LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV



   

> MySQL (39) - typy tabulek v MySQL

Databáze MySQL disponuje několika typy tabulek. Jaké typy to jsou, k čemu slouží a kdy je použít se dozvíte v tomto a v dalším díle našeho seriálu.

23.9.2005 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 24270×

Databázový systém MySQL má poměrně výjimečné postavení na trhu s obdobnými produkty - a to v tom, že umožňuje mít data fyzicky uložena hned v několika typech tabulek. Dnes některé z nich prozkoumáme - a ukážeme si, kdy který typ použít.

Typy tabulek v MySQL

Dodnes neumím říct, zda je tato vlastnost pro MySQL přínosem nebo prokletím, ale fakt je, že data v MySQL lze uložit minimálně do sedmi rozdílných typů tabulek. Každý z typů má vlastní výhody a nevýhody. V praxi se však běžně používají pouze dva typy tabulek - o těch ostatních se tedy zmíním spíše pro zajímavost. Typ tabulky se dá zadat při jejím vytvoření jako (nepovinné) rozšíření příkazu CREATE TABLE. Například tabulku typu MyISAM (co to je se dozvíte za chvíli) vytvoříte pomocí následujícího definičního příkazu:

create table tabulka (id int, nazev varchar(10)) engine = myisam;

MySQL povoluje rovněž změnu typu již existující tabulky. Se zachováním struktury i dat můžete tedy naši tabulku změnit třeba na typ INNODB (co to je se dozvíte v dalším díle seriálu) takto:

alter table tabulka engine = innodb;

Pozn.: Místo klíčového slova ENGINE pro určení typu tabulky se rovněž můžete setkat s klíčovým slovem TYPE. Jsou to ekvivalenty.

V jedné databázi můžete mít tabulky více typů.  Asi se ptáte, jaký typ tabulky vytvoří databázový stroj v případě, že jej implicitně nezadáte. V tom případě bude použit výchozí typ tabulky. Ten je nastaven "z výroby", případně jej lze změnit v konfiguraci serveru MySQL. Pojďme se teď podívat na jednotlivé typy tabulek podrobněji.

Typ ISAM

ISAM je historicky nejstarší typ tabulky, který se v MySQL používal od počátku. Samotný název ISAM je zkratka - indexed sequential access method, česky metoda indexovaného sekvenčního přístupu. V současné době je tento typ považován za zastaralý a ve verzi 5.0 databáze MySQL již nebude k dispozici. Zastaralý je proto, že indexy k tabulce byly ukládány v tomto typu tabulek nekomprimovaně a práce s nimi byla relativně pomalá.

Typ MyISAM

Tabulky typu MyISAM se používají dosud - a je to asi nejčastější (a rovněž výchozí) typ tabulek v databázi MySQL. Oproti ISAM mají tu podstatnou výhodu, že indexy u těchto typů tabulek jsou komprimovány, zabírají tudíž méně místa a systém provede příkazy SELECT na těchto tabulkách s menší spotřebou systémových zdrojů, než kdyby se jednalo o tabulky ISAM. Komprimování indexů taky něco stojí, takže provádění akčních dotazů nad těmito tabulkami spotřebuje více času procesoru; tato nevýhoda je však při výkonech dnešních procesorů poměrně zanedbatelná.

Platí, že byste měli používat tabulky typu myISAM kdykoli si nejste jisti, jaký typ použít. Rovněž platí, že tabulky typu MyISAM vám dovolí využít co nejvíce z funkčnosti MySQL, například nad nimi lze provádět fulltextové vyhledávání. Tabulky MyISAM jsou rovněž velmi rychlé. Na druhou stranu tabulky MyISAM (ani ISAM) neumožňují transakční zpracování. O transakcích budeme v seriálu mluvit později, takže jen naznačím, o co se jedná: v případě selhání systému uprostřed příkazu (nebo skupiny příkazů) může u těchto tabulek dojít buď k porušení struktury, nebo k situaci, kdy tabulka obsahuje nekonzistentní data.

Tabulky MERGE

Jsou velmi zvláštní. Merge tabulka je virtuální tabulka nad dvěma nebo více tabulkami MyISAM, které mají stejnou strukturu (to znamená stejný název, typ a počet sloupců a stejné indexy). Proč by něco takového mohlo být potřeba? Především pro velmi velké tabulky. U nich by mohlo buď dojít k tomu, že bude vyčerpán limit pro velikost souboru daný operačním systémem, nebo k tomu, že bude vyčerpáno místo na jednotce, na níž se databázový soubor nachází. Jelikož MERGE může spojovat tabulky umístěné fyzicky na více jednotkách, tento problém u nich odpadá.

Jak vytvořit MERGE tabulku? Začněme tím, že budeme mít dvě shodné tabulky (druhou jsem vytvořil kopírováním první):

create table log2004 (rok smallint, datum datetime);
create table log2005 like log2004;

Obě tabulky naplníme nějakými daty:

insert into log2004 values (2004,'2004-01-01');
insert into log2004 values (2004,'2004-02-01');
insert into log2004 values (2004,'2004-12-29');
insert into log2005 values (2005,'2005-06-30');
insert into log2005 values (2005,'2005-08-12');
insert into log2005 values (2005,'2005-09-16');

a teď to nejzajímavější - vytvoříme "obalovací" tabulku typu MERGE, která nám umožní pohlížet na tyto dvě tabulky jako na jednu:

create table log (rok smallint, datum datetime) engine=merge union=(log2004,log2005);

Od této chvíle naše virtuální tabulka žije. Co s ní lze dělat? Například je možné z ní vybírat záznamy - takže tento příkaz vrátí data z obou "původních" tabulek:

select * from log order by datum desc;

Do takto definované tabulky typu MERGE však bohužel nelze vkládat záznamy, takže příkaz v následujícím stylu by skončil chybou:

insert into log (rok, datum) values (2005,'2005-09-22');

To je logické, protože databázový stroj neví, do které z podkladových tabulek by měl záznam přijít a MERGE tabulka žádná "vlastní" data nemá. Od verze 4.0 MySQL však lze definovat MERGE tabulku s rozšířením specifikujícím, kam se mají vkládat nové záznamy. Pokud to uděláte, budou příkazy INSERT směřovány do specifikované podkladové tabulky:

create table log (rok smallint, datum datetime) engine=merge union=(log2004,log2005) insert_method=last;

Při práci s MERGE tabulkami je dobré vědět, že

  • potřeba MERGE tabulek se dá obejít pomocí příkazu UNION
  • smazáním MERGE tabulky se neodstraní podkladové tabulky
  • v jedné MERGE tabulce mohou být více než dvě podkladové tabulky (teoreticky až 128)
  • jedna podkladová tabulka může být členem více MERGE tabulek zároveň
  • na podkladové tabulce můžete provádět změny v datech
  • na MERGE tabulkách nemůžete provádět FULLTEXT
  • To, zda bude použití MERGE tabulky rychlejší či nikoli je předem nepředvídatelné a je třeba si to řádně odzkoušet. V určitých situacích to může být pomalejší.

V praxi se s tabulkami MERGE nejspíš nesetkáte, protože objem dat zpracovávaných u typické MySQL databáze je (zejména u webových aplikací) realtivně malý. S čím se však rozhodně setkáte jsou typy tabulek umožňující transakční zpracování - a o těch budeme mluvit v dalším díle našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Poznámky 23.9.2005 16:49 Michal Čihař
  L Re: Poznámky 24.9.2005 10:34 Petr Zajíc




Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze