LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (25)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

22.1.2007 09:00 | MaReK Olšavský | czytane 13504×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Nové distribuce

První dvě novinky nebudou ze světa Linuxu, ale BSD. Vyšlo FreeBSD 6.2, dostupné pro platformy i386, x86-64, PC-98, Alpha/AXP, IA64 a UltraSPARC. Pokud se podíváte na poznámky k vydání této verze najdete velmi mnoho změn, co se týče oprav, rychlosti, ale i začlenění nového software. Pokud jste milovníci novinek, nečekejte ve FreeBSD nejčerstvější software (viz. třeba KDE 3.5.4), ale očekávejte maximálně odladěný a stabilní systém. Pokud přecházíte z Linuxu, narazíte na několik věcí, které jsou malinko jinak, ale jedná se vesměs o detaily. Téměř souběžně, s FreeBSD, vyšlo i LiveCD FreeSBIE, které je založené na aktuálním FreeBSD. Jedná se opravdu jen o LiveCD, které můžete použít k práci, či pro záchranu systému, ale nemůžete z něj FreeBSD nainstalovat, jak jste zvyklí u řady Linuxových distribucí. Uživatelsky velmi příjemný fork FreeBSD PC-BSD se dočkal verze 1.3, velmi rychle následovanou opravou na verzi 1.3.01, obojí je založené na FreeBSD 6.1. PC-BSD mění některé zvyklosti v instalaci dalšího software, kdy tuto činnost velmi usnadňuje pro běžné uživatele pomocí pbi balíčků.

Jedním z první LiveCD byl Knoppix, který se dostal do verze 5.1.1, po půl roce intenzivní práce. Obsahuje aktuální software, namátkou KDE 3.5.5, IceWeasel (Firefox) 2.0.0.1, OpenOffice.org 2.1.0, Gaim 2.0.0beta5 a mnohé další i za cenu použítí testovacích verzí, které ale nemají problém se stabilitou a funkčností. I ntfs disky jsou standardně dostupné díky ntfs-3g. Téměř souběžně s Knoppixem vyšel i jeho bratříček ParallelKnoppix 2.2, který nabízí uživatelům velmi zajímavou a dostupnou možnost pro realizaci PC Clusterů.

BLAG Linux And GNU je velice zajímavým forkem Fedora Core. Aktuální verze BLAG 60000 vychází z Fedora Core 6 a přes svou mnohem menší velikost instalace (jediné instalační CD) obsahuje vše potřebné. Nejen pro práci, ale hned máte nainstalovaný software pro P2P sítě, kodeky pro multimédia. BLAG vychází s poměrně značným odstupem po FC6 a měl by obsahovat i všechny známé opravy, které jsou pro něj zapotřebí. Vývojáře tato distribuce příliž nepotěší, podobně kancelářského uživatele, protože budou muset ještě mnoho software nainstalovat z internetu, ale běžný domácí uživatel, který potřebuje být na internetu, chce poslouchat muziku a koukat na filmy bude vrchovatě uspokojen.

Polulárním místem pro nasazení Linuxu/*BSD jsou firewally a routery, na něž lze nasazovat jak rozsáhlé distribuce, tak malé speciality, které jsou pro takovéto nasazení přímo určeny. Z těch malých, specializovaných na takovéto nasazení vyšly dvě. Známější IPCop vyšel ve verzi 1.4.13. Jeho malá velikost a nízké nároky jej předurčují k nasazení na starší hardware. Například staré Pentium I na 90 MHz nevykazuje při nasazení této distribuce, a 25 počítačích za takovýmto routerem, téměř nulové zatížení při normálním provozu. Druhá distribuce do tohoto segmentu trhu je trochu méně známý Devil Linux, který se vyšel ve verzi 1.2.12. Oproti IPCop obsahuje i podporu pro dynamické stránky a Postfix, takže je možné na něm provozovat další serverové služby, které mohou být ve firmě zapotřebí.

Nyní jen zběžně menší distribuce. LG3D LiveCD 3.0 je distribuce od SUN Microsystems, na které si můžete odzkoušet jejich 3D java desktop Project Looking Glass. Puppy Linux 2.13 obsahuje především změny v ovladačích, ale upgradovaný je i SeaMonkey, toto minimalistické distro je velmi rychlé a možná se jedná o mnohem lepšího adepta na nasazení na OLPC, než stávající Fedora. SME Server 7.1 je jedno z méně známých, ale kvalitně sestavených a odladěných řešení serverového Linuxu.

Něco pro zábavu

Majitelé MP3/Ogg přehrávačů vyrobených firmou iRiver mají pod Linuxem menší problém. Je třeba jim vyměnit firmware, přičemž je nutné je přepnout, aby se chovali jako mass storage, jinak do nich svou muziku pod Linuxem jednosuše nedostanete. Pokud si necháte „Manager version“ firmware, může vám se správou obsahu pomoci iFP GUI, který je ve verzi 0.10.8. Tímto softwarem můžete nejen spravovat hudební soubory ve vašem iRiver přehrávači, ale i naladění rozhlasových stanic, či uvidíte stav akumulátoru v přehrávači.

Něco pro práci

Zajímavým programem z oblasti CAD/CAM je gCAD3D. Nejenže se jedná o jednoduše ovladatelný 3D CAD program, který pokrývá snad všechny potřebné funkce takovéhoto nástroje, ale modely vygenerované z výkresů můžete vyexportovat do VRML, čímž je můžete zpřístupnit na vašich WWW stránkách. Potřebovat budete GTK2 a OpenGL/Mesa knihovny. Cenon je poměrně neznámý nástroj pro tvorbu vektorové grafiky, který je psán pro prostředí GNUstep. Po rozšíření, která jsou již komerční získá program velmi zajímavé možnosti, byť ne pro každého využitelné.

Zejména při předávání citlivých údajů (hesla, …) mailem by mělo být vše šifrováno. K tomu potřebujete pár šifrovacích klíčů (předpokládáme, že používáte bezpečnou, asymetrickou šifru). Protože ne pro každého je příjemné generovat klíče z příkazové řádky, například pomocí GnuPG, je možné najít několik grafických rozhraní. Jedním z nich je i Seahorse, které bude nejvíce vyhovovat uživatelům XFce/Gnome. Snadno zde vytvoříte dvojici klíčů, vyexportujete veřejnou část a uděláte archív svých klíčů. Nevyužijete jej jen pro vygenerování PGP klíčů, ale i pro SSH klíče, které můžete používat pro připojení ke vzdáleným počítačům bez hesla. Většina emailových klientů šifrování zvládá transparentně při odesílání zprávy, ale pokud chcete zašifrovat texty na disku, nebo soubory, které potřebujete zveřejnit na internetu, můžete použít nástroj gpg-crypter, který vyšel ve verzi 0.3.

Klavaro, aktuálně ve verzi 1.0.1, je další z programů pro výuku psaní na klávesnici. Pro našince je zajímavý podporou českých lekcí. Přestože název začínající písmeno „K“ by mohl svádět k tomu, že program je určen pro QT (KDE), pro kompilaci budete potřebovat GTK+ 2.

Desktop XFce vyšel ve verzi 4.2.4, což by mělo být poslední vydání v aktuálně stabilní větvi 4.2. Tento desktop máme recenzovaný i na našem portále. Je, stejně jako Gnome, postaven na GTK2, ale je nepoměrně rychlejší a méně náročný na hardware, než Gnome. Ač by se mohlo zdát, alespoň na první pohled, že se jedná jen o odlehčené a předesignované Gnome, není to pravda, s Gnome sdílí pouze GTK. Zanedlouho by měl být k dispozici první zástupce nové řady 4.4, přičemž řada uživatelů (například distribuce Xubuntu) již dlouhou dobu používá beta verze nové řady bez jakýchkoliv problémů.

OpenOffice.org verze 2.1.0 přináší mnoho novinek oproti předchozí verzi, například podpora více monitorů v Impressu, vylepšený export z Calcu do HTML a rozšířená podpora souborů z MS Access v programu OO.o Base. Opět se ale zlepšila kompatibilita se soubory z Microsoft Office.

Seahorse

Seahorse - příjemné GUI pro vytváření a správu šifrovacích klíčů.

Blbůstka na závěr

Poslední dobou se mi nedařilo narazit na nějaké blbůstky, ale Clockywock (úplně dole na stránce) v aktuální verzi 0.2.3 takovou blbůstkou jsou. Analogové hodinky, které jedou ve znakovém terminálu.


KOMENTARZE
iRiver a Linux 22.1.2007 13:06 Jiří Eischmann
  L Re: iRiver a Linux 22.1.2007 15:08 MaReK Olšavský
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2805x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz