoúrovňové" práce se soubory - na vytvoření, zápis a čtení ze souboru. Vytvoříme si taky nějaký příklad - bude to počítadlo přístupů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Přístup do složek a souborů 10.4.2006 12:11 Radin Černý
L Re: Přístup do složek a souborů 11.4.2006 00:03 Aleš Hakl
soubor vs složka 13.4.2006 22:28 Radin Černý
L Re: soubor vs složka 13.4.2006 22:53 Aleš Hakl
scandir(); 7.6.2010 13:42 Jiří Kantor
Podminka 26.7.2017 21:12 Jaromir Obr




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze