LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (58) - XML lépe a radostněji

Dnes si ukážeme na efetivnější metody zpracování XML pomocí PHP.

20.10.2004 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 49456×

Minule jsme předložili něco teorie kolem XML a ukázali jsme si, jak sestavit nejjednodušší parser. Dnes si ukážeme, jak pomocí PHP sestavit parser, který bude maličko užitečnější než ten první; bude totiž skutečně něco reálného dělat. Bude to výpočet bilance z našeho ukázkového souboru finance.xml.

Zpracování dat

Minule jsme si předvedli, že existuje funkce xml_set_element_handler, která definuje, co se má stát když při parsování XML dokumentu narazíme na značky. Existuje pochopitelně funkce xml_set_character_data_handler, která se zase naopak stará o data. Rozšiřme tedy minulý příklad do podoby, v níž bude tato funkce obsažena:

<?
  
// úvod ...
  
  
function data ($parser, $data)
  {
    global
$znacka;
    global
$bilance;
    global
$jeprijem;
    if (
$znacka=="CASTKA" and $jeprijem) $bilance+=$data;
    if (
$znacka=="CASTKA" and !$jeprijem) $bilance-=$data;
  }
  
  
$nas_parser=xml_parser_create();  
  
xml_set_element_handler ($nas_parser, "PocatecniZnacka", "KoncovaZnacka");
  
xml_set_character_data_handler($nas_parser, "data");

  
// atd.
  
  
echo $bilance;
?>

Ukázat celý skript | Spustit skript

To je (jak můžete vidět ze zobrazení celého skriptu) poměrně názorné řešení. Nejprve si při procházení značkami "přepneme semafor" $jeprijem na hodnotu TRUE nebo FALSE pokaždé, když narazíme při čtení značky na hodnotu PRIJEM nebo VYDAJ. Jestliže potom v datech (obsažených mezi značkami CASTKA, jiné nás nezajímají) narazíme na číslo, přičteme jej nebo odečteme, a to podle toho, zda se jedná o příjem nebo výdaj.

Tento skript je sice poměrně názorný, je však nešikovně napsaný. Protože, jak jsme již uvedli v díle o funkcích, nejsou automaticky globální proměnné k dispozici v těle fukcí, a to tak dlouho, dokud jim to nenařídíme pomocí klíčového slova global. Takže je na to potřeba myslet. Elegantním řešením by bylo přepsat celou záležitost s použitím třídy, protože proměnné třídy jsou v čleských funcích k dispozici. Mohlo by to vypadat třeba takto:

<?
  
// nejdřív definice třídy
  
class bilance
  
{
    var
$soubor;
    var
$bilance=0;
    var
$priv_jeprijem=false;
    var
$priv_znacka="";
    var
$priv_parser;
    
    function
PocatecniZnacka ($parser, $nazev, $atributy)
    {
    
// atd...
    
}
  
    function
KoncovaZnacka ($parser, $nazev) {}
    
    function
data ($parser, $data)
    {
    
// atd...
    
}
    
    function
parse ()
    {
      
$this->priv_parser=xml_parser_create();
      
xml_set_object($this->priv_parser, $this);
      
xml_set_element_handler ($this->priv_parser, "PocatecniZnacka", "KoncovaZnacka");
      
xml_set_character_data_handler($this->priv_parser, "data");
      if (!(
$obsahsouboru = fopen($this->soubor, "r"))) die("Nemohu otevřít XML pro čtení.");    
      while (
$data = fread($obsahsouboru, 1024)) xml_parse($this->priv_parser, $data, feof($obsahsouboru));
      
xml_parser_free($this->priv_parser);
    }
  }
  
  
// teď vlastní program
  
$moje_bilance = new bilance;
  
$moje_bilance->soubor = "./finance.xml";
  
$moje_bilance->parse();
  echo
$moje_bilance->bilance;
?>

Ukázat celý skript | Spustit skript

Omlouvám se za poněkud delší ukázku, ale kratší to být nemohlo. Co se s naším kódem stalo? Všechny ty otravné práce s parsováním jsme zapouzdřili do třídy nazvané bilance. Takže, všimnete-li si závěru, stačí zavést novou instanci této třídy, předat jí soubor ke zpracování, spustit parser a nechat si zobrazit výsledek. V třídě samotné je podstatný řádek s voláním funkce xml_set_object (v kódu výše jsem to zvýraznil), která umožní použít pro zpracování členské funkce třídy namísto veřejných funkcí. Neboli, kdybyste řádek s voláním xml_set_object zakomentovali, nenajde parser funkce PocatecniZnacka, KoncovaZnacka a data, protože žádné takové veřejné funkce ve skriptu neexistují (jsou to "jen" členské funkce dané třídy).

Použitím třídy jsme se samozřejmě rovněž vyhnuli nutnosti neustále používat klíčové slovo global. Místo toho sice používáme konstrukci this->proměnná k volání členských proměnných třídy, ale je to daleko elegantnější. Kromě toho lze třídu podle potřeby rozšířit nebo napsat dceřinné třídy.

Pozn.: Trochu odbočím. Kdykoli se Vám během programování bude zdát, že něco sice funguje, ale šlo by to napsat přehledněji, nelitujte a přepište to. Příklad výše je toho typickou ukázkou. Odměnou Vám bude nejen přehlednější kód, ale (většinou) i kód rychlejší a skoro vždy to oceníte časem, až se k danému programu budete vracet a budete se v něm muset vyznat.

Příště se zaměříme na problém tvorby XML dokumentů pomocí PHP.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Chyba XML parseru na tagu &lt;/DL&gt; 11.1.2008 21:39 Radin Černý
  L Re: Chyba XML parseru na tagu &lt;/DL&gt; 13.1.2008 19:38 Radin Černý
    L Re: Chyba XML parseru na tagu &lt;/DL&gt; 13.1.2008 20:10 Aleš Hakl




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze