LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (66) - PHP debugger

Dnes se podíváme na zoubek PHP debuggerům. Uvidíme zda a jaké existují a jak je rozumně použít.

12.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 45955×

Přemýšlím nad nějakým smysluplným zahájením. Co třeba takhle: "Celý jsem strávil rozchozením nějakého nekomerčního PHP debuggeru, a zatím žádná sláva". Nebylo by to sice dvakrát optimistické, ale pěkně by to vystihovalo situaci, v níž se nacházím. Leč popořadě.

Debuggery

Mezi většinou vývojářů napříč programovacími jazyky získala velkou oblibu integrovaná vývojová prostředí (Integrated Development Environment, IDE (neplést s disky)). Jedná se o vylepšené editory, které kromě úprav zdrojového textu umí třeba spustit překladač (to se PHP samozřejmě netýká), a umí provádět ladění kódu za běhu. Mezi typické činnosti takového procesu ladění patří zejména:

  • zarážky - možnost zastavit běh kódu na předem daném místě, ať už "natvrdo" nebo při splnění nějaké podmínky
  • krokování - možnost spouštět jednotlivé kroky programu po kouscích
  • sledování hodnot proměnných
  • sledování volání (stack, zásobník) - tedy můžete odpovědět na otázku "která funkce zavolala naši funkci"
  • případně "ad-hoc" provedení nějakého příkazu zapsaného z konzoly

Bylo by samozřejmě velmi hezké mít takové integrované prostředí i pro práci s PHP a taková prostředí skutečně existují. Většina z nich má však dvě podstatné nectnosti - buď jsou za peníze, nebo fungují pouze pod windows (nebo dokonce obojí). Pokusil jsem se podívat na zoubek dvěma nástrojům, které se tvářily, že jsou zdarma.

DBG

DBG je de facto část balíku z PHPEd, což je jedno takové PHP IDE. Na stránce projektu se o něm dozvíme, že je šířen ve dvou verzích, verze 2.16.x je součástí zmiňovaného IDE a je za peníze, verze 2.11.x je distribuovaná samostatně a je zdarma. Instalace debuggeru je na stránkách projektu popsána a na první pohled vypadá celkem zajímavě. Jelikož je PHP samozřejmě serverová záležitost, řeší se zde spolupráce ladícího procesu s PHP instalací modulu dbg.so jakožto rozšíření PHP (tedy extension). Sama instalace je triviální, spočívá v nakopírování souboru dbg.so do složky s php rozšířeními a v editaci souboru php.ini (měl by být v /etc/php.ini). To, že se modul úspěšně nahrál, můžete zjistit pomocí skriptu phpinfo(), protože údaje o modulu dbg se v informacích z phpinfo objeví.

Pozn.: Pokud si to přejete, můžete dbg.so kompilovat ze zdrojového kódu. V každém případě byste měli vědět, že verze souboru dbg.so (nebo dbg.dll pro Windows) by měla odpovídat verzi nainstalovaného PHP.

To byly dobré zprávy. Teď to horší. Zatímco pod Windows existuje k DBG grafický frontend (screenshoty), pod Linuxem je zdarma k dispozici pouze řádkový klient dbg-cli. Aby nám to nebylo líto jsme informováni, že "dbg-cli může být použito k ladění skriptů buďto přímo, nebo pod GNU debuggerem DDD 3.3.9". Rozchodit samotný debugger mi nedělalo problém, zatímco skloubit jeho činnost s dbg-cli se mi nepodařilo. Nebyl jsem sám, v diskusi k projektu je tomuto problému věnováno téma s několika reakcemi. Poučné jsou i odpovědi autora, který dává jednoznačně najevo, že podporuje především placenou verzi programu, což je logické.

Asi bych si tento software nezvolil. Možná, že nějaký laskavý čtenář má zkušenosti s placenou verzí tohoto software. Dejte nám, prosím, vědět v diskusi, zda a jak to v takovém případě funguje. Pro někoho by taková informace mohla být cenná, pokud bude uvažovat o koupi nějakého komerčního PHP debuggeru.

GUBED

To je zajímavější část mého snažení. Gubed je debugger postavený na samotném PHP (pokud nevěříte, že něco takového je možné, podívejte se do dokumentace). Z toho vyplývá příjemná vlastnost - a to ta, že se kvůli němu nemusí instalovat na server žádný modul PHP ani žádné rozšíření serverového software. To mimo jiné znamená, že můžete ladit své skripty ve skutečném prostředí (!) serveru, na němž budou běžet.

GUBED samozřejmě vyžaduje kromě serverové části i nějaký klientský software, který bude výsledky ladění odchytávat. Tím softwarem může být buďto populární editor Quanta, nebo s projektem dodávaný front-end nazvaný wxGubed. Zkusil jsem Quantu. Ta podporuje GUBED až od verze 3.3, což je hotové neštěstí, pokud si toho nevšimnete. Takže pozor, ve většině distribucí bývá Quanta 3.2, zkontrolujte to, případně updatujte. (SUSE 9.1, na níž jsem to zkoušel měla Quantu 3.2. Aby toho nebylo málo, jmenuje se balíček ve verzi 3.3 nikoli quanta, ale kdewebdev3).

Instalace serverové části GUBEDu je triviální. Stačí nakopírovat adresář Gubed (obsahuje php skripty, nic jiného) z instalačního balíčku do kořenové složky webu a vytvořit soubor s konfigurací (localsettings.php), který může vypadat nějak následovně:

<?php
$gbdDebugServer
= "localhost";
$dbgDebugPort = 8016;
?>

Celý postup popisuje soubor docs/serversetup.txt z originálního instalačního balíku. Je nutno podotknout, že při nasazení na veřejně přístupný server se musejí dořešit otázky zabezpečení, protože debugger pochopitelně načítá zdrojové soubory php. Zmínka o zabezpečení je rovněž v dokumentaci.

Pozn.: Osobně bych to zprovozňoval pouze na místím počítači nebo v místní síti.

Klientská část  debuggeru spočívá v nastavení Quanty tak, aby pro daný projekt spustila debugger. Provedete to v menu Project/Project properties na záložce Možnosti. Pokud se tak nestane automaticky, je ještě nutné spustit proces ladění pomocí volby Debug/Session/Start session. V nástrojovém pruhu Quanty byste měli mít lištu Debugger toolbar, která Vám umožní krokovat kód, nastavovat zarážky a vypisovat hodnoty proměnných (screenshot). A lidi - ono to opravdu funguje.

Ladění se spouští z prohlížeče pomocí skriptu index.php ve složce Gubed, kterou jste si nainstalovali do kořenové složky webu, takže vám většinou bude stačit zadat do prohlížeče http://localhost/Gubed. Subjektivně se mi zdá krokování poměrně pomalé, ale v praxi to pochopitelně nevadí, protože při ladění programu se obvykle nespěchá.

Závěr

Pro rozsáhlejší projekty bych si debugger určitě pořídil. Pokud používáte pro vývoj Quantu, prakticky není co řešit. Pro jednodušší věci mi to přijde jako trochu zbytečná věc, ale ladit kód debuggerem je bezesporu pohodlné. Více než kdy předtím ocením vaše postřehy v diskusi - používáte někdo zde uveené nebo jiné debuggery pro PHP? A jestliže ano, s jakými výsledky?

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

debugger 13.11.2004 11:58 Jan Pokorny
  |- Re: debugger 13.11.2004 12:02 Jan Pokorny
  | L Re: debugger 15.11.2004 10:00 laada
  |- Re: debugger 13.11.2004 22:31 Petr Zajíc
  L Re: debugger 18.7.2010 16:36 Jan Kožušník




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze