LINUXSOFT.cz
Nazwa użytkownika: Hasło:     
    CZ UK PL

> Softwarové novinky (36)

I v dnešním díle softwarových novinek Vás informujeme o přídělu distribucí a software ze všemožných oblastí, který vyšel od posledního dílu.

17.10.2007 06:00 | MaReK Olšavský | czytane 11850×

RELATED ARTICLES KOMENTARZE   

Nové distribuce

Bezesporu je Mandriva Linux v ČR/SR jednou z nejpopulárnějších distribucí. Je podzim a tak, jako obvykle, vychází nové verze této distribuce, Mandriva Linux 2008.0. Pokud spěcháte, abyste měli novou verzi na svém PC co nejdříve, můžete ji stáhnout z internetu, nebo objednat v našem shopu, ale pokud nespěcháte, doporučil bych počkat na její vydání s doprovodnou příručkou Ivana Bíbra, protože tam bude verze vycházející z PowerPacku, jenž by měla být dostupná koncem října. Nová Mandiva obsahuje (vybíráme pouze to nejpodstatnější) kernel 2.6.22, X.org 7.2, KDE 3.5.7, GNOME 2.20.0, XFce 4.4.1, Compiz Fusion 0.5.2, Mozilla Firefox 2.0.0.6 a OpenOffice.org 2.2.1. K této verzi Mandriva Linuxu se vztahuje článek s návodem jak zprovoznit a používat testovací verzi KDE4.

Slackware je známý i jako základ několika zajímavých, většinou nenáročných, distribucí. Zenwalk Linux, aktuálně ve verzi 4.8, je zaměřen především na desktop a multimédia, pro různé činnosti se autoři snaží nabídnout jednu, pokud možno nejefektivnější, aplikaci. Výchozím desktopem je XFce 4.4.1. Druhou distribucí, která v podledních 2 týdnech udělala zásadní krok ve verzích, je Puppy Linux 3.0, opravdu minimalistická distribuce, která se vejde do 100 MB a umí nastavení přidávat na (neuzavřené) médium. Bohužel i u této verze jsem měl problémy s USB myší.

Distribuce, na níž se nemalou měrou podílí i český vývojový team, OpenSUSE dospěla do verze 10.3. Obsahuje nejen aktuální Gnome 2.20 a KDE 3.5.7, ale i XFce 4.4.1 a jako jedna z prvních distribucí OpenOffice.org 2.3. Distribuce patří k&bsp;těm oblíbenějším a propracovanějším, v řadě případů je jediná, které spolehlivě a jednoduše funguje na laptopech. Objdnat si můžete volně stažitelnou verzi v našem shopu, nebo krabicovou verzi s příručkou.

Ve zkratce: Komerční distribuce Linspire vyšla ve verzi 6, která má za základ Ubuntu. Mimo Ameriku tato distribuce není příliš rozšířená, byť má pro běžné uživatele výhodu v příjemném způsobu získávání nových aplikací CNR. Distribuce zaměřená na bezpečný server, EnGarde Secure Linux, vyšla ve verzi 3.0.7. Sceintific Linux 4.5 Live je postaven na zdrojových kódech RHELu, neočekávejte distribuci s vědeckými aplikacemi, ale distribuci, kterou nejrůznější laboratoře vyladili ku obrazu svému. Frugalware 0.7 je novou verzí v našich luzích nepříliš známé distribuce, která slučuje eleganci Slackware a kvalitní instalační nástroj z Arch Linuxu.

Hry a multimédia

S rozmachem DVB-T budou neustále zajímavější aplikace pro sledování a nahrávání pořadů, protože TV karty se, snad, rozšíří více, než klasické analogové době (jen pod GNU/Linuxem a *BSD nefuguje každá). Novým příspěvkem mezi těmito aplikacemi je Muxi 0.6.2, jenž umí načíst program z EPG, naplánovat nahrávání, nebo realizovat time shifting. K činnosti potřebuje MySQL a Xine-lib.

Desktop, kancelář, vývoj a další práce

Webové aplikace nejsou psány jen v PHP, s podporou MySQL, jak si v našich luzích a hájích mnoho lidí myslí, ale jedním z častých a velmi vhodných nástrojů je platforma Java. Existuje mnoho nástrojů pro Javu a jedním z těch novějších a zatím neznámých je AppFuse, který vyšel ve verzi 2.0, jenž usnadňuje správu celého projektu. Využit je Maven 2, Struts 2 a je snadno integrovatelný do vývojových prostředí Eclipse, NetBeans a Idea.

Minimalistický správce oken Fluxbox vyšel, po mnoha letech, ve verzi 1.0. Začátečníci pravděpodobně jeho kvality příliš neocení, ale pokročilým uživatelům nabídne to nejlepší, co potřebují, je to jen otázka dobré konfigurace. Aktuálně jsou balíky pro velmi málo distribucí, ale nové distribuce jej téměř určitě přinesou. Fluxbox je nástupce blackboxu, má minimální nároky na hardware počítače. Fluxbox umí jen vykreslovat okna, postarat se o několik pracovních ploch, poskytuje tray pro spuštěné aplikace a dock pro kokovatelné aplikace (tj. ty, které se umí zminimalizovat do ikony na trayi), poradí si s UTF-8.

Pokud pracujete s databázemi, mohlo by Vás zajímat několik administračních rozhraní. Pro práci s daty ve formátu dbase (*.dbf), ve kterém budete mít nejspíše starší data, může posloužit nástroj jdbfviewer 0.8, jenž je napsán na Java platformě. Druhým se vrátíme k FirebirdSQL, jeden nástroj pro tuto databázi jsme zde představili nedávno, Flamerobin 0.8, který velmi malý a rozumně multiplatformní.

Závěrečný drobek

Pokud máte, jako já, z dob minulých rozsáhlou sbírku mod/xm/… souborů, které byste si rádi poslechli a jste příznivci příkazové řádky, mohl by Vás potěšit přehrávač Extended Module Player, jenž vyšel ve verzi 2.3.2.

Fluxbox XMP

Fluxbox, lehký wm, konečně v první verzi * Extended Module Player, na obskurdní formáty z konzole


KOMENTARZE

Nie ma komentarzy dla tej pozycji.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dopisywać komentarze.
> Szukanie oprogramowania
1. Pacman linux
Download: 4873x
2. FreeBSD
Download: 9063x
3. PCLinuxOS-2010
Download: 8561x
4. alcolix
Download: 10943x
5. Onebase Linux
Download: 9656x
6. Novell Linux Desktop
Download: 0x
7. KateOS
Download: 6239x

1. xinetd
Download: 2411x
2. RDGS
Download: 937x
3. spkg
Download: 4751x
4. LinPacker
Download: 9961x
5. VFU File Manager
Download: 3196x
6. LeftHand Mała Księgowość
Download: 7200x
7. MISU pyFotoResize
Download: 2803x
8. Lefthand CRM
Download: 3560x
9. MetadataExtractor
Download: 0x
10. RCP100
Download: 3116x
11. Predaj softveru
Download: 0x
12. MSH Free Autoresponder
Download: 0x
©Pavel Kysilka - 2003-2024 | mailatlinuxsoft.cz | Design: www.megadesign.cz