LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (34)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

27.8.2007 09:00 | MaReK Olšavský | czytane 11869×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Nové distribuce

Vývojáři Debian GNU/Linuxu oznámili dostupnost verze 4.0r1, která přináší několik oprav stabilní větve. Z oznámení vyjmeme pouze několik důležitějších bodů, kterými jsou: podpora dalších USB CD mechanik, podpora staršího hardware v X.org (S3; S3 Savage; SiS; …), oprava Apache2 a php5.

Ark Linux je ve stínu podobně pojmenovaného Arch Linuxu, přesto se jedná o poměrně zajímavou distribuci, která je zaměřena především na začínajícího uživatele, bez předchozích zkušeností s Linuxem. V polovině srpna vyšla verze 2007.1, která obsahuje poslední verze KDE, OpenOffice.org, Amaroku, …

Že je Ubuntu oblíbenou (v současné době dost možná nejoblíbenější) distribucí pro tvorbu forků je známá věc. Tím pravděpodobně nejpovedenějším, alespoň pro začínajícího uživatele, je Linux Mint, který vyšel ve verzi 3.0 „KDE Comunity“. Linux Mint obsahuje všechny potřebné kodeky, podporu Javy i Flashe hned po instalaci a není potřebné instalovat vše ručně. Dalším forkem, který vyšel ve finální verzi je Pioneer Explorer 1.0. Pokud rádi experimentujete a testujete nový software, můžete z internetových úložišť nainstalovat, testovací verzi, KDE 4.

Krátce k beta verzím a malým distribucím: Po velmi dlouhém vývoji je hotov SmoothWall Express 3.0, ditribuce určená pro provoz firewallů s příjemným webovým rozhraním. PAIPIX 7.0 je distribuce, založená na Debian GNU/Linuxu 4.0, která je zaměřena na vědecké aplikace. Damn Small Linux vyšel ve verzi 4.0 RC1, což značí jeho brzké vydání ve finální verzi; tuto distribuci jsme testovali a lze ji doporučit jako jednu z nejlepších minimalistických distribucí. PfSense, firewall postavený na základech FreeBSD se dočkal verze 1.2 RC2. OpenSUSE 10.3 Beta 2 je další ukázkou nové verze této distribuce. Uživatelé Mandriva Linuxu mohou testovat verzi 2008 Beta 2.

Hry a multimédia

Webkamerky jsou stále patří k hardware, který je stále více rozšířený a dostupný. Pokud máte některou z kvalitnějších a chcete ji využívat nejen pro chatování, ale i pro natočení nějakého domácího videa, lze využít nové programy. Prvním z nich je wxCam, který vyšel ve verzi 0.9.1 Beta a jenž umožní natočit videa. Druhým zajímavým prográmkem je Cheese 0.2.2, který bude vhodný zejména pro uživatele Gnome/XFce. Cheese uživateli umožní nejen natáčet videa, ale i snímání jednotlivých snímků.

Při amatérské tvorbě hudby jsou často využívány programy FruityLoops, Cubase, nebo Logic, které jsou dostupné pro MS Windows a stojí nemalý peníz. Pro Linux a pod příznivou licencí je šířen program LMMS, jenž vyšel ve verzi 0.3. Program má co nabídnout pamětníkům/uživatelům klasických trackerů, umí pracovat se samply i audioefekty a nabízí kvalitní syntetizér. Pokud navíc disponujete klávesami s MIDI rozhraním, lze je používat pro práci s tímto programem.

Škola se blíží a je na čase se věnovat i vzdělávacím programům. Linux je, v desktopovém nasazení, oblíben především u vývojářů a kancelářských uživatelů. Přesně tito uživatelé se potřebují co nejméně soustředit na rozložení znaků na klávesnici a je výhodné, když umí psát všemi 10 prsty. Jedním z nejlepších volně šířených programů je Klavaro, který vyšel ve verzi 1.0.4. Přestože „K“ na počátku názvu budí dojem KDE aplikace, je ve skutečnosti využíváno GTK. Pokud používáte i SM Windows, je k dispozici připravený exe soubor a pro české uživatele jsou připraveny české klávesové mapy.

Zajímavé grafické efekty lze docílit malým editorem Tint Photo Editor 1.0.1, který je určen pro barevné úpravy fotografií. Ano, stejné efekty se dají docílit i s pomocí Gimpu, ale tímto editorem to zvládne i začátečník.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Dvoupanelový správce souborů Krusader 1.8 plně podporuje rozšířené atributy souborů (ACL), opravuje systém uživatelských akcí, …. Podrobný seznam změn proti předchozímu vydání je na domovských stránkách projektu. Pokud Krusader používáte a dobře znáte, můžete pomoci s tvorbou a lokalizací příručky. Aby nebyli opomenuti uživatelé XFce/Gnome, připomeňme projekt Tux Commander, který vyšel ve verzi 0.5.103, u nějž je mimo jiné zajímavé, že je psán ve Free Pascalu.

Závěrečný drobek

Majitelům karet s chipy nVidia by se mohl líbit nVidia Dock, jenž vyšel ve verzi 1.0. Uživatelům poskytuje praktické informace, a přístup k nastavení, pro uživatele těchto grafických karet.

Klavaro Krusader

Klavaro, naučte se psát všemi 10 prsty * Krusader 1.80, možná poslední Krusader pro KDE3


KOMENTARZE
ACL a rozsirene atributy 30.8.2007 01:14 Aleš Hakl
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2803x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz