LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> PHP (67) - Zdroje informací o PHP

Knihy, stránky a projekty související s PHP, které Vám mohou vydatně pomoci.

15.11.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 30718×

V našem seriálu jsme se dotkli mnoha podstatných věcí, týkajících se PHP. Pevně věřím, že to bylo pro čtenáře užitečné. Seriál ještě nekončí; dnes se podíváme na některé zdroje, které Vám při práci s PHP mohou výrazně pomoci.

Knihy

Asi nejlepší českou knihou o PHP je dosud Jiří Kosek - Tvorba interaktivních internetových aplikací. Autor má tu vzácnou vlastnost (která se pohříchu nedostává mnoha jiným), že umí vysvětlovat složité věci na jednoduchých příkladech a celá kniha je nesmírně čtivá. Ačkoli neobsahuje CD, lze si uvedené příklady stáhnout z autorova webu a pak s nimi pracovat. Kniha obsahuje mimo vysvětlení prakticky všech aspektů PHP rovněž referenční přehled funkcí a ten je provázán s příklady. Praktické, veskrze použitelné. I když byla tako kniha psána v době éry PHP 3, neztratila dodnes nic ze své aktuálnosti. Abyste si udělali přehled, co o této knize řekli/napsali jiní:

Pozn.: Mnoho dalších, viceméně pochvalných komentářů je roztroušeno po celém českém webu.

S oblibou používám rovněž publikaci PHP - programujeme profesionálně od pětice zahraničních autoru (Computer Press). Kniha není sice psána tak čtivě jako ta Koskova,  ale zabývá se do hloubky některými tématy, kterých se pan Kosek dotýká jen zběžně. Mám na mysli například XML, regulární výrazy nebo třebas instalace PHP. K této knize je rovněž dodáváno CD - v dnešní době bude již poměrně zastaralé, ale najdete na něm "klasickou" výbavu typického "Péhápisty". Od PHP počínaje, až třebas k Apache s česky komentovanými instalačními skripty. Na CD jsou pochopitelně i příklady, v češtině. Opět bych si dovolil něco odkazů na komentáře či recenze:

Ve výčtu dobrých knih o PHP bychom samozřejmě mohli pokračovat, můžete to za mě udělat v diskusi pod článkem. Prakticky vždy platí, že je důležité vědět, kde najít potřebné informace. Existují rovněž publikace, zabývající se spoluprací PHP s ostatními produkty (typicky MySQL) a mnoho tématicky zaměřených knih (PHP rychle, PHP bezpečně, PHP modulárně ...).

Servery

Významným zdrojem informací o PHP jsou rovněž ON-LINE zdroje. Narozdíl od knih mohou pružně reagovat na nejnovější verze PHP, trendy v programování a tak dále. V tabulce níže uveďme některé známější PHP servery.

Server
Co tam najdeme
Zahraniční weby
www.php.net, www.php.cz
Hlavní stana PHP (a český mirror). Události kolem PHP, dokumentace, komentáře programátorů. Váš startovní bod pro všechny PHP záležitosti. Rovněž jako místo, kde se vyplatí sledovat informace o bezpečnostních updatech.
pear.php.net
PHP Extension and Application Repository - knihovny hotových kódů, řešící v PHP nejrůznější úlohy, které samotný jazyk buď neumí, nebo umí nedostatečně. Velmi dobré, pokud chcete navázat na existující práci nebo se nechat inspirovat. Repository má vlastní standardy pro tvorbu kódu, takže se v jednotlivých knihovnách můžete poměrně snadno vyznat (ovšem až poté, co si na jejich standardy zvyknete)
www.phpbuilder.com
Vývojářský site. Články, ukázky kódu, tutoriály. Některé zde zveřejněné texty mají vynikající úroveň. K zahození většinou nejsou ani komentáře, zdá se, že sem přispívají lidé, kteří vědí, o čem je řeč.
sourceforge.net
Známý server pro Open Source software development. Pro nás je důležité, že obsahuje rovněž několik tisíc projektů v PHP z nichž některé (jako například PHPmyAdmin) jsou velmi kvalitní.
www.hotscripts.com
Méně známý, přesto však poměrně kvalitní web obsahující mimo jiné PHP skripty. Poměrně slušné tematické třídění webu a možnost hodnocení článků z něj dělají místo, kde se dá solidně vyznat. I když, web je na můj vkus trochu moc červený ;-))
planet-source-code
Nesmíme zapomínat na legendární web se spoustou kódů pro mnoho programovacích jazyků. Občas se tam dají najít hotové perly. A kódu je tam opravdu hodně. Samozřejmě, že jednou ze sekcí je i PHP.
www.tutorialized.com
Tutoriály. Více než prosté předložení kódu, obsahuje komentáře a některé velmi zdařilé popisy postupů, které Vám umožní se neztratit při tvorbě PHP kódu. Jinak stránky obsahují rovněž tutoriály pro jinaé programovací jazyky.
České weby
www.jakpsatweb.cz
Precizní a široce pojatý server o tvorbě webu. Jsou zde i články o PHP. Například instalace nebo nástin možností jazyka.
www.kosek.cz
Mnoho relevantních informací o PHP. Viz sekce Knihy.
www.zive.cz
Seriál o PHP, mimo jiné. Můžete srovnat s naším seriálem.

Jistěže existuje nespočet dalších webů zabývajících se tématikou PHP. Pokud chcete, můžete na ně upozornit v diskusi. Uvítám ale, pokud se tam budou objevovat odkazy na místa, která jsou pro vás zvláště užitečná, nebo která navštěvujete opakovaně.

Projekty

Existují rovněž projekty v PHP, jejichž studiem se toho můžete hodně naučit. Následující tabulka shrnuje pár významnějších, jejich stručný popis a co z nich pro Vás může být užitečné (pominu-li prostý fakt, že můžete tyto projekty využít jako celek):

Projekt
Popis
Hodí se na
PHPMyAdmin
V PHP napsané webové rozhraní k MySQL
Databázové funkce, export a import dat, komprese zip, lokalizace
PHP - NUKE
Webový portál v PHP
Prakticky vše - design, internacionalizace, content management, technologie plug-inů, modularita, CSS, standardy...
Squirrel mail
Webový klient v PHP
Síťové protokoly, IMAP, SMTP, MIME support, adresář. Kompatibilita napříč prohlížeči.

A opět - pokud jste se něco naučili studiem dalších projektů, můžete se s námi o to podělit v diskusi. Ocením zjeména, když uvedete, v čem konkrétně byl pro vás daný projekt přínosem a/nebo co jste se z něj naučili.

V dalším díle seriálu začneme "od nuly" stavět skutečný webový portál v PHP. Budeme postupovat krok za krokem a bude to práce na několik dílů. Máte se na co těšit!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

dalsi zdroje... 15.11.2004 15:15 Josef "jose" Kadlec
L Re: dalsi zdroje... 15.11.2004 17:40 Petr Zajíc
Dynamically Typed 26.11.2004 19:34 Ján Sokoly
zdroje 2.3.2006 19:16 Kikju
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze