LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (26) - Formuláře na sto způsobů

Ukažme si, jak v PHP zpracovávat takové prvky formulářů, jako jsou přepínače, zaškrtávací políčka nebo pole se seznamem.

19.7.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 96754×

Zatím jsme tak nějak předpokládali, že naše formuláře budou obsahovat textová pole. Většina z nich je skutečně má. Ale pojďme se podívat, jak v PHP zacházet s formuláři, které mají zaškrtávací políčka, přepínače nebo pole se seznamem. Také si poněkud vylepšíme zadávání atributu action v tagu <FORM> při definici formuláře.

Specifikace názvu skriptu

Ukázky, které jsme zatím předvedli měly v atributu action tagu <form> v definici formuláře cestu ke zpracovávajícímu skriptu zadanou "natvrdo". To bude dobře fungovat v učebnicích, ale ne v reálném světě. Ve skutečnosti totiž poměrně často nastává situace, kdy při práci potřebujeme skript přejmenovat nebo přesunout, a tím pádem bychom museli vždy atribut action přepsat tak, aby odrážel nové umístění skriptu. Při čemž lehce může dojít k chybě. (Úplný horor nastane při větší změně webu, například při přesouvání adresářů).

Aby se to nestalo, povězme si rovnou, že PHP umožňuje přístup k celé řadě tzv. předdefinovaných proměnných. O polích $_REQUEST, $_GET a $_POST jsme již mluvili, ale existují i jiná. Třeba pole $_SERVER, které webový server vytváří, aby Vám poskytl nějaké informace o sobě a prostředí. A právě jedním z užitečných prvků tohoto pole je prvek $_SERVER["PHP_SELF"], který vrací cestu a aktuálnímu PHP skriptu relativně ke kořenové složce webu (ne systému (!!!)). Takže, namísto toho, abychom napříště psali

<form method="POST" action="cesta/nazev_skriptu.php">

budeme raději psát do definice formuláře něco ve smyslu:

<form method="POST" action="<?echo $_SERVER["PHP_SELF"]?>">

což se pochopitelně bude týkat jen a pouze situace, kdy máme definici formuláře a kód jej zpracovávající v jednom souboru.

Formulář se zaškrtávacími políčky

U zaškrtávacích políček ve formulářích je situace trochu náročnější než u textových polí. Náročnější o to, že při definici formuláře může být políčko ve výchozím stavu buďto zaškrtnuté nebo nezaškrtnuté. To ještě není tak zlé, horší je, že HTML definuje pro "zaškrtnutost" políčka atribut CHECKED, zatímco pro nezaškrtnuté políčko nic. Mějme například formulář, ve kterém budeme požadovat po uživateli, aby zaškrtnul, o které rubriky serveru LINUXSOFTu bude mít zájem. Kontrola bude spočívat v tom, že (čistě z výukových důvodů) bude muset uživatel zaškrtnout všechna políčka. Může to vypadat přibližně takto (ukázka je zkrácena, celý skript viz odkaz):

<?
  $BudemeZobrazovat
=true;
  if (!empty(
$_POST))
  {
    if (empty(
$_POST["chkPHP"]) || empty($_POST["chkDistribuce"]) || empty($_POST["chkClanky"]))
    {
      echo
"Špatně! Musí se Vám líbit všechno !!!";
    }
    else
    {
    
// atd...
    
}
  }
if (
$BudemeZobrazovat):?>
<form method="POST" action="<?echo $_SERVER["PHP_SELF"]?>">
  <p><input type="checkbox" name="chkPHP" value="PHP"
  <?echo empty($_POST["chkPHP"])? "":"CHECKED"?> >
  Líbí se mi seriál o PHP.</p>
  <!-- atd... -->
  <p><input type="submit" value="Odeslat" name="odeslano"></p>
</form>
<?endif;?>

Ukázat celý skript | Spustit skript

Když si uvědomíme všechny souvislosti, není to zas až tak složité. Jelikož PHP odesílá data ze zaškrtávacího políčka pouze v případě, že je zaškrtnuto, můžeme tvrdošíjně požadovat všechna políčka pomocí trojice testů empty(). A v definici formuláře si můžete všimnout, že pomocí ternálního operátoru při zobrazení formuláře posíláme buď to atribut CHECKED, nebo nic.

Pole zaškrtávacích políček

(Tedy, to je nadpis, musím uznat). Raději hned vysvětlím, o co jde. Někdy, když máme ve formuláři více zaškrtávacích políček, je lepší je zpracovávat jako pole hodnot než jako samostatné proměnné. Což lze v PHP snadno udělat tehdy, když na to budeme při definici formuláře myslet a zaškrtávací políčka si správně nazveme. Tedy, místo NAME="Nazev" použijeme NAME="Nazev[]" a nazveme tak všechny přepínače ve skupině. Připravil jsem na toto téma skript. Budeme předpokládat, že se jedná o kus formuláře, který se Vám objeví před stažením nějakého freewarového produktu. A jako kontrola bude sloužit to, že musíte souhlasit minimálně s licenčními podmínkami.

Ukázat skript | Spustit skript

Skript si zaslouží něco komentářů. Tak především ověřování. Protože je proměnná $_POST["souhlasim"] pole, nemůžeme testovat hodnotu na rovnost, ale musíme použít funkci in_array. (Jinak by nám nezbylo než celé pole procházet ve smyčce, což je ještě delší.) Obdobné to bude v definici formuláře. Pamatujte na to, že proměnná $_POST je nyní pole obsahující pole! V díle o polích jsem Vás varoval, že to je možné, tady vidíte, že je to skutečně tak.

Formulář s přepínači

To, co bylo řečeno o zaškrtávacích políčcích, platí obecně i na přepínače (Option buttons). S tím rozdílem, že u sady přepínačů by měla být jako výchozí volba (CHECKED) označena VŽDY PRÁVĚ JEDNA možnost. Nemusíte se vůbec rozpakovat a můžete dát několika prvkům <INPUT TYPE=RADIO> stejný atribut NAME (bez použití pole), protože ve skriptu bude tak jako tak platit jen jedna volba. Čili, následujcí definice formuláře je zcela v pořádku:

<form method="POST" action="<?echo $_SERVER["PHP_SELF"]?>">
  <p><input type="radio" name="plat" value="18000">Chci plat 18000</p>
  <p><input type="radio" name="plat" value="19000" CHECKED>Chci plat 19000</p>
  <p><input type="radio" name="plat" value="20000">Chci plat 20000</p>
  <p><input type="submit" value="Odeslat" name="odeslano"></p>
</form>

Neboli, vždy bude existovat jen jen jedna hodnota $_POST["plat"]. Není důvod si přepínače pojmenovávat navzájem odlišnými jmény.

Formulář s rozevíracím seznamem

Rozevírací seznam Vám umožňuje vybrat jednu nebo více hodnot z předem daného výběru. Jednoduše řečeno - pokud Vám umožňuje vybrat jednu hodnotu, platí na něj víceméně postřehy týkající se přepínačů. A pokud Vám umožňuje zadat více hodnot, platí na něj věci, které jsme prozradili u zaškrtávacích políček, včetně toho machrování s poli.

Časem zjistíte, že se Vám některé rozevírací seznamy neustále opakují. Není žádný problém vytvořit si funkci pro definici například rozevíracího seznamu pro zobrazení měsíce v roce. Mohlo by se to odvíjet v tomto duchu:

<?
function Mesice()
{
 
$mesice=array(1=>"leden","únor", "březen", "duben", "květen", "červen", "červenec", "srpen", "září", "říjen", "listopad", "prosinec");
  echo
"<SELECT>";
  for (
$i=1;$i<=12;$i++) echo "\t<OPTION VALUE=$i>".$mesice[$i]."</OPTION>\n";
  echo
"</SELECT>";
}
?>
<FORM>
  <?Mesice()?>
</FORM>

Příště se v našem seriálu podíváme na nějaké postřehy pro práci s formuláři, které se Vám budou hodit (nejen) v PHP.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

&quot;Asi&quot; chybicka :) 27.10.2006 15:31 David Liška
Diakritika 24.9.2007 01:30 Gustav Tomasovic
|- Re: Diakritika 24.9.2007 01:32 Gustav Tomasovic
L Re: Diakritika 24.9.2007 06:55 Petr Zajíc
Dotaz 21.2.2008 22:02 Viktor "Vico"
  |- Re: Dotaz 21.2.2008 23:00 Viktor "Vico"
  L Re: Dotaz 22.2.2008 00:46 Viktor "Vico"




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze