LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> PHP (94) - GUI

PHP se dá kromě tvorby webu a shellových skriptů použít i k vytváření samstatných aplikací - včetně grafického rozhraní. Klíčem k tomu je PHPGTK.

21.1.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 41210×

Ačkoli to mnoho lidí vůbec neví, dá se PHP kromě tvorby webových stránek (a kromě použití jako shellový interpreter) použít rovněž jako obecný jazyk pro tvorbu samostatných aplikací, a to dokonce aplikací s grafickým rozhraním. V tomto a následujícím díle si trochu ukážeme, jak na to.

Princip

Samotné PHP nemá žádné prostředky pro tvorbu GUI (graphic user interface, grafické uživatelské rozhraní). Tím mám na mysli prostředky pro tvorbu oken s tlačítky, rozevíracími seznamy, zaškrtávači, přepínači a tak dále. Existují nicméně samostatně napsané programy, jejichž úkolem je - zjednodušeně řečeno - vytvářet prvky grafického uživatelského rozhraní. Takže, kdyby se PHP na některý takový program (často se nazývá toolkit) vhodně napojilo, mohla by vzniknout zajímavá kombinace, že? Zejména, kdyby takový toolkit byl dostupný pod nějakou symatickou licencí a kdyby fungoval pod více operačními systémy.

Tvůrci dnes již velmi populárního programu pro manipulaci s obrázky GIMP (na Linuxsoftu máme mimochodem o GIMPu seriál) přesně takový toolkit kdysi potřebovali. Takže vznikl GTK+, neboli "The Gimp Toolkit" - nezávislý balíček pro tvorbu grafického uživatelského rozhraní. Šířen je pod licencí GNU LGPL, čili patří mezi svobodný software. Software je to velmi používaný, GTK+ je například základem prostředí GNOME.

A teď to nejlepší - GTK+ funguje pod Windows i pod Linuxem a existuje projekt spojující PHP a GTK+! Takže pomocí PHP můžeme vytvářet aplikace s grafickým rozhraním, aniž bychom se museli zabývat "nízkoúrovňovým" programováním samotného rozhraní. Projekt, který PHP a GTK integruje se nazývá PHPGTK a má pochopitlně svoje internetové stránky. Pojďme se krátce podívat na to, jak takovou věc vůbec zprovoznit:

Instalace PHPGTK

Windows

PHPGTK je potřeba stáhnout a rozbalit. Soubor README.txt popisuje, kam se jednotlivé složky mají překopírovat (to uděláte ručně). Část archivu se musí dostat do složky, kde máte nainstalované PHP a část do systémové složky WINDOWS. Je to poměrně dobře dokumentované. Instalací si můžete přepsat soubor php.ini (což osobně nepovažuji za příliš dobrý nápad), nebo si můžete sekci, týkající se PHP do vlastního php.ini překopírovat (mnohem lepší). Distribuce obsahuje rovněž příklady, které si můžete spustit a vyzkoušet. GTK+ aplikace se spouštějí pomocí souboru php_win.exe, takže můžete naspat něco ve smyslu:

c:\php\php_win D:\pokus\gtk\gtk.php

a měl by se vám objevit požadovaný příklad.

LINUX

Ověřte si, zda máte k dispozici GTK. Způsob, jakým to provedete bude záležet na možnostech konkrétní distribuce, pro Fedoru Core můžete například použít něco ve smyslu:

yum search gtk | grep installed

Dále si ověřte, zda máte nainstalováno PHP 4.3.4 nebo novější. Pokud jste četli předchozí díl seriálu, asi pro Vás nebude překvapením, že to z terminálu většinou můžete provést pomocí příkazu:

php -v

Stáhněte si nejnovější verzi ze stránek gtk.php.net. Například v době psaní tohoto článku to bylo takto:

wget http://gtk.php.net/do_download.php?download_file=php-gtk-1.0.1.tar.gz

Směle to rozbalte a pusťte se do kompilace pomocí:

./buildconf
./configure
make
make install

Hotovo! Celý proces je poměrně dobře zdokumentován na stránkách projektu, takže byste se v případě problémů neměli ztratit.

Něco málo příkladů

Především, kompletní popis již samotné filozofie použití PHP-GTK je silně nad rámec tohoto článku, takže se omezíme jen na to opravdu nejdůležitější. Klasický začátečnický příklad "Hello world" byste pomocí PHP-GTK napsali nějak takto:

<?php

if (!extension_loaded('gtk')) {
    
dl( 'php_gtk.' . PHP_SHLIB_SUFFIX);
}

// při zavření okna
function destroy()
{
    
Gtk::main_quit();
}

// při kliknutí na tlačítko
function hello()
{
    global    
$window;
    
$window->destroy();
}

// Nadefinujeme si okno
$window = &new GtkWindow();
$window->set_border_width(10);
$window->connect('destroy', 'destroy');

// a čudlíček...
$button = &new GtkButton('Hello World!');
$button->connect('clicked', 'hello');

//který do okna přidáme
$window->add($button);

// zobrazíme to ...
$window->show_all();

// a jedeme
Gtk::main();

?>

Dokážu si představit, že jste z toho dost vyjukaní, zejména pokud jste nikdy nepracovali s jazyky ovládajícími grafické uživatelské rozhraní (jako je C++, Java a podobně). Proto si příště tento příklad trochu hlouběji rozebereme. Abych ale prozradil alespoň něco: tento přístup využívá objekty; už jsme o nich mluvili v 19. a 20. díle našeho seriálu. Objekty mohou vzájemně souviset (takže například tlačítko souvisí s oknem, na němž je zobrazeno). Ale víc už neprozradím, sledujte příští díl seriálu.

Mimochodem, docela by mě zajímalo, jestli někdo z čtenářů PHPGTK používá a k čemu. Podělte se s námi v diskusi!

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

jak na instalaci 5.9.2009 12:30 Windik




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze