LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (11) - vytváříme tabulky

Databázi již vytvořit umíme; dnes se podíváme na tvorbu tabulek. V MySQL nic, co by se nedalo pochopit.

8.4.2005 15:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 62489×

Dnes si rozšíříme vědomosti o DDL. Půjdeme na to tak, že se naučíme v MySQL vytvářet tabulky. Uvidíte, že to není až tak složité a že se to dá docela dobře zvládnout.

Proč umět tvořit tabulky

V případě, že s MySQL (nebo s jakoukoli jinou databází) již nějakou dobu pracujete, pravděpodobně jste si zvykli používat pro úlohy typu "tvorba tabulek" nějaké grafické klienty. V případě MySQL by takovým klientem mohl být třeba PhpMyAdmin (psali jsme o něm). Proč byste se tedy měli učit definiční příkazy z hlavy? Existuje pro to dost dobrých důvodů; níže uvádím ty, které mě napadly:

  • I v aplikaci (na webové stránce apod.) může být někdy potřeba "za běhu" vytvářet nebo rušit tabulky. Ačkoli to není typické, můžete se s tím setkat. Programátor by to měl znát.
  • Bez těchto vědomostí nemůže nikdo říct, že zná MySQL
  • Nástroje typu phpMyAdmin nemusejí být po ruce vždy, když jsou potřeba
  • Správný drsňák udělá z konzole cokoli.

Pokud jsem Vás inspiroval, čtěte dál. Pokud ne, všímejte si alespoň, jaké příkazy váš grafický klient pro tvorbu tabulek používá a naučte se je časem. Uvidíte, že to byla dobrá rada.

Příkaz CREATE TABLE

Abychom vytvořili tabulku, musíme v MySQL provést následující:

  1. Přihlásit se k MySQL
  2. Přepnout se do databáze, v níž budeme tabulku tvořit (viz minulý díl)
  3. Spustit příkaz CREATE table

Obecná syntaxe příkazu CREATE TABLE je přitom tato:

create table [název tabulky] ([název sloupce] [typ sloupce]...);

Za názvem typu sloupce lze uvést klauzuli NULL nebo NOT NULL, která povoluje (zakazuje) vkládání neznámých hodnot do sloupce. Podobně lze uvést klauzuli DEFAULT, která stanoví, jaká hodnota bude pro sloupec výchozí. Stejně jako v případě tvorby databází, i zde můžete použít klauzuli IF NOT EXISTS, což vypne chybové hlášení, pokud by snad vytvářená tabulka již existovala. Následuje několik příkladů:

create table seznam (id int);
create table knihy (nazev VARCHAR (50), rok_vydani YEAR, zakoupeno DATETIME);
create table zamestanci (jmeno VARCHAR (20) NOT NULL, prijmeni VARCHAR (25) NOT NULL);

V prvním případě jsme vytvořili tabulku jen s jedním sloupcem, což není příliš typické. Ve druhém případě již byly sloupce tři a každý z nich měl jiný datový typ. Konečně, v posledním případě bude mít tabulka dva sloupce s tím, že jak pole jméno, tak i pole příjmení musí být zadáno.

Pozn.:Přesněji řečeno v poli jmeno a prijmeni nesmí být hodnota NULL (neznámo, nezadáno). Může tam ale být prázdný řetězec.

Teď  ještě jeden příklad na definici  pole s výchozí hodnotou:

create table lidi (prijmeni VARCHAR (50) NOT NULL, rok_nastupu YEAR DEFAULT 2005 NOT NULL);

Což znamená toto: Jestliže se nevloží žádná jiná hodnota do pole rok_nastupu, bude tam po uložení do databáze číslo 2005.

Pozn.: To je samozřejmě hodně vykonstruovaný příklad. Daleko rozumnější by bylo použít funkci, která bude vracet aktuální rok. MySQL však bohužel nepodporuje v klauzuli DEFAULT funkce, pouze konstanty. Vložení aktuálního data by nicméně šlo realizovat pomocí slouce typu timestamp.

Docela dobrou (a málo známou) vychytávkou u MySQL je možnost založit jednu tabulku kopírováním struktury tabulky jiné. Máte-li například v databázi tabulku account a chcete mít ještě tabulku account2, založíte ji rychle pomocí příkazu:

create table account2 like account;

Výsledkem bude to, že v databázi vznikne tabulka account2. Bude mít stejnou strukturu jako tabulka account, ale bude bez dat. Úmyslně jsem nemluvil o dalších dvou věcech, které lze při definici tabulky v MySQL udělat - a to o specifikaci voleb pro nově vzniklou tabulku, a o indexech. Obojí se ještě bude probírat v seriálu; nedočkavci se mohou podívat do manuálu.

Příkaz ALTER TABLE

Čas od času může být nutné existující tabulku v databázi změnit. To, když se nad tím zamyslíte, může znamenat v podstatě tři věci:

  • přidat nějaký sloupec k existující tabulce
  • odebrat sloupec z tabulky
  • změnit existující sloupec - buď jeho typ, nebo jeho název, nebo obojí.

MySQL přímo podporuje všechny tyto operace. Takže jednoduše můžete přidat sloupec:

alter table account add column account_balance decimal (10,2);

můžete změnit sloupec, a to dokonce název i typ najednou:

alter table account change column account_balance account_balance2 decimal (14,2);

a konečně, sloupec můžete nemilosrdně odstranit:

alter table account drop column account_balance2;

Ale varování: To, že tyto operace jdou tak jednoduše provést neznmená, že se při návrhu databáze nemusí uvažovat! Změna existující tabulky totiž občas může přinášet zajímavé problémy. Například, nevhodnou změnou tabulky může vaše databáze ztratit na výkonu nebo na přehlednosti. Při změně sloupců v neprázdné tabulce musíte být zvláště opatrní, protože změna struktury bude mít vliv na data. Při změně typu sloupce může dojít ke ztrátě přesnosti nebo ke ztrátě dat. Zlaté pravidlo tedy zní: Před změnou tabulky zálohovat.

Příkaz DROP TABLE

Je jedoduchý:

drop table [if exists] table_name;

A platí o něm do značné míry to, co bylo řečeno při mazání databází: je dosti destruktivní. Po příkazu DROP DATABASE je to druhý nejvíce ničivý příkaz, takže pozor, ať při jeho použití nepřijdete o data, která ještě budete potřebovat! Běžnou praxí (zejména ve webových aplikacích) je takové příkazy do aplikace vůbec nedávat a odstraňovat tabulky pouze prostředky mimo aplikaci.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Přidal bych ještě příkaz DESCRIBE 29.8.2005 11:17 Martin Štrobl
  L Re: Přidal bych ještě příkaz DESCRIBE 29.8.2005 11:32 Aleš Hakl




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze