LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (43) - MySQL rychleji a rychleji

Jak zkombinovat kód PHP a MySQL tak, abychom dosáhli co nejrychlejšího zpracování?

27.8.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 46522×

Proč se zabývat rychlostí provádění PHP a MySQL kódu? Webové i databázové servery bývají povětšinou silně "nadupané" stroje. Takže by se mohlo zdát, že rychlost provádění PHP kódu nebo rychlost, s jakou je databáze schopna vrátit požadované výsledky není až tak kritická otázka (kolega říká, že "železo to utlačí"). Není to samozřejmě úplně tak pravda; webový server možná bude muset obsloužit tisíce požadavků a rozdíl mezi skriptem běžícím vteřinu a skriptem běžícím pět vteřin bude vražedný.

Další důvod proč se zabývat již při psaní kódu rychlostí je ten, že si tak osvojíme některé programátorské návyky, a to se vždy hodí. Takže, níže bude seznam věcí, na které bychom měli při psaní kódu z hlediska rychlosti pamatovat.

Pozn.: Databázoví virtuosové znají celou řadu dalších triků zvyšujících rychlost. Na toto téma se píší celé knihy, takže si tento článek nijak neklade za cíl probrat všechno. Pokud znáte další věci, podělte se s námi v diskusi.

Dostatečně úzké sady záznamů

Z logiky věci vyplývá, že čím menší bude objem zpracovávaných informací, tím lépe. Máme-li například vypsat jména a příjmení z tabulky pracovníků, můžeme použít jeden ze dvou následujících SELECTů:

SELECT * FROM pracovnici
SELECT jmeno, prijmeni FROM pracovnici

Správný je ten druhý přístup. Jelikož SELECT * vrací všechny sloupce a tabulka pracovníků se může časem rozrůst o další sloupce, vracel by první příkaz zbytečně mnoho záznamů. V příkazu SELECT tedy VYJMENOVÁVEJTE SLOUPCE.

Dostatečně krátké sady záznamů

To, co platí o sloupcích platí i o řádcích. Většinou nebudete potřebovat najednou zpracovávat tisíce záznamů. Můžete použít klauzule WHERE nebo LIMIT a počet vrácených záznamů tak omezit na rozumnou míru. To jsme si ukázali v díle o zobrazování a stránkování dat.

Nezadávejte zbytečné příkazy

To bych měl asi trochu vysvětlit. Možná si vzpomenete na díl, který vyhledává obce podle PSČ. Klíčový příkaz celé aplikace tehdy byl:

<?$vysledek=mysql_query("select * from psc where psc=".$_POST["psc"]);?>

V praxi bychom asi chtěli data vrátit seřazená podle abecedy. Takže odpovídající příkaz by se změnil na:

<?$vysledek=mysql_query("select * from psc where psc=".$_POST["psc"]." order by obec");?>

Možná jste si ale také všimli, že data byla v příkladu u tohoto dílu řazena podle abecedy i bez použití klauzule ORDER BY. To není žádná alchymie, prostě jsem jen data importoval již seřazená. Takový trik půjde použít zejména u tabulek určených jen pro čtení a ty se ve webových aplikacích objevují dost často. Je jasné, že když se databáze nebude muset starat o řazení výsledné sady, provede svou práci rychleji.

Používejte agregační funkce

Agregační funkce umožňují zpracovat celé skupiny dat a vrátit jenom výsledky. Například - který ze dvou následujících kódů proběhne rychleji?

<?
$vysledek
=mysql_query("select count(*) as pocet from psc");
$zaznam=mysql_fetch_array($vysledek);
$celkem=$zaznam["pocet"];
?>

anebo

<?
$vysledek
=mysql_query("select * from psc");
$celkem=mysql_num_rows($vysledek);
?>

Je jasné, že nechat proběhnout dlouhý dotaz jen proto, abychom zjistili, kolik je v tabulce řádků je krajně neekonomické. První dotaz proběhne rychleji, protože databáze bude muset vrátit pouze jedno číslo.

Pozn.: Pokud bychom pro výslednou sadu měli okamžité využití, bude to pochopitelně naopak.

Nechte počítat databázi

Někdy bývá zvykem před zobrazením dat z databáze ještě cosi dopočítávat pomocí PHP. Tak například aplikace by mohla získat z databáze cenu výrobku bez DPH a cenovou hladinu DPH a PHP by mohlo dopočítat cenu s daní, nějak takhle:

<?$vysledek=mysql_query("select cena, dph from zbozi");
while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):?>
  <TR>
    <TD><?echo $zaznam["cena"]?></TD>
    <TD><?echo $zaznam["dph"]?></TD>    
    <TD><?echo $zaznam["cena"]*$zaznam["dph"]?></TD>    
  </TR>
<?endwhile;?>

v takovém případě musí PHP pronásobit cenu a daň pro každou položku. Většinou bývá neskonale rychlejší nechat to udělat databázi, nějak takto:

<?$vysledek=mysql_query("select cena, dph, cena*dph as sdani from zbozi");
while (
$zaznam=MySQL_Fetch_Array($vysledek)):?>
  <TR>
    <TD><?echo $zaznam["cena"]?></TD>
    <TD><?echo $zaznam["dph"]?></TD>    
    <TD><?echo $zaznam["sdani"]?></TD>    
  </TR>
<?endwhile;?>

To proto, že databáze byla na rychlé vrácení dat silně optimalizována již při své výrobě a pronásobení "ve střevech" provede nejspíš rychleji než PHP.

V dalším díle se podíváme, jak k optimalizaci práce s daty poslouží perzistentní spojení, nebufferované dotazy, indexy a optimalizace tabulky. Takže se máte na co těšit.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Uziti asociativniho pole po SELECTU 1.9.2004 21:58 David Prochazka




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze