LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu

ARCHIV   

> MySQL (44) - parametry uložených procedur

MySQL, procedury a jejich uložené parametry.

28.10.2005 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 25899×

Uložené procedury v jakékoli databázi by měly je pramalý význam, kdyby se jim nedaly posílat parametry. My se dnes podíváme na to, jak se to dělá, jaké to má výhody a taky nezapomeneme na nějaké typické scénáře, kdy se parametry uložených procedur používají.

Aktuálně

Třebaže to nesouvisí jen s uloženými procedurami, dovolím si připomenout, že v době psaní tohoto článku vyšla OSTRÁ verze MySQL 5.0. Takže stahujte, čtěte co je nového nebo upgradujte stávající verzi na novou.

Pozn.: Nemůžete však čekat, že se MySQL 5 objeví zakrátko na všech systémech, k nimž snad máte přístup. Administrátoři bývají s nasazováním nových verzí opatrní a nechávají uběhnout několik verzí, než nasadí novou řadu produktu na "svůj" server. Asi vědí proč.

Parametry uložených procedur

Podobně jako funkce v programovacích jazycích, mohou i uložené procedury v MySQL přebírat parametry. Možná si ještě vzpomínáte na proceduru z minulého dílu:

create procedure sp_VratSoftware()
begin
  select * from software;
end

Moc užitečná nám skutečně není, protože vždy vrátí celou tabulku. Možná byste ale chtěli vrátit jen jeden jediný řádek - vybraný například podle identifikátoru. Se vstupním parametrem je to hračka:

delimiter $$
create procedure sp_vratradek (radek int)
begin
  select * from software where id = radek;
end $$
delimiter ;

Jak vidíte, je vstupní parametr předán v závorkách za názvem procedury. Každý ze vstupních parametrů uložené procedury musí mít specifikovaný typ. Když říkám každý, znamená to, že vstupních parametrů může být i více. V takovém případě jsou odděleny čárkou. To hezky dokresluje následující příklad:

delimiter $$
create procedure sp_vratradky (od int, do int)
begin
  select * from software where id between od and do;
end $$
delimiter ;

Volání procedur s parametry

Rovněž velmi jednoduché je uloženou proceduru s parametry zavolat. Naši proceduru s jedním parametrem bychom zavolali takto:

call sp_vratradek(1)

A tu druhou, se dvěma parametry pomocí něčeho jako:

call sp_vratradek(10, 20)

Je potřeba si uvědomit, že MySQL testuje počet předaných parametrů, takže si musíte při volání uložené procedury být jisti, že jste zadali právě tolik parametrů, kolik jich procedura skutečně má (!) a ne méně ani více. K mojí velké nelibosti však zároveň musím dodat, že MySQL netestuje typ předaných parametrů, takže následující příkaz:

call sp_vratradek('Tohle přece není číslo');

mi funguje tak, že vstupní parametr je zkonvertován na číslo a příkaz je proveden (s jedním warning). Mnohem raději bych viděl to, že příkaz skončí chybou, protože pokus o předání řetězce namísto čísla signalizuje obvykle nějaký problém a nemělo by to být v tichosti ignorováno.

Vynechání parametru

Přestože jsem o pár řádků výše tvrdil, že parametry nemůžete vynechat, lze je "skoro" vynechat, pokud namísto nich dosadíte hodnotu NULL. Při psaní procedury s tím však musíte počítat a sestavit logiku tak, aby hodnota NULL dělala to, co chcete. Například volání

call sp_vratradek(NULL);

bude sice syntakticky správně, ale procedura v takovém případě nikdy nic nevrátí (jedna hodnota NULL se nikdy nemůže rovnat ničemu jinému včetně jiné hodnoty NULL). Možná je to to, co byste zamýšleli, možná ne. Je třeba na to při návrhu procedury myslet.

Typické použití vstupních parametrů

Jak jsme již viděli, vstupní parametr může být použit pro podmínku WHERE příkazu SELECT. To je dosti typické. Stejně tak jej lze použít v klauzuli ORDER BY k nastavení sloupce, podle něhož se bude řadit:

delimiter $$
create procedure sp_vratradkypodle(sloupec int)
begin
  select * from software order by sloupec;
end $$
delimiter ;

To už tak typické není, protože o této možnosti někteří programátoři neví. Připomeňme, že to celé může fungovat díky tomu, že klauzule ORDER BY přijímá číslo sloupce jako parametr. Procedury tohoto typu bývají ideálními kandidáty na řazení tabulek při klepnutí na záhlaví, protože obyčejně není problém zjistit si pořadové číslo sloupce, na nějž se kliklo.

Pozn.: Má to i nevýhody. Při pokusu seřadit výsledek pomocí neexistujícího sloupce celý dotaz selže, takže pozor na to.

Další obvyklou technikou je použít uloženou proceduru na vkládání dat do nějaké tabulky. Ilustruje to následující příklad:

delimiter $$
create procedure sp_vlozradek(id int, nazev varchar(50))
begin
  insert into software (id, nazev) values (id, nazev);
end $$
delimiter ;

Jakou to má výhodu oproti prostému příkazu INSERT? Především, při opakovaném spuštění bude tento příkaz rychlejší než prostá sada INSERTů. Podle mých zkušeností o 25-30%. A navíc, časem se můžeme rozhodnout, že při vložení nového řádku chceme udělat ještě něco jiného (protokolovat, například) a není problém to do procedury dopsat.

Mnohem širší uplatnění uložených procedur však souvisí s faktem, že mohou obsahovat určitou logiku - podmínky, smyčky, lokální proměnné a tak dále. O těchto věcech bude řeč v dalším díle našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

predavany parameter ako nazov tabulky 3.10.2011 13:28 Charles Bukowski
  L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 3.10.2011 20:13 Pavel Stěhule
    L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 4.10.2011 09:43 Charles Bukowski
      L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 10.10.2011 08:50 Charles Bukowski
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

28.11.2018 23:56 /František Kučera
Prosincový sraz spolku OpenAlt se koná ve středu 5.12.2018 od 16:00 na adrese Zikova 1903/4, Praha 6. Tentokrát navštívíme organizaci CESNET. Na programu jsou dvě přednášky: Distribuované úložiště Ceph (Michal Strnad) a Plně šifrovaný disk na moderním systému (Ondřej Caletka). Následně se přesuneme do některé z nedalekých restaurací, kde budeme pokračovat v diskusi.
Komentářů: 1

12.11.2018 21:28 /Redakce Linuxsoft.cz
22. listopadu 2018 se koná v Praze na Karlově náměstí již pátý ročník konference s tématem Datová centra pro business, která nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky: Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je optimálně využít pro vlastní prospěch? Jak si zajistit odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybírat dodavatele služeb? Jak volit vhodné součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně datové centrum spravovat? Jak co nejlépe eliminovat možná rizika? apod. Příznivci LinuxSoftu mohou při registraci uplatnit kód LIN350, který jim přinese zvýhodněné vstupné s 50% slevou.
Přidat komentář

6.11.2018 2:04 /František Kučera
Říjnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná v listopadu – již tento čtvrtek – 8. 11. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

4.10.2018 21:30 /Ondřej Čečák
LinuxDays 2018 již tento víkend, registrace je otevřená.
Přidat komentář

18.9.2018 23:30 /František Kučera
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.
Přidat komentář

9.9.2018 14:15 /Redakce Linuxsoft.cz
20.9.2018 proběhne v pražském Kongresovém centru Vavruška konference Mobilní řešení pro business. Návštěvníci si vyslechnou mimo jiné přednášky na témata: Nejdůležitější aktuální trendy v oblasti mobilních technologií, správa a zabezpečení mobilních zařízení ve firmách, jak mobilně přistupovat k informačnímu systému firmy, kdy se vyplatí používat odolná mobilní zařízení nebo jak zabezpečit mobilní komunikaci.
Přidat komentář

12.8.2018 16:58 /František Kučera
Srpnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek – 16. 8. 2018 od 19:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát jsou tématem srazu databáze prezentaci svého projektu si pro nás připravil Standa Dzik. Dále bude prostor, abychom probrali nápady na využití IoT a sítě The Things Network, případně další témata.
Přidat komentář

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

31.7.2023 14:13 / Linda Graham
iPhone Services

30.11.2022 9:32 / Kyle McDermott
Hosting download unavailable

13.12.2018 10:57 / Jan Mareš
Re: zavináč

2.12.2018 23:56 / František Kučera
Sraz

5.10.2018 17:12 / Jakub Kuljovsky
Re: Jaký kurz a software by jste doporučili pro začínajcího kodéra?

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2024) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze